Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Joanna Dzikowska / Agencja Wyborcza.pl
1 z 13
Krzywa Wieża
Znajduje się w Ząbkowicach i pochodzi ze średniowiecza. Ma 34 metry. Nazywana jest "śląską Pizą". Jej odchylenie od pionu wynosi 2,14 m. Na szczyt możemy wejść po 139 schodach. Co roku w drugi weekend lipca wieża ma swoje święto, tzw. "Dnie i Noce Krzywej Wieży". Ściąga ono gwiazdy polskiej muzyki. Dostępna jest dla zwiedzających od 1 kwietnia do 31 października w gody. 9-19 (codziennie) oraz od 1 listopada do 31 marca we wtorki, środy, czwartki, piątki i soboty od 9 do 17.
Jaskinia Niedźwiedzia. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
2 z 13
Jaskinia Niedźwiedzia
Można ja podziwiać w Kletnie. Znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, niedaleko doliny Kleśnicy, w bloku góry Stromej o wysokości 1166,8 m n.p.m. Korytarze jaskini rozłożone są horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych kominami. Ich łączna długość przekracza 2,5 km. Jest to jedna z największych jaskiń w Sudetach. Czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9-16.40. Najlepiej zarezerwować miejsce telefonicznie. Ceny między 10 a 22 zł. Fotografowanie i filmowanie są dodatkowo płatne.
Twierdza Kłodzko. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
3 z 13
Twierdza Kłodzko
To duży budynek obronny z okresu XVII i XVIII wieku. Wzniesiono go w 1557 r., a najważniejszą przebudowę przeprowadzono 213 lat później. Powierzchnia twierdzy to 30 ha. W jej skład wchodzą: twierdza główna, fort Owcza Góra, obwarowanie miejskie i umocnienia polowe. W twierdzy odbywają się liczne imprezy cykliczne, m.in. Noc w Muzeum, Kino pod Gwiazdami czy Dni Twierdzy Kłodzkiej.
Fot. Joanna Dzikowska
4 z 13
Twierdza Srebrna Góra
Wzniesiono ją w latach 1765-77. To jeden z największych takich obiektów w Europie. Zaprojektował ją pruski inżynier Ludwik Wilhelma Regeler. Celem powstania twierdzy było zabezpieczenie militarne Śląska. Obiekt składa się z sześciu fortów. Budowa trwała 12 lat, a jej koszt to 1 668 000 talarów. Rozporządzeniem prezydenta RPA z 2004 roku Twierdza Srebrna Góra została pomnikiem historii.
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
5 z 13
Świątynia Wang
Kościół ewangelicki w Karpaczu, przeniesiony w 1842 roku z norweskiej miejscowości Vang. Świątynię zbudowano z sosnowych bali nad jeziorem Vangsmjosa. Uważa się go za najstarszy kościół w Polsce. Świątynia Wang z Norwegii trafiła w XIX w. do Szczecina, potem do Berlina, a na końcu na Śląsk. 29 kwietnia 2014 roku przy kościele w Karpaczu pochowano znanego poetę Tadeusza Różewicza.
6 z 13
Sztolnie Walim
Podziemna trasa turystyczna w Górach Sowich, pozostałość po III Rzeszy. Kompleks umiejscowiono na wschodnim zboczu góry Ostra, między Walimiem a Rzeczką. Długość wyrobisk to ok. 500 m, powierzchnia 2 500 m2, a objętość 14 tys. m sześc. W sztolniach można zwiedzić m.in. wartownię, komorę techniczną, szyby. Specyficzny klimat sztolni sprawia, że zimą stają się one doskonałym miejscem dla nietoperzy, które przy odrobinie szczęścia można obserwować.
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
7 z 13
Wodospad Kamieńczyka
Położony jest na wysokości 846 m n.p.m. To najwyższy wodospad polskich Sudetów, ma 27 m. Za środkową kaskadą znajduje się grota zwana Złotą Jamą. Przed II wojną światową Wodospad Kamieńczyka był pomnikiem przyrody. Obecnie jest chroniony, gdyż wchodzi w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Wodospad Kamieńczyka znajdziemy na szlaku między Szklarską Porębą a Szrenicą.
8 z 13
Śnieżka
To najwyższy szczyt Karkonoszy i całych Sudetów. Góruje nad Kotliną Jeleniogórską. Ma 1603 m n.p.m. Przy dobrych warunkach widać ją z 200 km. Szczyt należy do Korony Europy, Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Na jej szczycie znajdują się: kaplica św. Wawrzyńca, schronisko, stare obserwatorium meteorologiczne oraz Obserwatorium Wysokogórskie IMGW z restauracją. Z kolei po stronie czeskiej: schronisko, górna stacja kabinowej kolejki linowej, nowy budynek czeskiej poczty. Przez Śnieżkę przebiegają cztery szlaki turystyczne - czerwony na Przełęcz Okraj, czarny do Karpacza, niebieski na Przełęcz Okraj przez Skalny Stół i do Karpacza przez Mały Staw oraz żółty Velka Upa.
9 z 13
Skansen parowozów
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku mieści się na terenie historycznej parowozowni w Jaworzynie. Są tam 34 lokomotywy, 41 wagonów i 8 maszyn warsztatowych. Prezentowana jest też kolekcja motocykli Harley-Davidson i Indian. Organizowana jest Gala Parowozów.
MIECZYSLAW MICHALAK Agencja Wyborcza.pl
10 z 13
Zamek Bolków
Gotycka budowla z lat 1277-1293 stoi na wzgórzu i zajmuje 7600 m kw. Pierwszym właścicielem był Bolesław II Rogatka. Za budulec posłużył miejscowy kamień. Najbardziej charakterystycznym punktem zamku jest wieża z dziobem. W jej dolnej części znajduje się loch głodowy. Na przestrzeni lat Zamek Bolków trafiał w ręce wielu właścicieli - tak czeskich, jak i polskich, czy niemieckich. W 2001 roku kręcono tam zdjęcia do filmu ?Wiedźmin?. Obecnie na zamku działa muzeum, odbywają się cykliczne imprezy, np.: Castle Party z muzyką gotycką oraz Festiwal Podróżników Trzy Żywioły.
KRZYSZTOF GUTKOWSKI
11 z 13
Kościoły pokoju
Można je zwiedzać w Jaworze i Świdnicy. Pierwszy zbudowano w latach 1654-55. Za materiał posłużyły drewno, słoma i glina. Wnętrze jest barokowe. Każdego roku w kościele odbywają się tzw. Koncerty Pokoju, występują artyści z Polski, Czech i Niemiec. Kościół w Świdnicy to konstrukcja z lat 1656-1657. Uznawany jest za symbol polsko-niemieckiego pojednania. W 1989 r. wspólną wizytę w nim złożyli premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Oba obiekty wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
12 z 13
Zamek Czocha
Obronna twierdza graniczna położona nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie, w polskiej części Łużyc Górnych. Zamek postawiono na gnejsowych skałach. Jego najstarszą część stanowi stołp, który w późniejszych latach obudowano częścią mieszkalną. Powstał w 1247 r. Po II wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany. W 1952 r. stał się Wojskowym Domem Wczasowym. Od września 1996 znów jest ogólnodostępny. Powstał tam ośrodek hotelowo-konferencyjny.
13 z 13
Zamek Chojnik
Jego nazwa oznacza zamek położony na górze pełnej drzew iglastych. Zamek znajduje się w koło Jeleniej Góry, na wysokości 627 m n.p.m. Otacza go Karkonoski Park Narodowy. Wzniesiono go w drugiej połowie XIV w. Na przestrzeni lat przechodził w ręce różnych osób. Udostępniany jest zwiedzającym od 1945 r. W latach 70. i 80. przeszedł remont. Od 1991 roku odbywa się tam turniej kuszniczy ?O Złoty Bełt Zamku Chojnik?.
Wszystkie komentarze