Więcej
    Komentarze
    Carl Gotthard Langhans został pochowany na Cmentarzu Wielkim we Wrocławiu. Niestety Cmentarz wraz z nagrobkami i zabytkową kaplicą zniszczono i zlikwidowano w 1957. Likwidacji uległ również nagrobek Caral Gottharda Langhansa. Likwidujący prawdopodobnie nawet nie wiedzieli co likwidują poza tym, że likwidują jakiś niemiecki cmentarz. Ten nieistniejący dziś luterański cmentarz we Wrocławiu, był nekropolią zasłużonych i prominentnych wrocławian XVIII i XIX w. Cmentarz założono w 1777 między dzisiejszymi ulicami: Legnicką, Braniborską, Dobrą i Trzemeską. Z tego okresu pochodziła barokowa kaplica cmentarna. Chowano tu przede wszystkim osoby zaliczane do elity miasta, dlatego wiele nagrobków miało reprezentacyjny charakter. -------------------- A dzisiaj chodząc między nowymi blokami czy jedząc coś w Barze Hanoi w baraczku obok ( oj , z całą pewnością Langhans by czegoś takiego nie zaprojektował) być może chodzimy lub siedzimy nad miejscem które dzięki nam już tylko z nazwy jest miejscem wiecznego spoczynku tego wielkiego architekta i Wrocławianina.
    @wrobrewrobrewrobre Przykre to.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Pomyśleć tylko co by Polacy mówili gdyby tak sowieci zrównali Rossę w Wilnie albo Łyczaków we Lwowie???
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Kosciol ewangelicki wojne co prawda przetrwal,ale mocno uszkodzony.Nie dane mu bylo przetrwac lat pozniejszych.Bylem swiadkiem jak Ludowe Wojsko Polskie wysadzalo go w powietrze.Byl to bodajze 61 rok ubieglego wieku.Owczesna propaganda od switu do nocy wtlaczala do glow z jakim hartem,w pocie i trudzie,caly narod odbudowuje swoja stolice.Nie dosc ze szabrowali Dolny Slasg z bezcennej wowczas cegly,to do kazdego swiadectwa szkolnego zadali tzw.cegielki { ? } w kwocie 1 zl na ....odbudowe stolicy.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    żałosny Wrocław usilnie potrzebuje tzw. PARCIA NA SZKŁO !!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "...major regimentu królewskiej straży przybocznej Gottlob Albrecht von Saurm i jego żona, pragnący wznieść willę w Samotworze. Zachwyca swą urodą, dziś nieco już więdnącą przez zaniedbanie." - niech Autorka przejedzie się do Samotworu i zobaczy to "zaniedbanie":palacalexandrow.com.pl/
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    To miał być artykuł o pojazdach elektrycznych.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Z Wrocławia? Litości.
    @zalep Dlaczego nie z Wrocławia ? Gdyby tekst był w języku niemieckim to byłoby z Breslau. Czy o to ci chodzi. Chociaż dla mnie są to nazwy wymienne.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @wrobrewrobrewrobre Niestety ostatnio panuje jakaś dziwna moda, aby w tekstach dotyczących przedwojennych lat pisać "Breslau", co nie przeszkadza jednocześnie w tych samych publikacjach pisać np. "Wałbrzych". Jest to o tyle śmieszne, że nazwa Wrocław jak najbardziej funkcjonowała przed 1945 rokiem w języku polskim, a taki Wałbrzych jest powojennym wymysłem, ale Waldenburg nie każdy mógłby skojarzyć. Idąc dalej gdyby w komentowanym tekście napisać Breslau, a dalej m.in. Landeshut, Pawlowitz, Schweidnitz, Giersdorf, Glogau, Dyhrenfurth to pojawiłyby się oskarżenia o to, że tekst jest niezrozumiały i "pełzająca regermanizacja", także nie da się dogodzić wszystkim ;)
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @wrobrewrobrewrobre no ale Auschwitz I Stutthof to co innego, prawda panie?
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @jac_wojcik W tego typu tekście przydałoby sie jednak bardzo podanie również dodatkowo niemieckich nazw miejscowości, np. dopisanych w nawiasie. Czego by nie mówić, Langhans udrodził się jednak w Landeshut, a nie w Kamiennej Górze :-)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @mojnick Zaiste, urodził się w nazwie Landeshut, a nie w nazwie Kamienna Góra ;) A ja myślałam, że się urodził w konkretnym miejscu, które przez wieki różne nazwy miało...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0