Nowa Synagoga
fotopolska.eu
Nowa Synagoga w Opolu (niem. Neue Synagoge) największa synagoga opolskiej gminy żydowskiej, znajdująca się przy dawnej Hafenstrasse (obecnie ul. Piastowska). Była jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta i dumą opolskich Żydów. 9 listopada 1938 roku w synagodze odprawiono ostatnie nabożeństwo. Podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku, hitlerowcy zmusili ówczesnego rabina synagogi, Hansa Hirshberga, do własnoręcznego podpalenia synagogi (tuż po tym policja aresztowała rabina za podpalenie synagogi). W synagodze spłonęła także biblioteka i archiwum gminy żydowskiej. Kilka dni później przystąpiono do rozbiórki ruin synagogi. W kwietniu 1939 roku po synagodze pozostał tylko pusty plac. Na tym miejscu zlokalizowano schron.
Zamek Piastowski w Opolu
Zamek Piastowski w Opolu
Zamek na Ostrówku w Opolu, którego budowę rozpoczął w 1217 r. książę Kazimierz I opolski na miejscu wcześniejszego grodu Opolan, rozebrany w latach 1928-1931.
W latach 1928-1931 na mocy decyzji ówczesnego prezydenta rejencji opolskiej i nadprezydenta prowincji górnośląskiej, dra Alfonsa Proskego, rozebrano zamek w związku z fatalnym stanem technicznym. Dzięki ostrym sprzeciwom mniejszości polskiej w Opolu oraz Związku Polaków w Niemczech udało się powstrzymać jedynie rozbiórkę wieży zamkowej tzw. Wieży Piastowskiej, obecnie symbolu Opola.
W miejscu zamku postawiono biurowiec, nową siedzibę rejencji, zbudowany wedle projektu architekta Friedricha Lehmanna, oddany do użytku w 1934 roku. Przed budową rozpisano konkurs, a wedle założeń każdy z projektów miał uwzględniać pozostawienie wieży. Obiekt ten stanowi jeden z najwspanialszych przykładów architektury modernistycznej w regionie. Biurowiec jest własnością Urzędu Wojewódzkiego, a w jego gmachu swoją siedzibę ma także Urząd Marszałkowski.
Opolskie Browary
Browar na placu Kopernika
W szczytowym okresie w mieście działało nawet sześć browarów, w tym dwa duże. Po II wojnie światowej nic się po nich nie ostało. Browarnicze tradycje Opola sięgają około tysiąca lat wstecz. Już w X wieku w osadzie na Ostrówku warzono bowiem piwo. Nie odbywało się to oczywiście na wielką skalę - dopiero po kilku wiekach co bogatsi mieszkańcy grodu stworzyli organizację warzelniczą.
W drugiej połowie XIX wieku w Opolu powstały dwa znacznie potężniejsze browary. Jeden - browar Zamkowy - wybudowany został na Pasiece i należał do prominentnej rodziny Friedlaenderów. Drugi browar wzniesiono na wzgórzu, gdzie znajduje się teraz pl. Kopernika, a jego właścicielem był Pringsheim, potentat przemysłu cementowego. Geneza powstania browarów była prosta - w owym czasie następował gwałtowny rozwój miast, a wraz ze wzrostem ludności zwiększało się też zapotrzebowanie na piwo.
- W 1911 roku nastąpiła fuzja browarów Friedlaendera i Pringsheima w spółkę pod nazwą Opolskie Browary Akcyjne. Spółka ta pochłonęła także inne pomniejsze, lokalne browary. Zaś w 1928 roku browary przejęła spółka Schultheiss-Patzenhofer i taki stan trwał do końca wojny - mówi Andrzej Hamada, opolski historyk.
Cały tekst na temat browarów na stronach lokalnych
Rejencja Opolska
fotopolska.eu
Opole zostało podniesione do rangi stolicy rejencji w 1816 roku. Podział na rejencje odpowiadał w przybliżeniu podziałowi administracyjnemu na dzisiejsze województwa. W 1816 roku powierzchnia rejencji liczyła ponad 13 tys. kilometrów kwadratowych, podczas gdy dzisiejsze województwo ma 8,5 tys. kilometrów kwadratowych.
Nie istniejący już gmach rejencji stał na dzisiejszym placu Wolności, w miejscu w którym dziś znajduje się część spacerowo- rekreacyjna, w rejonie fontanny z kolorowej terakoty.
W gmachu rejencji rezydował jej prezydent oraz mieściły się poszczególne biura wydziałów. Od lutego1920 do lipca 1922 roku swą siedzibę w nim miała aliancka Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa (składająca się z przedstawicieli Polski, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Watykanu) z generałem Henri Le Rondem na czele. Miała ona, na podobieństwo dzisiejszej ONZ, do czasu rozstrzygnięcia podziału spornych ziem, strzec porządku i łagodzić nastroje polskich i niemieckich Ślązaków.
Wraz z upływem czasu i rozwojem niemieckiej biurokracji, budynek stawał się coraz bardziej ciasny. Dlatego w 1860 roku na biura rejencji przeznaczono wyremontowany Zamek Piastowski, który jednak po kilkudziesięciu latach wyburzono (w 1928 r.), aby na jego miejscu wznieść supernowoczesny, jak na owe czasy, biurowiec. Rejencję, częściowo spaloną podczas walk o Opole, po wojnie zburzono całkowicie.
Wszystkie komentarze