BIAŁKÓW
Obserwatorium astronomiczne w Białkowie powstało z inicjatywy Leo Wutschowskiego na początku lat 80 XIX w. Był on z wykształcenia astronomem i dla własnych celów wybudował na terenie otaczającego eklektyczny pałac obserwatorium astronomiczne, złożone z trzech niewielkich budynków połączonych między sobą drewnianym krytym gankiem. Wutschowsky zmarł w 1927 roku i od tego czasu w obserwatorium zawsze pracował asystent wrocławskiego obserwatorium astronomicznego. Obecnie obserwatorium stanowi własność Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1980 r. postawiony został pawilon, w którym zainstalowano instrument do badań Słońca - koronograf. Jest to największe tego typu urządzenie na świecie.

KONARY

Relikty cukrowni
Pierwsza źródłowa wzmianka o Konarach pochodzi z roku 1202, kiedy to wieś wchodziła w skład posiadłości klasztoru cysterskiego w Lubiążu.

W roku 1799 Konary nabył Franz Carl Achard. Franz Achard był pracującym w Berlinie naukowcem, który pierwszy opracował technologię pozyskiwania cukru z buraków cukrowych. W roku 1801 Achard, zapoczątkował na terenie uprawę buraków i w niewielkiej oficynie dworskiej założył cukrownię. Opracowana przez niego technologia była zbyt droga i pozwalała tylko na pozyskiwanie cukru brunatnego, który następnie przewożony był do rafinerii. W roku 1807 cukrownia spłonęła. Dzięki wsparciu króla , w 1812 roku Achard wybudował nową cukrownię, która służyła również jako miejsce szkolenia i nauki technologii wyrobu cukru.
Dzisiaj w miejscu dawnej cukrowni pozostały tylko jej fundamenty, na których wybudowano obelisk poświęcony pamięci Franza Carla Acharda.
KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. TRÓJCY W WIŃSKU

Kościół wzmiankowany był już w roku 1354. W tym czasie był budowlą murowaną i nosił wezwanie Najświętszej Marii Panny. Zburzony w roku 1432 przez husytów, odbudowany został w 1442 r. W czasie pożaru miasta, w roku 1514, kościół prawie doszczętnie spłonął, pozostały tylko resztki murów obwodowych.
Odbudowa świątyni parafialnej prowadzona była w latach 1549-1562. Od tej pory kościół noszący dotychczas wezwanie Marii Panny, poświęcony został Trójcy Świętej. W latach 1669-1671 przeprowadzono gruntowny remont kościoła.
W roku 1826 roku przebudowano zakrystię. W roku 1876 do zachodniej elewacji korpusu, na osi kościoła dobudowano neogotycką wieżę. W tym samym czasie przeprowadzono także gruntowny remont murów oraz wyposażenia kościoła.
KOŚCIÓŁ P.W. NIEPOKALANEGO SERCA NMP W PISKORZYNIE
Około roku 1520 w Piskorzynie wybudowany został kościół protestancki. Po roku 1745 kościół w Piskorzynie zyskał rangę kościoła parafialnego. W latach 1870-1871 wzniesiono nową świątynię. Następnie w roku 1897 zbudowano plebanię. 5 sierpnia 1916 roku miał miejsce pożar kościoła. W bardzo szybkim tempie świątynia została zabezpieczona i prowizorycznie odbudowana. 10 listopada nastąpiło jej poświęcenie. Jednak prawdopodobnie ogólny stan techniczny obiektu był zły. Podjęto więc decyzję o budowie nowego kościoła. Nowy obiekt gotowy był już w roku 1920.
GŁĘBOWICE

ZESPÓŁ POKLASZTORNY W GŁĘBOWICACH
W położonych na południowy - wschód od Wińska Głębowicach podziwiać można zespół poklasztorny, którego historia sięga XVII wieku. Wtedy to alzacki żołnierz Johann Adam de Garnier ufundował karmelitom klasztor i wspaniały barokowy kościół p.w. Św. Eliasza (obecnie p.w. NMP z Góry Karmel ). Sam baron Garnier osiadł tu przed śmiercią wstępując do zakonu Karmelitów w Głębowicach, gdzie do dziś spoczywa w krypcie kościoła. Między Głębowicami a Trzcinicą Wołowską Karmelici wznieśli 14 kapliczek, z których do dziś przetrwało tylko 7. Wraz z malowniczą kapliczką końcową Matki Bożej Bolesnej, na górce w Trzcinicy, stanowiły Drogę Krzyżową.