W gimnazjach, tak jak i podstawówkach, obowiązuje rejonizacja. Nie oznacza to jednak, że młodzież jest skazana na naukę w szkole ze swojego obwodu. Wielu rodzicom zależy, by ich dziecko chodziło do placówki, która zajmuje wysokie miejsca w rankingach i oferuje ciekawe zajęcia dodatkowe.
W tegorocznym naborze o przyjęcie można ubiegać się do maksymalnie trzech szkół - w najbardziej preferowanej trzeba dodatkowo złożyć wydrukowany i wypełniony formularz. Elektroniczna rekrutacja do gimnazjów rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 23 czerwca.
Pierwszeństwo wyboru będą mieli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych. Pod uwagę będą brane wyniki sprawdzianu szóstoklasisty, ukończenie szkoły z wyróżnieniem, wolontariat oraz oceny na świadectwie z języka polskiego, matematyki, przyrody i historii.
Dodatkowe punkty dostaną kandydaci spełniający kryteria lokalne, m.in. zamieszkania we Wrocławiu, uczęszczania rodzeństwa do tej samej szkoły oraz niepełnosprawność.
Chętnych do nauki w klasach sportowych i dwujęzycznych czekają też testy - sprawnościowe lub z predyspozycji językowych. Deklaracje udziału w takich testach trzeba złożyć w szkole od 4 do 27 kwietnia.
Listy zakwalifikowanych zostaną ogłoszone do 15 lipca. Jeśli absolwent podstawówki nie dostanie się do żadnej z wybranej szkoły, wówczas będzie musiało przyjąć go gimnazjum z jego obwodu.
RANKING WROCŁAWSKICH GIMNAZJÓW - PRZEJDŹ DALEJ
Średnie egzaminów gimnazjalnych w najlepszych szkołach Wrocławia - PRZEJDŹ DALEJ
Egzamin gimnazjalny 2013 - średnie:
Egzamin gimnazjalny 2014 - średnie:
Egzamin gimnazjalny 2015 - średnie:
Sprawdź, które szkoły najlepiej kształcą humanistów - PRZEJDŹ DALEJ
Najlepsze gimnazja - informacje, zajęcia dodatkowe, dojazd, terminarz - PRZEJDŹ DALEJ
Spośród dziesięciu szkół w mieście najlepsze wyniki na testach w trzech ostatnich latach uzyskali uczniowie Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi działającego przy XIV LO przy ul. Brücknera. Zaskoczenia nie ma. Szkoła od lat jest 'numerem jeden' we Wrocławiu. Nie dziwi nawet fakt, że średnia procentowa wyników Gimnazjum nr 49 wynosi ponad 90 proc. wszystkich możliwych do zdobycia punktów.
- Uczniowie dostają od naszych nauczycieli bardzo dużą pomoc. Motywują ich do udziału w konkursach i wspierają w pracy. Nasze sukcesy to to, że zdolni chcą się u nas uczyć. Gdyby znaleźli się w innej szkole, być może nie osiągnęliby takich efektów - mówi Marek Łaźniak, dyrektor LO XIV.
Informacje o szkole:
W Gimnazjum 49 jest 11 klas, do których zaliczają się klasy ogólne i sportowe. W placówce jest 27 sal lekcyjnych, 16 sal do nauki języków obcych, 3 sale pracownie komputerowe z dostępem do internetu, laboratoria biologiczne, chemiczne i fizyczne, internat, sale konferencyjne, sala do brydża i nowoczesna aula, która może pomieścić nawet 500 osób. Dodatkowo bezpieczeństwo uczniów zapewnia monitoring wewnątrz placówki i poza budynkiem. W szkole jest biblioteka, czytelnia, bufet, pracownie fizyczne i chemiczne. Szkoła ma również imponującą bazę sportową, nowy basen, lodowisko, na którym uczniowie grają w hokeja, a latem jeżdżą na rolkach, salę do siłowni i aerobiku. W szkole jest również pracownia gastronomiczna, gdzie uczniowie uczą się piec pyszne wypieki, pracownia ceramiczna, gdzie uczą się rzeźby, oraz sala bilardowa, w której można poznać tajniki tej gry.
Zajęcia dodatkowe:
W ramach zajęć pozalekcyjnych można dodatkowo uczyć się języka francuskiego, rosyjskiego i hiszpańskiego. Są kółka teatralne, muzyczne i plastyczne. Niektóre zajęcia lekcyjne prowadzone są przez nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego. Szkoła prócz przygotowywania uczniów do olimpiad i konkursów organizuje obozy naukowe z informatyki i matematyki, które rozwijają uczniowskie pasje i przygotowują do udziału w konkursach. Również organizowane są wymiany z zagranicznymi placówkami, w ramach których uczniowie jeżdżą do Niemiec, Francji i Holandii. Nauka języków obcych organizowana jest w grupach.
Inne:
Zajęcia odbywają się w godz. 7.10-16.15. W szkole uczy 37 nauczycieli, w tym: 4 stażystów, 9 nauczycieli kontraktowych, 16 mianowanych i 8 dyplomowanych. Szkoła powstała w 1999 roku. W 2010 roku gimnazjum przyjęło imię rtm. Witolda Pileckiego.
Terminarz:
Szkoła prowadzi nabór do czterech klas dwujęzycznych z językiem angielskim.
Kandydaci do klas pierwszych Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi mają obowiązek przystąpić do sprawdzianu predyspozycji językowych. Deklarację przystąpienia do sprawdzianu należy złożyć w terminie od 4 do 27 kwietnia 2016 r. Sprawdzian zaplanowano na 30 maja o godz. 9 rano i trwa 90 minut. Deklaracja będzie dostępna na stronie internetowej szkoły www.lo14.wroc.pl od 4 kwietnia.
Dojazd:
tramwaje: 6, 11
autobusy: D, 116, 118, 131, 141, 139, 149, 241, 251.
Dane kontaktowe:
Gimnazjum 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi
al. Brucknera 10
51-410 Wrocław
tel. 71 7986890
e-mail: sekretariat@lo14.wroc.pl
Kolejną bardzo dobrą szkołą dla gimnazjalistów jest Gimnazjum dwujęzyczne nr 26, które razem z LO V należy do Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Grochowej. Średnia egzaminów gimnazjalnych z trzech lat, to 89,62 proc. Najlepsze wyniki gimnazjaliści uzyskali w części językowej.
Informacje o szkole:
W szkole jest jedna klasa gimnazjum, do której chodzi trzydziestu uczniów. Nauczanie w gimnazjum jest oparte na podstawie programowej kształcenia ogólnego. Uczniowie w szkole realizują międzynarodowy program ? MYP (The Middle Years Programme) oferowany przez IBO (International Baccalaureate Organization). Dzięki niemu gimnazjum współpracuje ze szkołami i organizacjami międzynarodowymi, by opracować na jak najwyższym poziomie międzynarodowe programy edukacyjne i skuteczny system oceniania.
Uczniowie otrzymują oceny według siedmiostopniowej skali ocen MYP i sześciostopniowej skali polskiej.
Wybrane przedmioty są nauczane w języku angielskim. Prócz języka angielskiego gimnazjaliści uczą się dodatkowo języka niemieckiego lub hiszpańskiego.
Szkoła posiada dwie sale gimnastyczne, dwie pracownie komputerowe, pracownię multimedialną, bibliotekę oraz pracownie przedmiotowe.
Zajęcia dodatkowe:
Wśród zajęć dodatkowych są kółka językowe, z fizyki, biologii, chemii oraz sportowe, czyli SKS-y z siatkówki i koszykówki.
Gimnazjaliści odnoszą sukcesy w takich konkursach jak m.in. Explory, Konkurs Młodych Naukowców, Dolnośląska Gimnazjada w Narciarstwie Alpejskim, Konkurs Fizyczny Lwiątko czy Dolnośląski Konkurs Geograficzny ALFRED.
Inne:
Uczniowie noszą mundurki: kamizelka, spod której wystaje klasyczna biała koszula i czarne spodnie lub spódniczki.
Nauka w szkole trwa trzy lata. Uczniowie nie muszą pracować jako wolontariusze, ale ich obowiązkiem jest ukończenie programu pracy na rzecz społeczności.
Gimnazjum powstało w 2006 roku.
Terminarz:
Planowane jest utworzenie jednej klasy, do której chodzi 30 uczniów.
Kandydaci do klas pierwszych Gimnazjum dwujęzycznego nr 26 mają obowiązek przystąpić do sprawdzianu predyspozycji językowych. Deklarację przystąpienia do sprawdzianu należy złożyć w terminie od 4 do 27 kwietnia 2016 r. Sprawdzian zaplanowano na 30 maja o godz. 9 rano i trwa 90 minut. Deklaracja jest dostępna na stronie internetowej szkoły www.lo5.wroc.pl. Listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji, zostaną podane 8 czerwca.
Dane kontaktowe:
Gimnazjum nr 26
ul. Grochowa 13
53-523 Wrocław
tel. 71 7986913
e-mail: vlo@lo5.wroc.pl
www.lo5.wroc.pl
Na podium znalazło się również Gimnazjum nr 10 działające przy LO nr IX na ul. Piotra Skargi. Zajęło trzecie miejsce z wynikiem ponad 88 proc. Najwięcej punktów uzyskało z części językowej.
Informacje o szkole:
Gimnazjaliści uczą się w jednym budynku z licealistami. Program nauczania jest poszerzony o naukę hiszpańskiego, literatury i kultury śródziemnomorskiej. Językiem nauczanym od podstaw w wymiarze 6 godzin tygodniowo jest hiszpański. Angielski nauczany jest w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Uczniowie uczą się tego języka w podziale na grupy wg stopnia znajomości. W pierwszej klasie zajęcia są tylko z polskimi nauczycielami, w drugiej i trzeciej także z nauczycielami z Hiszpanii.
W szkole są sale multimedialne z tablicami interaktywnymi i dostępem do internetu. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki, czytelni oraz bufetu. Szkoła ma imponującą bazę sportową: salę gimnastyczną, boisko do streetballa, siłownię oraz salę fitness. W szkolnej auli odgrywane są spektakle kółek teatralnych, wieczory filmowe, koncerty i konkursy artystyczne.
Zajęcia dodatkowe:
W zależności od zainteresowań uczniów realizowane są koła przedmiotowe, sportowe, artystyczne, językowe i informatyczne. W szkole jest chór, koło teatralne oraz organizowane konwersacje w języku hiszpańskim. W ramach koła dziennikarskiego można angażować się w szkolnym radiowęźle 'Kamooflaż'. Dla szczególnie uzdolnionych realizowane są zajęcia indywidualnego nauczania. Uczniowie biorą udział w szeregu olimpiadach, konkursach i zdobywają sukcesy m.in. w 'zDolnym Ślązaku', 'KOMA konkurs matematyczny', 'Alfik matematyczny', 'Mag Słowa - międzygimnazjalny konkurs literacki' i 'Olimpiada Języka Angielskiego i Hiszpańskiego'.
Inne:
Zajęcia odbywają się w godz. 8 rano do 15.15. Szkoła rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku.
Dojazd:
tramwaje: 2, 3,4, 5, 8, 9, 10, 11, 17, 23 i 33.
autobusy: D, K, N, 114, 120, 900, 901, 904, 910, 914 i 934.
Terminarz:
Warunkiem uczestnictwa w rekrutacji do Gimnazjum nr 10 jest uzyskanie przynajmniej 25 proc. z maksymalnej liczby punktów na sprawdzianie predyspozycji językowych.
Od 4 do 27 kwietnia trzeba złożyć w szkole deklarację przystąpienia do sprawdzianu predyspozycji językowych. Sam test zaplanowano na 30 maja o godz. 9 rano. Deklaracja jest dostępna na stronie internetowej szkoły. Listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wyniki sprawdzianu predyspozycji zostaną podane 8 czerwca.
Dane kontaktowe:
Gimnazjum nr 10 z oddziałami Dwujęzycznymi
ul. ks. Piotra Skargi 31
50-082 Wrocław
tel. 71 3436017 e-mail: sekretariat@lo9.wroc.pl
www.gimnazjum10.wroc.pl
Gimnazjum Dwujęzyczne nr 48 obok LO nr XIII wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 5. W naszym rankingu uzyskało 84,25 proc. Najwięcej punktów uczniowie na testach zdobywają z języków i części humanistycznej.
Informacje o szkole:
W gimnazjum uczniowie zaczynają naukę nowych przedmiotów: wiedzy o społeczeństwie, fizyki, chemii, biologii, geografii. Pod koniec trzech lat nauki uczniowie przystępują do egzaminów gimnazjalnych, ale też do bezpłatnego egzaminu językowego o nazwie Niemiecki Dyplom Językowy DSD. W szkole są dwie klasy dwujęzyczne po 30 osób z językiem niemieckim rozszerzonym i angielskim dodatkowym. Uczniowie mają 8 godzin języka niemieckiego w tygodniu oraz dwie godziny angielskiego.
Gimnazjaliści uczą się w jednym budynku z licealistami.
Zajęcia dodatkowe:
Uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania na kółku informatycznym, w zajęciach muzycznych lub sportowych. W szkole jest biblioteka i czytelnia. Organizowane są wymiany do Niemiec, Francji i Izraela. Działa tu koło dziennikarskie, w ramach którego organizowane są spotkania z interesującymi osobami Wrocławia, m.in. z Konradem Imielą, syryjskim socjologiem Ziadem Abou Salehem, prof. Janem Miodkiem czy z Bogdanem Zdrojewskim. W szkole od 2002 roku jest wydawana również gazetka szkolna 'Szlif'. Miesięcznik jest bezpłatny i dostarczany do większości szkół we Wrocławiu.
Gimnazjaliści zdobywają sukcesy w olimpiadach i konkursach m.in. w 'zDolnym Ślązaku', Międzynarodowym konkursie 'Matematyka bez granic', ogólnopolskiej olimpiadzie fizycznej 'OLIMPUS', w matematycznym 'Kangurze', Konkursie Wiedzy o Polsce Współczesnej czy w Międzygimnazjalnym Konkursie Dziennikarskim.
Inne:
Szkoła znajduje się w centrum miasta. Budynek jest chroniony. Zajęcia trwają od godz. 8. rano do 15.
Dni otwarte: 12 marca, od 11 do 13.30
Terminarz:
Od 4 do 27 kwietnia trzeba złożyć w szkole deklarację przystąpienia do sprawdzianu predyspozycji językowych. Deklaracja dostępna jest na stronie internetowej szkoły. Sam test zaplanowano na 30 maja o godz. 9 rano. Listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki sprawdzianu predyspozycji, zostaną podane 8 czerwca.
Dojazd:
tramwaje: 3, 5, 0L, 0P
autobusy: A, D, N, 145, 146, 149, 241, 246, 253, 255, 406, 409
Dane kontaktowe:
Gimnazjum dwujęzyczne nr 48
ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka 33-37
50-447 Wrocław
tel. 71 7986904
e-mail: sekretariat@zs5.wroclaw.pl
www.lo13.wroc.pl
Gimnazjum w rankingu zdobyło 80,55 proc. Uczniowie w ostatnich trzech latach najwyższe wyniki uzyskują na egzaminie językowym.
Informacje o szkole:
Obok gimnazjum funkcjonuje również Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek. Obie szkoły są katolickie i koedukacyjne. Gimnazjum jest placówką publiczną, w której nie obowiązuje czesne. Kadrę pedagogiczną stanowią siostry, jak i nauczyciele, których w sumie jest 35 osób. W szkole obecny jest psycholog, doradca zawodowy i pielęgniarka. Gimnazjaliści prócz języka angielskiego mogą uczyć się języka niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. Nauka języków odbywa się z podziałem na grupy. W pierwsze piątki miesiąca szkoła uczestniczy w mszach świętych. Codzienny apel rozpoczynany jest krótką modlitwą, którą przygotowują sami uczniowie.
Zajęcia prowadzone są w dobrze wyposażonych salach w sprzęt multimedialny (komputery, projektory i tablice interaktywne). Gimnazjum dysponuje pracowniami do nauki języków obcych, fizyki, chemii, biologii, informatyki, geografii i historii. Jest tam również biblioteka. Zajęcia WF-u są w sali gimnastycznej lub na basenie.
Zajęcia dodatkowe:
Wśród zajęć pozalekcyjnych są koła przedmiotowe, zajęcia sportowe, jak koszykówka, siatkówka, korfball, spływ kajakowy w wakacje, zajęcia teatralne, informatyczne, radiowo-dziennikarskie, chór szkolny i wolontariat. Uczniowie osiągają sukcesy w najważniejszym konkursie gimnazjalisty 'zDolny Ślązak'.
Gimnazjum współpracuje z uczelniami wyższymi i instytucjami wrocławskimi, na których uczniowie uczestniczą w wykładach czy zajęciach warsztatowych. Są to m.in. Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy, Radio Rodzina, Opera Wrocławska czy Filharmonia Wrocławska.
Szkoła realizuje program ERASMUS+ i współpracuje ze szkołami partnerskimi z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji i Turcji. Organizowane są wycieczki przedmiotowe i krajoznawcze oraz pielgrzymki do Rzymu.
Inne:
Szkoła powstała w 2012 roku. W gimnazjum jest internat, ale tylko dla dziewczynek. Koszt pobytu to opłata 300 zł miesięcznie. Chłopcy mogą mieszkać w bursie szkolnej przy ul. Jemiołowej. Obowiązkowe jest noszenie mundurków szkolnych.
Uczniowie mają możliwość wykupienia obiadów. Koszt jednego to kwota 10 zł. Codziennie na przerwie śniadaniowej uczniowie otrzymują w stołówce bezpłatną, gorącą herbatę.
W szkole planowane jest utworzenie dwóch ogólnych klas po 28 uczniów. W sumie w szkole jest około 200 uczniów.
Dni otwarte: 9 kwietnia, godz. 10.
Terminarz:
Szkoła nie bierze udziału w rekrutacji elektronicznej. Od 9 maja do 23 czerwca trzeba złożyć świadectwo ukończenia V klasy szkoły podstawowej, deklarację wyboru drugiego języka obcego oraz wniosek o przyjęcie do gimnazjum podpisany przez kandydata i jego rodziców. Dokumenty są dostępne na stronie internetowej szkoły. W następnej kolejności planowana jest rozmowa kandydatów i rodziców z dyrektorem szkoły. Na rozmowę trzeba umówić się, telefonując pod numer 71 3723917 lub pisząc na adres mailowy dyrektor.urszulanki@gmail.com.
Od 24 do 28 czerwca trzeba dostarczyć kopie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz kopie zaświadczenia z OKE o szczegółowych wynikach sprawdzianu szóstoklasisty.
15 lipca zostaną podane listy zakwalifikowanych kandydatów.
W przypadku osób ubiegających się o przyjęcie do internatu trzeba złożyć podanie, skrócony odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o stałym zameldowaniu i wpłatę wpisowego w wysokości 100 zł do 23 czerwca.
Dojazd:
Wszystkie autobusy i tramwaje dojeżdżające do centrum, w tym m.in. linie 6, 7, 8, 11 i 23.
Kontakt:
Zespół Szkół Urszulańskich
pl. Nankiera 16
50-140 Wrocław
tel. 71 3723917
sekretariat.urszulanki@gmail.com
Gimnazjum w rankingu zdobyło 77,18 proc. Uczniowie w ostatnich trzech latach najwyższe wyniki uzyskują na egzaminie językowym, ale też w części humanistycznej.
Informacje o szkole:
W szkole jest mała i duża sala gimnastyczna, siłownia, boisko, dwie pracownie komputerowe i 23 sale lekcyjne.
Zajęcia dodatkowe:
Zajęcia pozalekcyjne są m.in. sportowe, z geografii, informatyki, matematyki, biologii, historii, francuskiego, angielskiego.
Wydawana jest gazetka informacyjna ?Hugonotki? i gazetka szkolna ?Pinecha?.
Szkoła posiada certyfikaty Szkoły Promującej Zdrowie, Wspierającej Uzdolnienia, Promującej Turystykę, Dbającej o Bezpieczeństwo i Odkrywców Talentów. Uczniowie otrzymują stypendia naukowe Fundacji Edukacji Międzynarodowej, Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich i Uczniowskiego Programu Stypendialnego Urzędu Miasta Wrocławia. Osiągają sukcesy m.in. w ?zDolnym Ślązaku?, Dolnośląskim Maratonie Matematycznym i matematycznym ?Alfiku?.
Inne:
Gimnazjum zostało utworzone w 1999 roku. Szkoła znajduje się na Popowicach. W gimnazjum uczy się około 540 uczniów w 18 klasach. Nauczycieli jest 47 ? 14 dyplomowanych, 21 mianowanych, 10 kontraktowych i 2 stażystów. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 8, a kończą o 16.25.
Terminarz:
Rekrutacja do tych klas odbywa się na tych samych zasadach, co rekrutacja do klas ogólnych.
Dojazd:
tramwaje: 3,10, 20, 31 plus, 32 plus i 33 plus
autobusy: 122, 127, 103 i 108
Kontakt:
Gimnazjum nr 1 im. Hugona Dionizego Steinhausa
ul. Jelenia 7
54-242 Wrocław
tel 71 7986703
e-mail: gim1.wroclaw@wp.pl
Gimnazjum nr 14 w naszym rankingu zdobyło 77,17 proc. Uczniowie w ostatnich trzech latach najwyższe wyniki uzyskują na egzaminie językowym.
Informacje o szkole:
W szkole jest pracownia informatyczna, sala teatralna, dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe, w tym gabinety: fizyczny, biologiczny, geograficzny, sztuki, profesjonalny gabinet chemiczny i pracownie językowe. Szkoła posiada tablice interaktywne oraz zestawy multimedialne. W szkole znajduje się gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Baza sportowa to sala gimnastyczna oraz boisko szkolne.
W szkole klasy realizują ten sam program nauczania. Uczniowie mają obowiązkową naukę dwóch języków obcych: język angielski, niemiecki lub francuski. Język kontynuowany ze szkoły podstawowej nauczany jest w systemie międzyoddziałowym w zależności od poziomu zaawansowania. W ramach zajęć wychowania fizycznego są dwie godziny w sali gimnastycznej lub na boisku szkolnym, jedna godzina tańca oraz jedna godzina fakultetów do wyboru (m.in. piłka nożna, tenis stołowy, siatkówka, koszykówka, taniec, turystyka i rekreacja, narciarstwo zjazdowe, szachy, boules). W szkole jest biblioteka i czytelnia.
Zajęcia dodatkowe:
Uczniowie realizują w czasie roku szkolnego projekty artystyczne i badawcze. Mają zajęcia w laboratoriach, placówkach naukowych i kulturalno-oświatowych (teatrach, muzeach, galeriach sztuki, domach kultury, filharmonii). W gimnazjum uczniowie rozwijają swoje pasje w różnych klubach przedmiotowych. Jest tu redakcja sportowa, klub teatralny, klub informatyka i robotyka, a nawet klub młodego filozofa.
Gimnazjaliści zdobywają sukcesy w konkursie 'zDolny Ślązak', Liga Naukowa Humanistyczna i Matematyczna, i m.in. w ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów, Olimpiadzie matematycznej Gimnazjalista czy w konkursie Matematyka i Ekonomia. Uczniowie biorą udział w licznych wolontariatach - wizytują m.in. stacje krwiodawstwa, schroniska dla bezdomnych kobiet i matek z dziećmi im. Brata Alberta i segregują śmieci.
Inne:
Pierwsze dni roku szkolnego uczniowie klas pierwszych rozpoczynają od warsztatów integracyjnych prowadzonych przez wychowawcę klasy. Później organizowane są obozy integracyjno-naukowe. Ich liczba oraz miejsce wyjazdów zależy od inwencji, specyfiki i zaangażowania danej klasy. Są to wyjazdy nie tylko krajowe (wybrzeże Bałtyku, Sudety, Beskidy), ale także zagraniczne (Czechy, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Grecja).
Szkoła powstała w 1999 roku. Budynek szkoły ma już ponad 50 lat, ale jest zadbany, sale są odmalowane, korytarze maja nowa wykładzinę. W szkole zostały wyremontowane toalety dziewcząt. Lekcje zaczynają się o godz. 7.10, a kończą o 15.55. W szkole pracuje 52 nauczycieli, w tym: 32 nauczycieli dyplomowanych, 11 nauczycieli mianowanych, 9 nauczycieli kontraktowych.
Terminarz:
Rekrutacja do tych klas odbywa się na tych samych zasadach, co rekrutacja do klas ogólnych;
Kontakt:
Gimnazjum nr 14 im. Hugona Kołłątaja
ul. Kołłątaja 1-6
50-002 Wrocław
tel: 71 343 25 63
Dojazd:
tramwaje: 2, 5, 8, 9, 11, 17, Przystanek (Galeria Dominikańska) 3, 4, 10, (Dworzec Główny) 22, 15, 70
Autobusy: Prosto pod szkołę dojeżdża A, 114, 120, 149, 406, 409, 900L, 901. Niedaleko znajdują się przystanki C, D, E, K, N, 131, 141, 709 (Galeria Dominikańska); 112, 113, 145, 146, 240, 241, 243, 246, 249, 250, 255, 257 (Dworzec Główny).
Szkoła położona jest w okolicach Galerii Dominikańskiej u zbiegu ulic ks. Kraińskiego i Purkyniego. W naszym rankingu szkoła zdobyła 75,73 proc.
Informacje o szkole:
Uczniowie mogą uczyć się języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego.
Szkoła oferuje bardzo bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, gdzie każdy uczeń może rozwijać swoje zainteresowania oraz ciekawie spędzić czas m.in. w szkolnej grupie Amnesty International, pisząc artykuły do szkolnej gazetki 'Gimpress' czy biorąc udział w wymianach międzynarodowych i wyjazdach do Londynu.
Gimnazjaliści zdobywają sukcesy w konkursie 'zDolny Ślązak', Matematycznej Lidze Naukowej, Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów oraz Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym 'Lwiątko'.
W gimnazjum działa szkolna grupa praw człowieka, zespół instrumentalno-wokalny oraz zajęcia sportowe jak koszykówka, piłka nożna, tenis stołowy czy aerobik i tańce.
Inne:
Zajęcia lekcyjne odbywają się od godz. 8 rano do 15.10. W szkole zatrudnionych jest 43 nauczycieli.
Dni otwarte: 21 marca w godz. 17-19.
Terminarz:
Od września powstaną cztery klasy ogólne z programami autorskimi: 1A - z innowacją pedagogiczną z biologii i chemii, 1B - matematyczno-doświadczalna, 1C - lingwistyczna we współpracy z Instytutem Filologii Angielskiej i Instytutem Filologii Germańskiej, 1D językowo-geograficzna z wymianą zagraniczną ze szkołą w Lipsku.
Rekrutacja do tych klas odbywa się na tych samych zasadach, co rekrutacja do klas ogólnych;
Kontakt:
Gimnazjum nr 29
ul. ks. Wincentego Kraińskiego 1
50-153 Wrocław
tel. 71 7986720
e-mail: gim29@gim29.wroc.pl
www.gim29.wroc.pl
Dojazd:
Wszystkie autobusy i tramwaje dojeżdżające do centrum w tym linie tramwajów: 8, 9, 11, 17, 23
Gimnazjum nr 23 znajduje się przy ul. Jastrzębiej. W naszym rankingu zdobyło 74,95 proc. Uczniowie w ostatnich trzech latach najwyższe wyniki uzyskują na egzaminie humanistycznym i językowym.
Informacje o szkole:
Szkoła ma dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe, laboratorium chemiczne, interaktywną pracownię matematyczną, gabinet fizyczny, biologiczny, geograficzny, języka polskiego, historii, języków obcych. Dla uczniów jest dostępna biblioteka, gabinet pielęgniarki, wielofunkcyjne boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, asfaltowe boisko do piłki nożnej, stół pingpongowy, sala gimnastyczna i sala ćwiczeń ogólnorozwojowych. Budynek szkoły jest dwupiętrowy i po remoncie.
Wszystkie klasy uczą się dwóch języków obcych, do wyboru mają angielski, niemiecki i francuski. Nauczanie języków odbywa z podziałem na grupy zgodnie z poziomem znajomości języka.
Zajęcia dodatkowe:
Uczniowie realizują swoje pasje na kółkach przedmiotowych, artystycznych, sportowych, językowych i informatycznych. Gimnazjaliści zdobywają stypendia, biorą udział w różnych konkursach i osiągają sukcesy m.in. w 'zDolnym Ślązaku', Konkursie fotograficznym 'Nasi sąsiedzi - ptaki', Olimpiadzie Matematycznej, Finale Dolnośląskiej Gimnazjady Młodzieży w narciarstwie alpejskim dziewcząt czy w Międzygimnazjalnym Konkursie 'Masz prawa i obowiązki'. Pasje i zainteresowania uczniowie realizują w kołach artystycznych, językowych, sportowych, matematycznych i informatycznych. W gimnazjum co roku organizowany jest Szkolny Festiwal Nauk Przyrodniczych. Prowadzona jest kronika szkoły.
Inne:
Gimnazjum powstało w 1999 roku. Zajęcia organizowane są od godz. 7.30 do 17.25. W szkole uczy 60 nauczycieli. W szkole jest bufet, ale uczniowie mają też wykupienia obiadów, cena jednego to kwota 4 zł.
Terminarz:
Rekrutacja do klas odbywa się na tych samych zasadach, co rekrutacja do klas ogólnych;
Dni otwarte: 12 marca od godz. 10 do 13.
Kontakt:
Gimnazjum 23 im. Wandy Rutkiewicz
ul. Jastrzębia 26
53-148 Wrocław
tel. 71 7986715
e-mail: sekretariat.g23@wroclawskaedukacja.pl
Dojazd:
tramwaje: 2, 6, 7, 17, 14, 20, 24
autobusy: 126, 133, 127, 136, 144
Gimnazjum znajduje się na Krzykach przy ul. Jantarowej. W naszym rankingu zdobyło 73,85 proc. Uczniowie w ostatnich trzech latach najwyższe wyniki uzyskują na egzaminie humanistycznym i językowym.
Informacje o szkole:
W gimnazjum powstaną dwie klasy dwujęzyczne, w których oferowane są dwie godziny angielskiego i 6 godzin nauki języka francuskiego tygodniowo, warsztaty językowe w Paryżu oraz wymiana językowa z uczniami z gimnazjum w Poitiers lub w Bayonne.
Do wyboru uczniów jest też klasa ogólna z innowacją europejską, w której angielski jest językiem wiodącym, a francuski dodatkowym. Dla uczniów oferowane są warsztaty językowe w Londynie i w Brukseli, wizyta w Parlamencie Europejskim.
W ofercie klasy biologiczno-chemicznej planowana jest dodatkowa godzina biologii i chemii w tygodniu, dwa języki obce (3 godziny angielskiego i 2 godziny niemieckiego lub francuskiego oraz zajęcia w trybie laboratoryjnym i w terenie.
Klasa matematyczno-informatyczna ma poszerzony program z matematyki i informatyki. Angielski jest językiem wiodącym, a francuski lub niemiecki dodatkowym.
Nowa klasa sportowa oferuje 10 zajęć sportowych z językiem angielskim wiodącym i francuskim lub niemieckim dodatkowo.
Zajęcia dodatkowe:
Uczniowie mogą się rozwijać na kołach językowych, kółku dziennikarskim, teatralnym, na zajęciach muzykoterapeutycznych, karate czy na zajęciach z gry w boules.
Inne:
W szkole uczy 48 nauczycieli, w tym 29 dyplomowanych, 15 mianowanych, 3 kontraktowych i 1 stażysta.
Zajęcia w szkole odbywają się w godz. 8-16.
Terminarz:
? klasy ogólne. Obejmują także klasy z innowacjami (europejska, biologiczno-chemiczna) oraz klasę matematyczno-informatyczną z poszerzonym programem z matematyki i informatyki. Rekrutacja do tych klas odbywa się na tych samych zasadach, co rekrutacja do klas ogólnych;
? klasy dwujęzyczne:
*złożenie przez kandydata deklaracji przystąpienia do sprawdzianu predyspozycji językowych od 4 do 27 kwietnia 2016 r.,
Sprawdzian planowany jest na 30 maja 2016 r. o godz. 9.
? klasy sportowe:
*złożenie przez kandydata deklaracji przystąpienia do prób sprawności fizycznej od 4 do 27 kwietnia 2016 r.,
*złożenie orzeczenia lekarskiego o bardzo dobrym stanie zdrowia, o zdolności do uprawiania danego sportu wydanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej lub innego uprawnionego lekarza, zgodnie z przepisami w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia,
*przystąpienie do prób sprawności fizycznej: 16 maja 2016 r. godz. 15.00 - piłka nożna, 17 maja 2016 r. godz. 16.00 piłka koszykowa,
*uzyskanie pozytywnego wyniku prób sprawności fizycznej, na warunkach ustalonych przez Polski Związek Sportowy właściwy dla danego sportu, w którym jest prowadzone szkolenie sportowe w danej szkole lub w danym oddziale
Dni otwarte: 12 marca, od 9 do 13.
Dojazd:
Tramwaje: 2, 6, 7, 14, 17, 20
Autobusy 126, 134, 127, 125, A
Kontakt:
Gimnazjum nr 30 im. Polonii Francuskiej
ul. Jantarowa 5
53-330 Wrocław
e-mail: sekretariat@gim30.edu.pl
www.gim30.edu.pl
Wszystkie komentarze