Zamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce i Europie, jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Zbudowany na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był "perłą Śląska", a także "zamkiem z bajki". Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury, posiadającą ponad 400 pomieszczeń.
Zamek Książ został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Potem jego właścicielem był m.in. król Władysław Jagiellończyk. Następnie rezydencję oddano pod zastaw rodzinie Hochbergów, którzy później wykupili swoje dobra lenne, a zamek stał się wolną własnością dziedziczną ich rodu.
W 1941 roku, został skonfiskowany przez hitlerowców i stał się siedzibą paramilitarnej organizacji "Todt". W tym czasie wnętrza zamkowe uległy znacznej dewastacji. Pod zamkiem i dziedzińcem przeprowadzono prace, w efekcie których na głębokości około 50 m zostały wykute potężne tunele. W związku ze zbliżaniem się Armii Czerwonej w roku 1945 prace zostały przerwane. Na zamku zaczęli stacjonować żołnierze wojsk radzieckich, co trwało do 1946 roku.
Zgodnie z lista Narodowego Instytutu Dziedzictwa jako zabytki traktowane są m.in. takie elementy Zamku Książ jak: zespół rezydencjonalny, zamek, dwie oficyny, mury obronne, oporowe i graniczne, z basztami, bramami, mostami i tarasami, pawilon parkowy, bramy główna i parkowa przy ul. Jeździeckiej, park romantyczny, zespół stadniny koni, pięć stajni, ujeżdżalnia, wozownia, kuźnia, leśniczówka, domy szwajcarskie, stodoła czy założenia parkowe z budynkami.
Obecnie Zamek Książ jest własnością gminy Wałbrzych.
Wszystkie komentarze