W programie wieczoru znalazło się ponad dwieście wydarzeń. Warsztaty, zabawy interaktywne, pokazy filmów, wernisaże, wykłady, koncerty - to tylko część tych atrakcji. Na przyjęcie publiczności szykuje się ponad osiemdziesiąt instytucji, są wśród nich muzea, galerie, placówki prowadzone przez organizacje pozarządowe, domy kultury, kościoły, kino Nowe Horyzonty, NFM i Hydropolis. Do działań włączają się wrocławscy artyści: swoje prace pokażą m.in. Anka Mierzejewska (Galeria M Odwach, ul. Świdnicka 38 a, godz. 20), a manifest malarski abstrakcji ekspresyjnej przygotowują Eugeniusz Minciel, Lech Twardowski, Urszula Wilk, Radek Ślany i Iza Chamczyk (Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1-2, godz. 19). Na Nocy Muzeów zadebiutują MovieGate w schronie pod pl. Solnym, Wyspa Tamka i Vivid Gallery z pl. Kościuszki. Będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca takie, jak Dworzec Nadodrze, Muzeum Odry czy gabinet rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.
Spektakularnie zapowiada się akcja towarzysząca wystawie "Dali, Warhol. Geniusz wszechstronny" w Muzeum Teatru. Zaprasza ono na plenerowe widowisko na dziedzińcu Arsenału (Cieszyńskiego 11, godz. 20.30, 22). Wystawę reklamować będzie spektakl Wrocławskiego Teatru Formy, który wystawi spektakl pantomimiczny: aktorzy odtwarzać będą w formie żywych obrazów najbardziej rozpoznawalne motywy z twórczości surrealisty. Muzeum Architektury zaprasza na spotkanie ze sztuką Leona Tarasewicza, którego retrospektywa połączona jest z wręczeniem tytułem profesora honorowego wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W muzeum zaplanowano też premierę wystawy "Miniarchitektura", czyli pokaz modeli architektonicznych, od średniowiecznych po współczesne, ze zbiorów Muzeum Architektury, a także przypomnienie Wystawy Ziem Odzyskanych z 1948 roku. Muzeum Etnograficzne otwiera wystawę "Wesela 21" podsumowującą pięcioletnie badania współczesnych weselnych rytuałów. W czasie wernisażu podczas Nocy Muzeów, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie i zabawa przy muzyce weselnego DJ-a
Wiele wydarzeń rozpoczyna się jeszcze za dnia, zwłaszcza że muzea przygotowały program warsztatów dla najmłodszych. Niektóre instytucje jak np. Muzeum Mineralogiczne czy Muzeum Geologiczne będą czynne już od południa. Na wszystkie wydarzenie wstęp jest wolny, na część zajęć obowiązują zapisy.
Do tego maratonu atrakcji dołącza organizowana po raz 18 Noc Nadodrza. W czterdziestu sześciu galeriach, pracowniach artystycznych, knajpkach, placach i podwórkach przez dwanaście godzin trwać będą warsztaty z różnych dziedzin sztuki, koncerty, zabawy interaktywne, pokazy filmów dla dzieci.
Informacje, komunikacja
Podczas Nocy Muzeów MPK wprowadzi dodatkowe kursy autobusów i tramwajów. Bezpłatna zabytkowa linia tramwajowa M1 kursować będzie w godz. 17-23 co kwadrans, od Ossolineum, przez Kazimierza Wielkiego, pl. Dominikański do Muzeum Narodowego. Jeździć na niej będziemy tramwajem Konstal z 1960 roku i tramwajem typu 102Na z 1972 roku. W tym samym czasie jeździć będzie bezpłatna zabytkowa linia autobusowa M. Kursować będzie co pół godziny między Muzeum Militariów na Osobowicach a Muzeum Narodowym. Linię obsługiwać będą zabytkowe autobusy Ikarus 260, Jelcz M11 i Jelcz PR110M.
Punkty Informacyjne Nocy Muzeów:
* Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14, godz. 9 - 19
* Krasnalowa Informacja Turystyczna, Sukiennice 12, g. 10 -18
* Barbara, ul. Świdnicka 8b, g. 8- 20
* Łokietka 5. Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5, godz. 9 -17
* Informacja Turystyczna Dworzec Główny PKP, ul. Piłsudskiego 105 godz. 8-20
* Informacja Turystyczna Lotnisko, ul. Graniczna 190, godz. 8-20
* ZOO Wrocław, Punkt Obsługi Klienta, Wróblewskiego 1-5, godz. 9-17
Wszystkie komentarze