Pierwszy dokument i pierwszy rektor
17 maja 1945 r. Delegat Ministra Oświaty wydał dyspozycję przejęcia gmachów i urządzeń Politechniki we Wrocławiu. Skierował ją do dr Józefa Zwierzyckiego i inż. Dionizego Smoleńskiego, pracowników przedwojennych polskich uczelni. W tym samym dokumencie polecił adresatom, by rozpoczęli przygotowania do uruchomienia uczelni jesienią.
10 maja 1945 r. do Wrocławia przyjechał prof. Stanisław Kulczynski, były rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Zajął się odbudową uczelni wrocławskich i został pierwszym rektorem Uniwersytetu i Politechniki (uczelnie były połączone do 1952 r.).
Dzięki uprzejmości Muzeum Politechniki Wrocławskiej
"Pierwsze nasze kroki skierowaliśmy w stronę gmachu głównego nad Odrą. (...) Wspaniały budynek barokowy rozcięty uderzeniem bomby na dwoje. Ocalałe skrzydła spoglądają na nas szeregami czarnych otworów ze szczątkami futryn i ram okiennych(...). Dostęp do gmachu zamyka barykada z książek rozmokłych i zaatakowanych pleśnią" - to wspomnienie Kulczyńskiego opublikował na swojej stronie internetowej Uniwersytet Wrocławski.
Obecnie (od 2008 r.) rektorem Politechniki Wrocławskiej jest prof. Tadeusz Więckowski (elektronik i szef laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej). Od trzech lat jest też Przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
Materiały Politechniki Wrocławskiej
Głową Uniwersytetu Wrocławskiego jest dziś natomiast prawnik karnista prof. dr hab. Marek Bojarski (również od 2008 r.).
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Wszystkie komentarze