Kraina Łęgów Odrzańskich to nie tylko unikatowa przyroda i zabytki. To także wiele ciekawych wydarzeń, podczas których można posłuchać dobrej muzyki, zasmakować lokalnych specjałów czy też przenieść się w przeszłość podczas inscenizacji historycznych. W trakcie imprez na najmłodszych będą czekać atrakcje przygotowane przez "łęgowych" animatorów.
Ścinawski Blues nad Odrą (19-20 lipca 2013 r.)
Ścinawa Miasto Bluesa zaprasza na Festiwal, na którym blues płynie z Odrą. Tegoroczna VI edycja odbędzie się w dniach 19-20 lipca 2013 r. Już w piątek od godz. 14 na ogromnej scenie, zlokalizowanej tuż nad Odrą, festiwal rozpocznie się konkursem Amatorskich Zespołów Bluesowych. Na zakończenie dnia zagra zespół Nocne Boogie. Sobotnie występy rozpoczną się o godz. 12. Wystąpią kolejno Billy TK Jnr, Boogie Boys, Cheap Tobacco, Daro Blues Band oraz Nie Strzelać Do Pianisty.
W ramach festiwalu odbędzie się ZLOT MOTOCYKLOWY. Organizatorem zlotu jest Moto Silesia, która przygotowała dla zlotowiczów wiele atrakcji.
Więcej na: www.bluesnadodra.pl

Zlotowicze podczas Święta Bluesa, rywalizować ponownie będą m.in. na smoczych łodziach, fot. Paweł Flunt

Blues, który płynie Odrą, fot. Paweł Flunt
Święto Pieroga i Jemioły w Jemielnie (28 lipca 2013 r.)
Podczas święta wystawiane są stoiska z pierogami oraz rozstrzygany jest konkurs na "Najsmaczniejszego pieroga". Uczestnicy imprezy mogą degustować i oceniać wystawione wyroby. W trakcie imprezy, organizowane są rozgrywki sprawnościowe, występy zespołów ludowych, pokazy rzemieślnicze oraz gry i zabawy. Tradycyjnie nie brakuje stoisk z lokalnymi wyrobami i artykułami np. z siana i słomy. Będzie także biesiada w stylu cygańskim, polskim i retro. Święto kończy się plenerową zabawą taneczną.
Miejsce: Amfiteatr w Jemielnie
Święto Łęgów Odrzańskich podczas Festiwalu Lata w Miękini (17-18 sierpnia 2013 r.)
Święto Łęgów Odrzańskich zawita do kolejnej gminy Partnerstwa. Tym razem odbędzie się w Miękini podczas corocznego, dwudniowego Festiwalu Lata, który połączony jest ze świętem plonów.
W pierwszym dniu festiwalu największymi atrakcjami będą występy zespołów Big Cyc oraz Zakopower. Drugi dzień to już tradycyjne Święto Łęgów Odrzańskich, które corocznie odbywa się w innej gminie Partnerstwa Doliny Odry. Oprócz konkursów, promocji lokalnych wyrobów, wystaw, odbędzie się Turniej Gmin Partnerstwa Krainy Łęgów Odrzańskich, na którym o puchar będą rywalizować przedstawiciele gmin nadodrzańskich. Nie zabraknie oczywiście animatorów, którzy dla najmłodszych przygotują wiele atrakcji. Podczas imprezy zostanie rozstrzygnięty konkurs na Inicjatywę Partnerstwa 2012.

Zakopower, fot. Adam Pańczuk

Turniej Partnerstwa to nie tylko rywalizacja ale także zabawa dla obserwatorów, fot. Anna Linda
Miejsce: Boisko w Miękini
Więcej na www.kultura.miekinia.pl oraz www.lgdodra.pl
Biesiada nad Kaczawą u Boku Napoleona w Prochowicach (17-18 sierpnia 2013 r.)
Już po raz III organizatorzy zapraszają na Biesiadę u boku Napoleona, która odbędzie się w dniach 17-18.08.2013 r. pod prochowickim zamkiem. Po prezentacji na ulicach Prochowic wojsk pod wodzą Napoleona, rozpocznie się rekonstrukcja bitwy wielkiego cesarza.
Poza historią zaprezentowany będzie szereg innych atrakcji, takich jak: występy artystyczne, gry i zabawy dla dzieci czy jarmark dworski. Oprawę muzyczną zapewni zespół muzyczny Tax Free, który swoim występem nastroi biesiadników do dalszej zabawy.

Starcie wojsk napoleońskich pod prochowickim zamkiem, fot. Anna Linda
Miejsce: Zamek w Prochowicach
Więcej na: www.pokis.com.pl
Oblężenie Klasztoru w Lubiążu (24 sierpień 2013r.)
O pięć wieków później, niż w roku ubiegłym, będą mogli przenieść się turyści, którzy przybędą w tym roku na Oblężenie klasztoru w Lubiążu. Głównym punktem wydarzenia będzie dwuczęściowa inscenizacja walk między wycofującymi się z fabryki jednostkami niemieckimi a operującymi na terenie Dolnego Śląska oddziałami sowieckimi.
Etap I stanowić będzie pokaz życia obozowego, musztry wojskowej i sprzętu podczas przygotowania tajemniczego transportu z fabryk Telefunken w Lubiążu. Etap II będzie główną potyczką, w której udział wezmą rekonstruktorzy i jednostki zmechanizowane.
Oprócz Inscenizacji historycznej przez cały dzień na przyklasztornym terenie odbywać się będą liczne wydarzenie kulturalne takie jak np. koncerty czy występy grajków, którzy spacerując między przybyłymi gośćmi, zaśpiewają zakazane piosenki. Na gości czekać będą też wystawy, warsztaty, animacje zabaw dla dzieci, stoiska: gastronomiczne, handlowe i organizacji pozarządowych z ofertą produktów regionalnych lub informacjami o innych wyjątkowych miejscach Dolnego Śląska. Jeszcze przed inscenizacją odbędzie się konferencja historyczna nt. historii lubiąskiego klasztoru, jego tajemnic oraz tajemnic innych miejsc w naszym województwie, w których historie wpisały się wydarzenia z okresu Drugiej Wojny Światowej.
Miejsce: Pocysterski klasztor w Lubiążu
Więcej na: www.OblezenieKlasztoru.pl

Stoiska animatorów chętnie są odwiedzane przez najmłodszych, fot. Zbigniew Posacki
Dożynki Gminne w Chobieni (1 września 2013 r.)
Niezwykle ciekawie zapowiadają się Dożynki Gminne w Chobieni, które odbędą się w Rynku oraz przy zamku. Oprócz tradycyjnego przemarszu korowodu z wieńcami dożynkowymi, przewidziano szereg atrakcji artystycznych. Występy kabaretu, teatru, zespołów muzycznych, pokazy taneczne , walk karate i rycerskich. Gwiazdą wieczoru będzie zapewne Formacja Nieżywych Schabuff. Oprócz tego w programie przewidziano liczne konkursy, wystawy a także występ animatorów Krainy Łęgów Odrzańskich, którzy będą zabawiać najmłodszych uczestników.
Miejsce: Rynek i Zamek w Chobieni
Święto Wina w Mieście Skarbów (7-8 września 2013 r.)
Organizowane z dużym rozmachem święto jest imprezą dwudniową. W pierwszym dniu święta odbywają się konferencje winoroślarzy i winiarzy, mające na celu propagowanie wiedzy oraz wymianę doświadczeń w zakresie związanym z uprawą winorośli.
W drugim dniu organizowany jest festyn historyczny na Rynku Środy Śląskiej. Barwne korowody w epokowych strojach, pokazy dawnych rzemiosł i walk rycerskich, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej, muzyka z różnych stron świata, toasty, konkursy oraz Jarmark Średzki. Wszystko to nawiązuje do średniowiecznych tradycji winiarskich ziemi średzkiej. Podczas warsztatów winiarskich, można uczyć się rozpoznawać i oceniać smak wina, jego tzw. bukiet i suknię.
Szanse na sukces wykorzystują sami uczestnicy imprezy - mieszkańcy i goście, którzy próbują swoich sił w konkursach m.in. na najlepsze wino domowej roboty czy też deptaniu winogron, w którym główną nagrodą jest tytuł Miss Winnego Grona.
Miejsce: Rynek w Środzie Śląskiej
Więcej na: www.srodaslaska.pl

Burmistrz Środy Śląskiej tradycyjnie poprowadzi poloneza, fot. Zbigniew Posacki

Czego jak czego ale wina w Wińsku i Środzie Śląskiej wybór będzie duży, fot. Zbigniew Posacki
Dni Winobrania i Bociana w Wińsku (14-15 września 2013 r.)
Impreza mająca na celu popularyzację uprawy winogron i przybliżenie związanych z tym dawnych zwyczajów i obrzędów. Tradycyjne uprawy winorośli na terenach Gminy Wińsko sięgają XI stulecia. W pierwszym dniu dominować będą konkurencje sportowe. W drugim kluczowym momentem święta jest pokaz tradycyjnego wyrobu wina, rozpoczynany "deptaniem" winnych gron przez dziewczęta.
Wśród dodatkowych atrakcji imprezy będą między innymi pokazy historyczne, prezentacja stoisk lokalnych, kulinarnych, winiarskich, tradycyjnego wypieku chleba. Główną atrakcją występów artystycznych będzie koncert gwiazdy disco polo, której repertuar zaspokoi oczekiwania wszystkich pokoleń.
Miejsce: Boisko w Wińsku
Więcej na: www.winsko.pl


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Artykuły opracowane przez Agora S.A. - wydawcę Gazety Wyborczej
Informacje prasowe współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś IV LEADER, działanie 431 "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja". Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi