Edukacja w miejscach pamięci
Projekt zaczął się we wrześniu 2013 roku z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz i Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
Celem projektu jest pokazanie poprzez edukację historyczną, do czego może prowadzić brak reakcji na postawy skrajnie ksenofobiczne czy nacjonalistyczne, wskazanie pozytywnej alternatywy, promowanie pozytywnych zachowań, przeciwdziałanie przemocy i agresji, kształtowanie postawy otwartości wśród młodzieży i dzieci.
W ciągu dwóch lat w projekcie wzięło udział ponad 17 tys. uczniów wrocławskich szkół. Młodzi wrocławianie odwiedzają miejsca szczególnie ważne dla polskiej tożsamości historycznej.
Szkoły podstawowe - poznają ścieżki kulturowe w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań we Wrocławiu
Gimnazja - Muzeum Gross-Rosen lub inne miejsca zagłady na Dolnym Śląsku
Szkoły ponadgimnazjalne - Muzeum Auschwitz lub inne miejsce zagłady w Polsce
Każda grupa przed wyjazdem jest do niego przygotowywana, a po wyjeździe uczniowie wraz z opiekunem podsumowują pobyt. Dla nauczycieli wydano podręcznik ze scenariuszami lekcji przygotowującymi do wyjazdu oraz prowadzone są specjalne szkolenia i wyjazdy edukacyjne.
Projekt wykazał, że 95 proc. uczniów uznało, że wizyta w Miejscu Pamięci wywarła na nich wrażenie, 67 proc. po wzięciu udziału w projekcie w większym stopniu okazuje szacunek drugiemu człowiekowi, a 65 proc. bardziej szanuje prawo innych osób do wyrażania swoich poglądów.
Gmina Wrocław jako jedyna w Polsce dofinansowuje wyjazdy edukacyjne do Miejsc Pamięci. Młodzież dopłaca tylko 50 zł do dwudniowego wyjazdu edukacyjnego z noclegiem i wyżywieniem.
Wszystkie komentarze