Benzoapiren
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne powstają w wyniku spalania drewna, węgla, śmieci czy paliw samochodowych, a także tworzyw sztucznych. Jednym z nich jest benzoapiren, który jest kumulowany w organizmie i ma właściwości rakotwórcze.
Akumuluje się w organizmie, przenikając do niego głównie poprzez płuca razem z pyłami. Uszkadza także nadnercza, wątrobę, układ odpornościowy i krwionośny, upośledza płodność.
Badania naukowców-medyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego dowiodły, że narażenie na wysokie stężenia benzoapirenu w okresie płodowym skutkują częstszym występowaniem u niemowląt zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a także niższym ilorazem inteligencji u starszych dzieci.
Praktycznie wszystkie stacje badawcze na Dolnym Śląsku zanotowały wysokie przekroczenia trucizny: Nowa Ruda, Wałbrzych, Szczawno-Zdrój, Legnica, Oława, Jelenia Góra, Zgorzelec, Wrocław, Polkowice, Głogów, Osieczów. W Nowej Rudzie dopuszczalny poziom był przekroczony 17 razy! W Szczawnie-Zdrój - ponad 10 razy.
Wszystkie komentarze