Historia firmy sięga połowy lat 90. ubiegłego stulecia. Dwaj przyszli założyciele firmy, Larry Page i Sergey Brin, poznali się na prestiżowym amerykańskim Uniwersytecie Stanforda w 1995 r. Rok później mieli już gotową wyszukiwarkę, której pierwotna nazwa brzmiała BackRub (ang. "masaż pleców"). Spółka Google Inc. powstała w 1998 r., a w 2004 r. wyemitowała pierwsze publiczne akcje na Wall Street. Twórcy wyszukiwarki do dziś pracują w Google - Larry Page jest prezesem, a Sergey Brin - dyrektorem ds. technologii. Jedyna Polska rzeźba na liście najciekawszych pomników Dziś Google ma ponad 70 lokalizacji w ponad 40 krajach na całym świecie, od Chile do Nowej Zelandii.
We Wrocławiu firma działa od 2007 r. Wrocławskie biuro jest jednym z dwóch w Polsce (drugie znajduje się w Warszawie) i największym w Europie Środkowo-Wschodniej. Mieści się na piątym i szóstym piętrze biurowca Bema Plaza przy pl. Bema. Pracuje tam obecnie 170 osób z 22 krajów.
MARTA LASEK
Pracownicy zajmują się wsparciem dla małych i średnich użytkowników usługi reklamowej Google AdWords. - Żeby dostać pracę we wrocławskim biurze, trzeba mieć wyższe wykształcenie i znać dwa języki obce. Pracownicy obsługują bowiem użytkowników ze wszystkich państw pomiędzy Francją a Kazachstanem - mówi Piotr Zalewski z Google Polska.
IBM to jeden z najstarszych koncernów informatycznych. Na całym świecie ma około 450 tys. pracowników. We Wrocławiu firma ma swój kampus na Muchoborze Małym. Nowoczesne centrum zajmuje się głównie dostarczaniem usług informatycznych zewnętrznym klientom IBM z siedzibami w Europie. Pracują tam specjaliści aż 60 narodowości.
MACIEJ ŚWIERCZYŃSKI
Jednym z najlepiej chronionych miejsc we wrocławskim biurze IBM jest Operacyjne Centrum Bezpieczeństwa SOC (Security Operations Center), zajmujące się bezpieczeństwem sieciowym. Wstępu nie mają tam nawet inni pracownicy firmy. Centrum monitoruje, co dzieje się w sieciach klientów, kontroluje urządzenia, które zapewniają bezpieczeństwo i reaguje na niebezpieczeństwa.
W nowym budynku na Gądowie Małym ma siedzibę jedna z większych światowych firm informatycznych. Największą część, bo aż pięć pięter (14 tys. m kw.), zajmuje właśnie biuro Nokii.
- Biura w budynku West Gate to jedna z naszych czterech wrocławskich lokalizacji. Jesteśmy też w Bema Plaza, Green Towers i we Wrocławskim Parku Biznesu na ul. Strzegomskiej. Nokia Networks posiada także swoje oddziały w Krakowie oraz w Warszawie - mówi Marcin Wolniak z Nokii.
- W tym biurze pracuje 1200 osób, a łącznie we Wrocławiu zatrudniamy ponad 2700 osób, z czego zdecydowana większość to programiści, testerzy i architekci oprogramowania - dodaje.
Nokia nie produkuje już telefonów komórkowych - teraz te urządzenia pod własną marką wytwarza firma Microsoft. Wrocławskie biuro zajmuje się produkowaniem oprogramowania dla operatorów komórkowych, np. stacji bazowych. W tym 5G, która jest najnowocześniejszą technologią i ma wejść na rynek w 2020 r.
Częścią biura są laboratoria urządzeń telekomunikacyjnych, w których zamontowano aż 2 tys. km kabli! - To drugie największe laboratorium w europejskich strukturach Nokii i jedno z najnowocześniejszych na świecie. Z laboratorium mogą korzystać nie tylko pracownicy naszego biura, ale i kilkadziesiąt tysięcy innych specjalistów z zagranicznych oddziałów Nokii. Gdy my idziemy spać, zdalnie testują koledzy np. z Chin, Indii czy Filipin - podkreśla Wolniak.
Fot. Nokia
Częścią laboratorium są m.in. urządzenia do schładzania do minus 80 stopni oraz podgrzewania do 160 stopni. Przedstawiciele Nokii zapewniają, że ich stacje bazowe są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne, a działały nawet po tsunami w Japonii.
Na początku tego roku Atos otworzył nową siedzibę we Wrocławskim Parku Biznesu 2 przy ul. Wołowskiej. Do nowego biura wprowadziło się wtedy ponad 300 pracowników - pozostałe 200 osób zostało w starej siedzibie firmy przy ul. Strzegomskiej. Do przyszłego roku Atos chce zatrudnić kolejne 300 osób.
Atos SE zatrudnia 86 tysięcy pracowników w 66 krajach. Obsługuje klientów z sektora przemysłowego, handlu i usług, publicznego, ochrony zdrowia i transportu, finansowego, telekomunikacyjnego, mediów i użyteczności publicznej.
Firma jest m.in. światowym Partnerem IT Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Od roku 1989 roku jest kluczowym dostawcą technologii na rzecz Ruchu Olimpijskiego, a od roku 2002 wyłącznym dostawcą usług IT na rzecz Igrzysk Olimpijskich.
DataArt to amerykańska firma, która zajmuje się konsultingiem i outsourcingiem usług IT. Zarząd korporacji mieści się w Nowym Jorku, a biura sprzedaży m.in. w Londynie i Zug w Szwajcarii. Informatycy DataArt pracują w centrach rozwoju oprogramowania w Europie Wschodniej i Ameryce Południowej, m.in. w Sankt Petersburgu i Woroneżu, Kijowie, Lwowie, Charkowie czy Odessie. Rosyjscy internauci kojarzą DataArt z popularnym serwisem poczty elektronicznej Mail.ru.
We wrześniu 2014 r. powstało pierwsze takie centrum rozwoju oprogramowania w Polsce - w Lublinie.
Podobne centrum zostało utworzone w tym roku we Wrocławiu przy al. Armii Krajowej. - Mamy bardzo ciekawą politykę socjalną, nie oszczędzamy na powierzchni biurowej, bo chcemy, żeby pracownicy mieli jak największy komfort. Na terenie firmy będą siłownia, prysznice, pokoje do odpoczynku, ale także np. pokoje do zabawy dla dzieci, które odwiedzą rodziców w pracy - zachęca Ryszard Permus, dyrektor wrocławskiego oddziału.
Firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania komputerowego ma siedzibę przy al. Dębowej we Wrocławiu. Nie w szklanym biurowcu, ale domu jednorodzinnym. Wszystko to wygląda odrobinę niepozornie. Tymczasem w zeszłym miesiącu LiveChat Software przekroczyła magiczną granicę wyceny wszystkich swoich akcji na poziomie miliarda złotych. W historii udało się to niewielu polskim firmom technologicznym.
- To dla nas dobry rok. Najpierw przekroczyliśmy 10 tys. klientów, potem milion dolarów miesięcznej powtarzalnej sprzedaży, a teraz ta wycena. Namawiam wszystkich do ciężkiej pracy, opłaca się budować firmy od zera - napisał na FB prezes Mariusz Ciepły. Jego firma zanotowała gigantyczny skok. W 2006 roku jej wartość wynosiła nieco ponad 2 mln zł. Teraz 500 razy więcej.
materiały firmy
Czym konkretnie zajmuje się LiveChat Software? Firma zaczynała od aplikacji chatu na żywo, który umożliwiał właścicielom stron internetowych bezpośredni kontakt z odwiedzającymi je klientami. Teraz oferowane aplikacje badają również aktywność ludzi na stronie internetowej. Dzięki temu, jak mówi Mariusz Ciepły, konsultanci mogą inicjować kontakt z klientem.
Choć firma początkowo oferowała dość proste usługi, jej oprogramowanie kupił najpierw Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus, potem sklep internetowy z bronią militaria.pl. Dziś LiveChat Software ma ponad 12,2 tys. klientów z ponad 130 krajów. Rozwiązania firmy wykorzystują m.in. takie marki jak: Orange, Adobe, Samsung, Pizza Hut, Macy's, PBS czy NetApp. Klientem wrocławian jest też departament stanu USA, legendarny Uniwersytet Stanforda, a nawet klub hokejowy - Vancouver Canucks.
Luxoft, notowany na nowojorskiej giełdzie, działa we Wrocławiu już od ponad trzech lat. Tamtejsi informatycy pracują z klientami z międzynarodowej branży finansowej m.in. Deutsche Bankiem, Credit Suisse czy innym szwajcarskim bankiem - UBS.
KORNELIA GŁOWACKA-WOLF
- Ostatnie kilka miesięcy to okres bardzo intensywnego rozwoju Luxoft we Wrocławiu. Jeszcze w lipcu zatrudnialiśmy 300 specjalistów, dziś jest nas pół tysiąca i stale rośniemy. Na Dolny Śląsk trafiają coraz bardziej zaawansowane zadania. Nasze projekty realizowane są na globalną skalę i mają wpływ na działalność oddziałów klientów na kilku kontynentach - mówi Bartosz Strożek, regionalny dyrektor Luxoft we Wrocławiu.
Firma ma we Wrocławiu trzy biura - w budynkach Green Day przy ul. Szczytnickiej, Heritage Gates przy Rzeźniczej oraz Silver Tower Center niedaleko dworca Wrocław Główny.
Główny produkt RST to system Trans.eu, którego najważniejszym elementem jest giełda ładunków i wolnych pojazdów.
- Na rynku transportowym są cztery podmioty: firma przewozowa, kierowca, klient i spedytor, który organizuje i koordynuje przewóz. Razem z partnerem - firmą Logintrans - stworzyliśmy platformę internetową, która pozwala je połączyć. Za pomocą strony Trans.eu można ustalić cenę, formę płatności i termin realizacji. Można też na bieżąco aktualizować status zamówienia, wystawić firmie ocenę podobnie jak na Allegro. Firmy, które np. zalegają z płatnościami, figurują na naszej giełdzie wierzytelności - tłumaczy Krzysztof Habowski, który zarządza firmą od ponad pięciu lat.
FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA
System Trans.eu powstał w 2003 roku i na początku był darmowy. Dziś można korzystać z niego w 20 językach. Stały abonament ma w nim 30 tysięcy firm. Nad tym, by system Trans.eu dobrze działał, czuwa kilkudziesięciu informatyków. Siedziba RST formalnie znajduje się w Świdnicy. W tamtejszym biurze pracuje około 30 osób.
Od 2012 roku TNS Polska przeprowadza na zlecenie miesięcznika "Computerworld" badanie "AudIT - Najlepsze miejsce pracy IT w Polsce", w którym pracownicy odpowiadają na pytania w anonimowej ankiecie. We wszystkich edycjach badania, jakie odbyły się do tej pory, zwyciężyła firma Sii Polska - firma informatyczna z kapitałem francuskim.
Na polskim rynku Sii działa od dziewięciu lat. Oprócz wrocławskiego oddziału firma ma swoje siedziby jeszcze m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Lublinie. Wrocławski oddział w Sky Tower zatrudnia obecnie 340 osób. Programiści z Sii we Wrocławiu tworzą m.in. aplikację na smartfony. Jedna z nich monitoruje pracę serca inna systemy satelitarne na statkach. To oni stworzyli też mobilną mapę wrocławskiego zoo.
FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA
Co takiego sprawia, że Sii jest najlepszym miejscem pracy dla programistów? Może są tam nietypowe urządzenia, z których mogą korzystać pracownicy, jak np. zjeżdżalnia, którą mają m.in. pracownicy europejskiej siedziby Google w Dublinie. Nic z tego. - Nie znam firmy, w której o atrakcyjności decydowałoby to, czy w biurze jest zjeżdżalnia albo rura do przemieszczania się między piętrami - mówi - Józef Orzeszyna, kierownik działu HR we wrocławskim Sii, dodając, że dla pracowników liczą się przede wszystkim podejście do pracy, motywacja i wartości. - Powinni być zintegrowani i czuć, że się rozwijają.
Wrocławskie biuro Capgemini Polska w ubiegłym roku obchodziło 10-lecie działalności w naszym mieście. W tym roku firma miała plan zwiększenia zatrudnienia o kolejne 300 osób.
Capgemini Software Solutions Center we Wrocławiu specjalizuje się w rozwoju oprogramowania i świadczeniu zaawansowanych usług informatycznych dla takich globalnych marek, jak: Daimler, BMW, Volkswagen, Audi, Lufthansa czy niemiecka telewizja ZDF.
Wrocławskie centrum jest jedną z pięciu lokalizacji Capgemini Polska. Pozostałe oddziały znajdują się w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Opolu. Pod koniec ubiegłego roku liczba pracowników firmy w Polsce przekroczyła 6 tys. osób.
Wszystkie komentarze