7. Europejskie Centrum Solidarności [GDAŃSK]
Powołana do życia w 2007 roku instytucja łączy funkcje edukacyjne, naukowe, kulturalne oraz muzealno-wystawiennicze. Organizuje projekty edukacyjne i obywatelskie, konferencje, wykłady, realizuje filmy dokumentalne i notacje filmowe, wydaje książki i gromadzi archiwalia. Angażuje się w organizację wielu festiwali i projektów kulturalnych na terenie całej Polski. Zajmuje się również przywracaniem pamięci o tych, którzy pomagali Polsce, przyznając Medal Wdzięczności - odznaczenie honorujące obcokrajowców wspierających Polaków w trudnych czasach komunizmu.
W środku znajdziemy zdjęcia, filmy i liczne eksponaty - chociażby plakaty czy ulotki. Odbywają się tam także wykłady, projekcje filmowe i koncerty.
- To typowe nowoczesne muzeum, czyli bardzo interaktywne, w którym jest mniej eksponatów niż w tradycyjnych muzeach. Jeżeli chcesz przesłuchać wszystkich informacji, to trzeba dużo czasu zarezerwować na zwiedzanie. Ale warto. Na samym końcu bardzo ciekawa ściana, na której przy pomocy karteczek można wyrazić swoją opinię i przemyślenia.
- Naprawdę niewiele jest muzeów w Polsce, które mogą konkurować z światowymi. Europejskie Centrum Solidarności może. Interesujące, interaktywne wystawy, dobrze podzielone sale tematyczne, biblioteka, dużo materiałów elektronicznych, ciekawa architektura - to tylko początek listy zalet tego obiektu. Muzeum nie tylko przybliża historię tego okresu, ale dostarcza również całą masę fajnej zabawy!
Wszystkie komentarze