1 z 16
Kaszubski Park Etnograficzny
Muzeum powstało we Wdzydzach Kiszewskich w 1906 roku. Założyli je Teodora i Izydor Gulgowscy. Na lokalizację wybrali XVIII-wieczną chałupę, którą odkupili od miejscowego gospodarza. Założycielom udało się zgromadzić liczne typowe dla tamtego okresu przedmioty - sprzęty domowe, haftowane na złoto czepce, szkło i ceramika.
Obecnie obszar muzeum nad jeziorem Gołuń to aż 22 hektary, na których mieszczą się dwory, chałupy, karczmy, kościoły czy wiatraki. Wiernie odtworzone wnętrza z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu fantastyczny klimat.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 16
Zamek w Kórniku
Rezydencja w Wielkopolsce, gdzie obecnie działa muzeum i Biblioteka Kórnicka PAN. Jej początki sięgają średniowiecza, ale obecny kształt zarysował się w XIX wieku i nawiązuje do neogotyku angielskiego.
Wewnątrz możemy podziwiać wiele eksponatów - meble, obrazy, rzeźby, militaria. Perłą jest tam Sala Mauretańska, nawiązująca do Dziedzińca Lwów w hiszpańskiej Alhambrze.
Z zachodnich okien zamku rozciąga się widok na jezioro Kórnickie.
3 z 16
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Kościół położony w granicach Krakowa. Usytuowany jest na wzgórzu blisko Wisły, ufundował go prawdopodobnie Kazimierz Odnowiciel. Na jego terenie mieści się muzeum.
W trójnawowej świątyni podziwiać można gotyckie prezbiterium i barokową nawę główną. Znajdziemy tam także ambonę w kształcie łodzi i krużganki klasztorne. Całość robi wielkie wrażenie.
fot. materiały organizatora konkursu
4 z 16
Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach
Centrum otwarto w październiku 2007 roku, w 29. rocznicę wyboru Jana Pawła II. Na 10 wzgórzach ustawiono 140 makiet w skali 1:25. Znalazły się na nich najstarsze drewniane kościoły i cerkwie z terenów Polski, Słowacji i Ukrainy.
W muzeum podziwiać możemy architekturę Pogórzan, Bojków, Łemków czy Dolinian.
Budowa Centrum Kultury Ekumenicznej została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Unię Europejską oraz Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
Ujście Warty - Polska / Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl
5 z 16
Rzeczpospolita Ptasia
Położona jest na terenie 8 tys. hektarów, należy do Parku Narodowego ?Ujście Warty?. Powstała z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Słońska. Znajdziemy tam ponad 250 gatunków ptaków. Wrażenie jest niesamowite, a do Rzeczpospolitej Ptasiej jeżdżą ornitolodzy z całego świata.
Na terenie Rzeczpospolitej Ptasiej odbywają się liczne imprezy, m.in. rajd rowerowe Szlakiem Bocianów, Dni Mokradeł czy Spotkania z Łąką i Sadem.
Pałac w Radzyniu Podlaskim / Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl
6 z 16
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim
Budowę rozpoczęto pod koniec XVII wieku, a ukończono już w wieku XVIII. Nadzorował ją architekt Jana III Sobieskiego, August Locci. W latach 1750-1759 pałac przeszedł gruntowną przebudowę. Pokierował nią Jakub Fontana. Swoją koncepcję oparł na założeniach architektury rezydencjonalnej we Francji.
CEZARY ASZKIEŁOWICZ
7 z 16
Filharmonia Szczecińska
Nowoczesny gmach zaprojektowany przez barcelońską pracownię Estudio Barozzi Veiga. Budowę rozpoczęto w 2011 roku i po trzech latach ukończono. Filharmonia ma cztery piętra oraz podziemny dwupoziomowy parking. Do dyspozycji są dwie sale koncertowe, kawiarnia oraz galeria.
Filharmonia zdobyła liczne nagrody architektoniczne.
Fot. Kamila Kubat / Agencja Wyborcza.pl
8 z 16
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy pw. Trójcy Świętej to drewniany, zabytkowy budynek sakralny powstały między 1656 a 1657 rokiem na mocy porozumień traktatu westfalskiego. Od 2001 roku obiekt Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Świdnicki obiekt to jeden z trzech kościołów pokoju, które powstały na Dolnym Śląsku. Pozostałe dwa to Głogów i Jawor, przy czym kościół w Głogowie już nie istnieje. Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch, a kościół zbudował Andreas Kaemper. Pierwsze nabożeństwo w świdnickim kościele odprawiono 24 czerwca 1657 roku.
Kościół Pokoju w Świdnicy stawiany jest jako symbol polsko-niemieckiego pojednania: w 1989 r. wspólną wizytę w nim złożyli premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl.
Jest jedynym dolnośląskim obiektem nominowanym do ?7 nowych cudów Polski?.
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
9 z 16
Kanał Augustowski
Droga wodna przez Polskę i Białoruś, łącząca dopływy Wisły z Bałtykiem. Pomnik historii, część Szlaku Batorego. Jego budowa, rozpoczęta w 1824 roku, trwała 15 lat. Kanał ma 101 km długości. W jego obrębie występuje wiele ptaków wodnych, pływa w nim sporo gatunków ryb - liny, leszcze, karasie, szczupaki, okonie.
Częścią kanału są jeziora augustowskie, wokół których zlokalizowano liczne ośrodki wypoczynkowe.
10 z 16
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie
Obiekt otwarto w 2005 roku. W muzeum prezentowane są liczne ekspozycje - m.in. warsztat garncarski, hala fabryczna, prezentacja produkcji porcelany, Sala Marmurowa z kolekcją rzeźby porcelanowej.
Od 2013 roku obejrzeć można także Galerię Starej Porcelany oraz Galerię van Rij z pracami młodych twórców.
Żywe Muzeum Porcelany można zwiedzać cały rok. Wstęp jest płatny.
Fot. Franciszek Mazur / Agencja
11 z 16
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Muzeum biograficzne wybitnego polskiego kompozytora. W jego skład wchodzi dworek oraz kilkuhektarowy park krajobrazowy nad Utratą. Wewnątrz oficyny znajdziemy m.in. pokój z kominkiem, pokój ojca, jadalnię czy pokój dziecięcy. Wnętrze zaaranżowano na skromny XIX-wieczny dworek - zgodnie z pozycją materialną rodziny Chopinów.
Fot. Anna Biaa / Agencja Wyborcza.pl
12 z 16
Chełmno
Miasto w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą. Leży 40 km od Torunia i 30 km od Grudziądza. Prawa miejskie nadano mu już w 1233 roku.
Ośrodek słynie z wielu zabytków. Znajdziemy tam: kościół WNMP, renesansowy ratusz z rozbudowaną attyką, pofranciszkański kościół św. Jakuba i Mikołaja, podominikański kościół św. ap. Piotr i Pawła, klasztor ss. Miłosierdzia, strażnicę krzyżacką z XIII wieku, barokowy budynek Akademii Chełmińskiej, Kamienicę Cywińskich, jedne z najdłuższych murów miejskich w Polsce.
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
13 z 16
Święta Lipka
Wieś w województwie warmińsko-mazurskim znana z sanktuarium maryjnego. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem to ważny barokowy zabytek naszego kraju. Wzniesiono go w XVII wieku, a główną fasadę ukończono w 1730 roku. Bazylika ma trzy nawy i jest otoczona krużgankiem. Organy posiadają 40 głosów i ruchome figurki. Kościół dysponuje też bogatym skarbcem.
14 z 16
Muzeum Ognia w Żorach
Budynek otwarto w grudniu 2014 roku. Jego budowa pochłonęła 8 mln złotych. Na 500 m kw. mamy do dyspozycji liczne eksponaty związane z historią ognia od pierwszych ludzi aż do współczesności. Wszystko zostało tak zaprojektowane, aby turyści sami zapoznawali się z wystawionymi materiałami. Co ważne, ekspozycja umożliwia naukę poprzez zabawę.
Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 16 złotych, ulgowy jest o cztery złote tańszy.
Fot. Marzena Hmielewicz / Agencja Wyborcza.pl
15 z 16
Pałac Radziwiłłów w Nieborowie
Zespół pałacowy znajduje się w malutkiej miejscowości powiatu łowickiego. Obecnie funkcjonuje tam muzeum, które założono w 1945 roku. Historia samego dworu sięga przełomu XVII i XVIII wieku. Wybudował go kardynał Michał Stefan Radziejowski. 80 lat później dwór kupił książę Michał Radziwiłł i zgromadził w nim liczne obrazy europejskich mistrzów pędzla, a także bogaty księgozbiór, porcelanę, tkaniny. W XX wieku rezydencję odziedziczył Janusz Radziwiłł, znany polityk. Odrestaurował on wcześniej podupadły dwór.
Pałac można obecnie zwiedzać przez cały tydzień. Dla zwiedzających w poniedziałek wejście jest bezpłatne. W pozostałe dni za bilety zapłacimy 22 i 13 złotych.
Fot. Kamil Broszko / Agencja Wyborcza.pl
16 z 16
Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
Największy obiekt sakralny Nysy. Posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów całej Europy. Jest to też drugi co do wielkości zabytkowy kościół w Polsce. W środku wisi żyrandol, który ma ponad 800 lat. Obok świątyni wznosi się dzwonnica z XV wieku, gdzie otwarto w 2005 roku Skarbiec św. Jakuba - wystawę sprzętów liturgicznych i innych dzieł złotników.
Wszystkie komentarze