Już po raz 6. National Geographic ogłosiło konkurs na "7 Nowych Cudów Polski". W poprzedniej edycji wygrał Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim przed Muzeum Żywej Porcelany z Ćmielowa i Kościołem Pokoju ze Świdnicy. Jak będzie teraz? Poznajcie 32 miejsca, które docenili jurorzy.
REKLAMA
TOMASZ PIETRZYK
1 z 32
Hydropolis, Wrocław
Hydropolis kosztowało 59 mln zł i poświęcone jest wodzie. Powstało w podziemiach MPWiK. Znajdziemy tam interaktywne ekrany i hologramy, na których można obejrzeć historię powstania naszej planety. Jest też sala relaksu, gdzie można wsłuchiwać się w szum morza i prawdziwe odgłosy z dżungli.
Atrakcji jest multum, a co jakiś czas dodawane są nowe. Jury doceniło wrocławską instytucję podkreślając, że na co dzień nie doceniamy, jak ważną rolę pełni w naszym życiu woda.
Zamek Kliczków to obiekt znajdujący się w gm. Osiecznica, w powiecie bolesławieckim. Obiekt położony jest 136 km od Wrocławia i 47 km od granicy Polski z Niemcami w Zgorzelcu. Powstał prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku przy prawym brzegu rzeki Kwisy, będąc ufundowanym przez Bolka I Surowego w celu obrony przed czeskimi najazdami.
W 2001 roku zaadaptowany na centrum hotelowo-konferencyjne. Sześć lat później powstaje tam też Centrum SPA. Ośrodek otrzymał cztery gwiazdki. Do dyspozycji gości są tam: 4 apartamenty zamkowe, 5 apartamentów hotelowych dwuosobowych, 3 komnaty zamkowe dwuosobowe, 8 pokoi typu studio z aneksem kuchennym, 64 pokoi dwuosobowych oraz 5 pokoi jednoosobowych. Na terenie centrum znajdują się także sale konferencyjne, restauracja, basen, korty tenisowe, centrum jeździeckie.
3 z 32
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń
Sala otwarta w grudniu 2015 roku, pełnie wiele ról, m.in. muzyczną, teatralną i konferencyjną. Jest siedzibą toruńskiej orkiestry symfonicznej. Widownia, która może towarzyszyć jej koncertom przekracza liczbę 800.
Jordanki otrzymały już wyróżnienie w konkursie Bryła Roku 2015, a teraz docenili ją jurorzy National Geographic. Jak piszą, obok tego budynku trudno przejść obojętnie.
Wikipedia/Urszula
4 z 32
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, Grębocin
Muzeum założono w 2004 roku. Jego siedzibą jest poewangelicki kościół z XIII wieku. W budynku znajdziemy eksponaty piśmiennictwa, drukarstwa i pisarstwa Europy oraz Azji. Nie jest to instytucja o charakterze interaktywnym. Prowadzoną są tam jednak liczne warsztaty i wykłady.
Jurorzy konkursu docenili fakt, że zwiedzający choćby na chwilę mogą oderwać się od otaczającej nas obecnie cyfrowej rzeczywistości.
TOMASZ STANCZAK Agencja Wyborcza.pl
5 z 32
Planetarium EC1, Łódź
Planetarium EC1 Łódź jest najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli.
Wrażenie robi także sam wybór siedziby - bowiem wybudowano je w dawnej elektrowni z XIX wieku.
Przystanek wybudowany na najsłynniejszej ulicy miasta łączy estetykę z funkcjonalnością. Składa się z czterech torów. Dzięki jego budowie pasażerowie nie muszą już szukać odpowiednich tramwajów przy skrzyżowaniu. Mogą po prostu przejść wygodnie na inny peron.
Poza wszystkim, przystanek Centrum projektu Jana Gałeckiego, jest po prostu bardzo ładny i idealnie wpasowuje się w ulicę Piotrkowską.
Najważniejsza część Starego Miasta, które zostało w całości wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. M.in. dzięki niemu Zamość nazywany jest Padwą Północy.
Rynek z przepięknym ratuszem ma wymiary idealnego kwadratu - 100 m na 100 m. Wrażenie robią na nim także liczne renesansowe kamienice.
Roztocze - szlak szumów/Fot. Shutterstock
8 z 32
Roztoczańskie Szumy
Roztocze i Szumy Roztoczańskie Szumy to nic innego jak powstałe na roztoczańskich rzekach wodospady. Właśnie w tej części Polski nazywanie ich lokalnym określeniem szumy stało się bardzo popularne. Obok wodospadów krajobraz Roztocza Zachodniego, które leży na terytorium Polski, kształtują głębokie nawet na 20 metrów wąwozy lessowe, faliste pola uprawne i lesiste wzgórza. Po Roztoczu biegną dwa popularne trakty konne i prowadzący do Lwowa szlak rowerowy.
Anna Kraśko
9 z 32
Ścieżka Geoturystyczna, Łęknica
Jak czytamy na oficjalnej stronie geościeżki, 'przejście jej trasą, o około 5-kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian.'
W oczach jury ścieżka ma wiele zalet, lecz na czoło wysuwają się liczne, mieniące się różnymi barwami, akweny.
silu/Wikipedia (licencja CC)
10 z 32
Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła
Jak pisze National Geographic w uzasadnieniu: 'Gotycko-renesansowe kościółki urzekają harmonią bryły i bogactwem wnętrz'. Organizatorzy konkursu dodają, że obiekty umiejscowione są na szlaku o łącznej długości 23 km i najlepiej zwiedzać je po kolei na rowerze. Polecamy!
Materiał prasowy
11 z 32
Termy Bukovina, Bukowina Tatrzańska
Termy Bukovina to największy w Polsce kompleks basenów geotermalnych. Dzięki połączeniu leczniczych właściwości wód z doskonałą infrastrukturą basenową jest to miejsce, w którym można zrelaksować się, zadbać o ciało i spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Pora roku i pogoda nie mają znaczenia. Odpocząć można zawsze.
12 z 32
Zalipie, czyli kolorowa wieś
Wjeżdżając tutaj możemy poczuć się jak w bajce. W małopolskiej wsi, która kiedyś należała do województwa tarnowskiego, znajdziemy kilkanaście domów ozdobionych pięknymi malowidłami. Zwyczaj malowania chat pochodzi z XIX wieku i w Zalipiu obejrzeć możemy jego najlepszy przykład.
Oficjalna strona szlaku na FB
13 z 32
Mazowiecki Szlak Tradycji
Autorzy projektu piszą tak: 'Na przekór nieuchronności zmian, trwa - jakby w ukryciu - pewien fascynujący świat. Oczarowani jego barwnością wyruszyliśmy w podróż mało uczęszczanymi ścieżkami naszego regionu, by napotkać po drodze niezwykłe miejsca i ludzi przepełnionych pasją. To właśnie im, strażnikom wiedzy i umiejętności naszych przodków, dedykujemy ten szlak.'
Szlak zawiera ścieżki tematyczne z różnych dziedzin, m.in. rękodzieła, kulinariów, muzyki i tańca.
semu/Wikipedia
14 z 32
Muzeum Romantyzmu, Opinogóra
Muzeum otwarto w 1961 roku. Na lokalizację wybrano neogotycki pałac w Opinogórze. Instytucja gromadzi liczne eksponaty ze szczególnym uwzględnieniem historii Zygmunta Krasińskiego.
W skład kompleksu w Opinogórze prócz pałacu wchodzą obecnie chociażby: oficyna, dwór i park w stylu angielskim.
BARTŁOMIEJ BARCZYK
15 z 32
Zamek w Kamieniu Śląskim
Jak stwierdzają organizatorzy konkursu, jest to ważne sanktuarium Górnego Śląska oraz ośrodek krzewienia kultury i spotkań ludzi różnej wiary.
Pałac przed laty został zniszczony i splądrowany. Udało się go jednak odrestaurować. Stał się sanktuarium św. Jacka Odrowąża, miejsce wielu wycieczek turystycznych.
Góry Opawskie - Wjazd na Biskupią Kopę / Fot. Rafał Mielnik/ Agencja Wyborcza.pl
16 z 32
Szlak Złotych Górników, Głuchołazy
Szlak po Górach Opawskich na terenie Opolszczyzny zawiera szyby, działki górnicze, hałdy i sztolnie. W kilka godzin można zobaczyć naprawdę sporo.
17 z 32
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Renesansowy zamek, jeden z najlepiej zachowanych tego typu pałaców w Polsce. Z racji podobieństw do twierdzy w Krakowie, nazywany jest czasami 'Małym Wawelem'. Wybudowali go przedstawiciele rodu Leszczyńskich, a zaprojektował Santi Gucci.
Dziś jest to miejsce udostępnione do zwiedzania, a także przystosowane do relaksu. W zamku działa restauracja, a nieopodal otwarto także hotel i kompleks SPA.
18 z 32
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Samo muzeum powstało w 1909 roku i zostało otwarte rok później. W 2008 roku oddano do użytku nowych gmach, który budzi podziw każdego, kto przechodzi nieopodal. W środku podziwiać możemy ponad dwa tysiące eksponatów.
19 z 32
Opera i Filharmonia Podlaska, Białystok
Największa tego typu instytucja w północno-wschodniej Polsce i jedna z największych w tej części Starego Kontynentu. Jej wielka inauguracja nastąpiła w 2012 roku.
AGNIESZKA SADOWSKA
20 z 32
Puszcza Białowieska
To ostatni pierwotny las nizinny w Europie znana z największego skupiska żubrów na całym świecie. Znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Leży na granicy Polski i Białorusi.
BOGNA KOCIUMBAS
21 z 32
Muzeum Emigracji, Gdynia
Jak czytamy na stronie muzeum: 'w Gdyni powstało pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii polskiej emigracji. Z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki, powstała instytucja, która o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji pisze się bowiem każdego dnia. Jej najróżniejsze wymiary przedstawia wystawa stała.'
22 z 32
Teatr Szekspirowski, Gdańsk
Teatr istnieje od 2008 roku, a jego nowoczesna siedziba została ukończona w 2014 r. Jest to pierwszy teatr w Polsce, który dysponuje w pełni rozsuwanym dachem. Budowla może pomieścić nawet 600 widzów. Zaprojektował ją Włoch Renato Rizzi.
23 z 32
CINiBA, Katowice
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka - wspólna biblioteka dwóch katowickich uczelni oficjalnie otwarta została na jesieni 2012 roku w centrum stolicy Górnego Śląska. Zgromadzono tu ponad 800 tys. książek i ponad 300 tys. dokumentów.
Studenci skorzystać mogą także z licznych sal dydaktycznych i konferencyjnych.
DOMINIK GAJDA
24 z 32
Szlak zabytków techniki Górnego Śląska
Szlak 36 obiektów na terenie Górnego Śląska związanych z rozwojem techniki w tym regionie. Tworzą go instytucje związane m.in. z energetyką, koleją, górnictwem. Raz do roku, podczas tzw. Industriady, wszystkie maszyny znów ruszają do pracy.
Na szlaku techniki spotkać możemy takie miasta jak Katowice, Częstochowa, Gliwice, Tarnowskie Góry, Radzionków, Bytom czy Zabrze.
JAROSŁAW KUBALSKI
25 z 32
Muzeum Orła Białego, Skarżysko-Kamienna
Jak możemy przeczytać na stronie oficjalnej placówki: 'W ciągu ostatnich 46 lat Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej wyrosło na jedną z najważniejszych placówek kulturalnych i atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim. Dzięki jednej z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce, zgromadzonej na obszarze ponad 1,5 ha można oglądać wyjątkowe eksponaty, które z pewnością zainteresują nie tylko miłośników historii wojskowości. Dlatego też wizyta w Muzeum im. ?Orła Białego? stanowi doskonałe połączenie ciekawej przygody z nauką.'
Jury doceniło obiekt za zgromadzenie licznych eksponatów militarnych, od czołgów, przez śmigłowce aż do pocisków i broni.
MAT PRASOWE
26 z 32
Baseny Mineralne, Solec Zdrój
Wiecie, że woda płynąca przez Solec ma ponad 3 miliony lat? Jest niebywale zdrowa, posiada wiele aktywnych związków siarki. Dzięki temu Solec rokrocznie przyciąga tabuny turystów i kuracjuszy, a ośrodek z basenami zyskuje kolejne nagrody i certyfikaty.
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
27 z 32
Zamek w Giżycku
Zamek w Giżycku wybudowano w XIV wieku i przez lata był on siedzibą Krzyżaków. Obecnie pełni funkcję hotelu i SPA, gdzie co miesiąc przyjeżdża wielu spragnionych wrażeń turystów. Na drodze po pięknej krainie Warmii i Mazur warto przystanąć w Giżycku i zwiedzić twierdzę.
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
28 z 32
Jezioro Ukiel, Olsztyn
Największe jezioro Olsztyna sprowadza co wakacje setki urlopowiczów. Nic dziwnego, malownicze położenie oraz liczne atrakcje wodne mogą kusić każdego. Ukiel zajmuje ponad 400 ha, a jego maksymalna głębokość dochodzi nawet do 43 metrów.
Przy jeziorze Ukiel działa cały rok Centrum Rekreacyjno-Sportowe.
Jędrzej Nowicki / Agencja Wyborcza.pl
29 z 32
Mural Opowieść Śródecka, Poznań
Trójwymiarowy mural w stolicy Wielkopolski, który opowiada historię Śródki, jednej z dzielnic. Malunek znany jest jako "Opowieść śródecka", zawiera m.in. trębacza i kota. Jest atrakcyjną turystyczną znaną nawet poza granicami Polski. Gdy tylko pojawił się na ścianie jednego z poznańskich budynków, wzbudził spore zainteresowanie mediów, turystów.
Autorem muralu jest Radosław Barek.
30 z 32
Pałac Kobylniki, Obrzycko
Rezydencja powstała na zlecenie Tadeusza Twardowskiego, któremu nie podobało się wcześniejsze miejsce zamieszkania. Dziś, jak pisze jury, pałac spełnia "iście królewskie wymogi". W środku powstał hotel, gdzie można przenocować czy zorganizować wesele.
Pit1233/WIKIPEDIA
31 z 32
Klify, Wolin
15-kilometrowa ściana u wybrzeży Bałtyku ciągnąca się na Wyspie Wolin od Międzyzdrojów po Świętą Kępę. Klify podlegają nieustannym zmianom. Najwyższy z nich, Gostań, ma aż 93 metry.
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
32 z 32
Latarnia morska w Kołobrzegu
Światło dla statków po raz pierwszy zaświeciło w tym miejscu w 1666 roku, ale obecną latarnię wybudowano w roku 1945. Ma 26 metrów wysokości. Stała się jednym z najważniejszych punktów Kołobrzegu - miasta, które co roku jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów zjeżdżających nad Bałtyk.
Prośba do redakcji - podawajcie lokalizacje mniej znanych obiektów i miejsc, choćby tylko w postaci nazwy województwa. Zupełnie przez przypadek wiedziałem, gdzie jest Łęknica ale kilka musiałem sprawdzić, choćby Solec Zdrój. Po co utrudniać sobie życie?
Co do nowego gmachu Muzeum Ziemi Przemyskiej, to gdy ostatnio byłam w Przemyślu (pół miesiąca temu), słyszałam mieszkańców określających go jako "koszmar, makabryła". I to paru;)
Mnie, tak prywatnie, nawet się podobał ten budynek, choć faktycznie - nienajlepiej wpisuje się w zabytkowe otoczenie.
Wszystkie komentarze