Bulwar Dunikowskiego. TOMASZ PIETRZYK
Jak w amfiteatrze
Wychodzimy przez bramę, dalej przez czerwony most Piaskowy i skręcamy w lewo na bulwar imienia malarza i rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Choć został otwarty wczesną wiosną tego roku, zdążył się stać jednym z ulubionych miejsc rekreacji wrocławian, którzy chętnie przysiadają na szerokich schodach prowadzących do rzeki.
Zatoka Gondoli. MICHAŁ GROCHOLSKI
Mogą tu także cumować statki rzeczne. Pojawiła się ciekawa mała architektura, w tym ławki o fantazyjnych kształtach. Idąc wzdłuż, miniemy po prawej stronie romantyczną Zatokę Gondoli, gdzie można wypożyczać kajaki, łódki czy niewielkie łodzie motorowe.
MACIEJ SWIERCZYNSKI
Bulwar Dunikowskiego ma również pełnić funkcję przestrzeni wystawienniczej dla pobliskiej Akademii Sztuk Pięknych. Teraz przy kładce muzealnej ozdabiają ją 'Ptaki' Magdaleny Abakanowicz. Są też dwie rzeźby z brązu autorstwa Stanisława Wysockiego - 'Księżniczka wiatru' oraz 'Księżniczka fali'.
Ptaki Magdaleny Abakanowicz. TOMASZ PIETRZYK
Po rewitalizacji tego miejsca, pod mostem Pokoju, pojawiło się bezkolizyjne przejście, którym można bezpiecznie dostać się na bulwar Kaczyńskich, bez konieczności przeprawiania się przez jezdnię.
W ten sposób zrobiliśmy pętlę, docierając z powrotem również do Promenady Staromiejskiej. Kończymy nasz spacer przy budynku Muzeum Narodowego, gdzie możemy odpocząć na zacienionej ławce w towarzystwie 'Rycerzy Króla Artura', czyli rzeźb Magdaleny Abakanowicz.
Rycerze Króla Artura Magdaleny Abakanowicz. Fot. Kamila Kubat / Agencja Gazeta
358
Wszystkie komentarze