Więcej
    Komentarze
    Uważam, że pomnik sromotnika bezwstydnego w Lublinie jest bardzo udany.
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    To jest ta pycha która głupotą się objawiła. W takim dziwadle spokoju duszy nie osiągniesz.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Czechów Lublin! Głosujmy - bardziej Gwiezdne Wrota czy bardziej Piąty element?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Akurat kosciol sw. Ducha jest jednym z ciekawszych, dosc mocno osadzony w pneumatologii, tj. teologii Ducha sw.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Po prostu inne - taką wizję miał architekt ! Mnie się podobają - szczególnie wrocławskie(bo je widziałam) !!!
    @sowmarta W ten sposób wszystko można wybronić, największą chałę - mówiąc, że "to jest inne". Inność wszelako nie jest jedynym kryterium (w ogóle nie musi nim być!) wartości w architekturze.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Kościół na ósmym zdjęciu przypomina nieco mitrę Papy Emeritusa ;-)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Kościół św. Ducha (8) i St. Kostki (9; nb. błędne informacje o projektancie, którym jest S. Mueller, inspirowany ponoć przez samego kardynała Gulbinowicza) we Wrocławiu to jedne z najciekawszych budowli sakralnych jakie w Polsce powstały (powiedzmy, po 1945). Ten drugi pokazany jest w dodatku na fatalnych zdjęciach. Kościół Zipsera (8; zdjęcia też paskudne, bez trudu można było zrobić jedno, na którym kościół i dzwonnica byłyby razem i bez przerysowań perspektywicznych) został faktycznie mocno zepsuty przez otynkowanie (zdaje się, że w ogóle miał nie być tynkowany) i pomalowanie na pomarańczowo, ale nawet mimo tego robi wrażenie; także wnętrze jest niezwykłe (wszystko projektował architekt - polichromia i witraże też. To z pewnością jedna z lepszych budowli sakralnych, mimo częściowego zepsucia przez użytkowników. Zresztą, to nie tylko moja ocena. Przez wiele lat (bo to jeden z pierwszych nowoczesnych kościołów) była to ikona wrocławskiej architektury nowoczesnej. Kościół na nowym Dworze tegoż architekta (2) to rzeczywiście kontrowersyjna budowla, z zewnątrz zwłaszcza dziwnie wygląda, bo właściwy kościół otoczony jest budynkami, w których mieszczą się jakieś małe biznesy, wygląda to niezwykle. Nie wiem dlaczego tak wyróżniono kościół w Grajewie, który, choć niezwykły (jak wszystkie kościoły tego architekta), akurat w tym miejscu, gdzie stoi (gdzieś tam zaczyna się Podlasie) wydaje się pasować do miejscowej tradycji. Dziwne to, można wprost odnieść wrażenie, że autor/autorzy tego zestawienia nie lubi/lubią architekta Zipsera. Co do kościoła St. Kostki (8) jeszcze, to można dodać, ze sam architekt trochę się wobec niego dystansuje, z tego co słyszałem - stąd pewnie opowieść o kardynale Gulbinowiczu jako autorze koncepcji, a oryginalnie, wg 1. projektu miał też być wariantem piramidy. Dobrze jednak, że tak się nie stało, bo taki jak jest jest niemal doskonały w swoim koncepcie. Figura Chrystusa (właściwie figurka, bo kiepskie zdjęcie ją wyolbrzymia), zwana przez niektórych "samobójcą", to inwencja użytkownika, zupełnie niezgodna z projektem i wyrazem budowli, na szczęści mało się rzuca w oczy, głownie swoją bielą. A tak w ogóle, to wystarcz się ruszyć gdziekolwiek, żeby znaleźć dużo jeszcze gorszych i bardziej żałosnych nowoczesnych kościołów niż te faktycznie fatalne z tym zestawieniu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Zdecydowanie autorzy zestawienia nie mają racji w odniesieniu do kościoła Stanisława Kostki we Wrocławiu oraz Chrystusa Króla w Krakowie. Ten drugi stylistycznie cofnięty jest do lat 30-tych XX w., można nawet dopatrzeć się cech architektury hitlerowskiej, nie jest to więc żaden gargamel . Natomiast w odniesieniu do pozostałych to oczywiście nie są perły architektury ale można znaleźć gorsze...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0