Na wystawie zobaczymy prace prawie 80 artystów, w tym Maksyma Afanasyeva
Wołodymyr Kaufman, kurator wystawy:
- Pracuję często jako kurator, wystawą ''Ukrajinskij Zriz'' zajmuję się już po raz trzeci. To triennale, pokazywaliśmy ją w Lublinie w 2010 i 2013 roku, lecz za każdym razem rozwija się i zmienia.
Jest przekrojem przez współczesną ukraińską sztukę. Obrazuje nasze reakcje na to, co się działo na Majdanie, po Majdanie i dzieje się teraz. Sami zadajemy sobie pytanie, czy i jaki wpływ miały te wydarzenia na sztukę i twórców. Kim są ukraińscy twórcy? Są tacy, którzy po Majdanie przestali uważać się za Ukraińców, są tacy, którzy zapragnęli nimi zostać.
Gdy zaczynaliśmy przygotowywać tę odsłonę wystawy, miałem wrażenie, że artyści niezwykle aktywnie zareagowali na to, co się dzieje. Dla mnie, jako kuratora sztuki, niezwykle ważne jest zagadnienie samoidentyfikacji, poszukiwania tożsamości. Tu nie ma prostych odpowiedzi, cytatów, w końcu to nie jest wystawa plakatu. Poruszamy tematy, które bolą.
Prezentujemy bardzo szeroki przekrój przez sztukę: są instalacje, rzeźba, wideoart, malarstwo. ''Ukrajinskij Zriz'' to także pierwsza wystawa nowych mediów, pokazuje dorobek Ukrainy z ostatnich 20 lat. Miała być to zaledwie część wystawy, ale urosła do osobnego projektu, który nazwaliśmy ''De(re)konstruowanie''.
Kolejnym elementem jest performance, który będzie można oglądać przez cały kwiecień, w każdy czwartek. Ukraiński performance rozwijał się intensywnie przez ostatnią dekadę. Dość późno wyodrębnił się jako samodzielna dziedzina sztuki, wcześniej działania performatywne towarzyszyły innym, nikt nie nazywał siebie jedynie performerem. To się zmieniło.
Wielu młodych artystów przyjeżdża na stypendia do Polski i bez wątpienia polski performance ma silny wpływ na ukraiński. Wymiana między naszymi środowiskami jest żywa. Ukraiński performance już dawno wyszedł poza granice kraju, artyści prezentują się nie tylko w Polsce, ale Niemczech, Norwegii, krajach azjatyckich. Dlatego też chcieliśmy go na tej wystawie pokazać jako coś odrębnego.
Wystawa ''Ukrajinskyj Zriz'' zajmie sześć pięter kamienicy w Rynku, zaprezentuje się ok. 80 artystów - od gwiazd po osoby całkowicie nieznane. Nie tylko młode, ale też takie, które w ogóle pierwszy raz mają okazję pokazać swoją sztukę. To, czy ktoś jest znany, zupełnie nie ma znaczenia.
Wystawa ''Ukrajinskyj Zriz", Kamienica, Rynek 25, Wrocław, 1 kwietnia - 3 maja. Oprowadzanie kuratorskie: 3, 10, 17 i 24 kwietnia, godz. 12 i 14, zapisy: lviv@wroclaw2016.pl. Performance: 1, 7, 14, 21, 28 kwietnia, godz. 18. Wstęp wolny.
Wszystkie komentarze