Więcej
    Komentarze
    Jeszcze Breslau wroci do macierzy
    @kali555 ... a wtedy Polaków wyrzucą y miasta i zasiedlą je azylantami: Arabami i Murzynami z Afryki.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zdjęcie nr 4 - Rynek. Wysokiej kamienicy, obok sukiennic, już nie ma.
    @Marco Teichgraeber Właśnie! W domu po lewej, ze zmienioną formą dachu, Rynek-Ratusz 27a, mieści się restauracja wegetariańska. Wysokiej kamienicy nie ma, a nawet jest - po obniżeniu o dwie kondygnacje istnieje nadal jako niby trzy żółtawe historyczne kamieniczki (cztery osie okienne - szersza oś po wykuszu - cztery osie - oś z poniejszonym wykuszem - czery osie).
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Polska :-)) Na ziemiach wycyckanych wszystko jest polskie tylko obozy niemieckie
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    moim zdaniem na zdjęciu nr 20 jest uwieczniona kamienica przy ul. Podwale obok ambasady niemieckiej a na zdjęciu nr 23 kamienica przy ul. Kraszewskiego bliżej ul. Trzebnickiej.
    @monikasz3 Wydaje mi się, że nr 20 to raczej nie te kamienica. Jeśli miałaby być to kamienica po prawej od ambasady nie zgadza się układ bramy, a po lewej układ budynków jest inny. Nie są to też kamienice przy skrzyżowaniu z Komuny Paryskiej - inny układ balkonów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Co do zdjęcia 1 ("Breslau ruft Euch!), to znalazłam dwie broszury: 1. Deutsche Turn- u. Sportfest Breslau 24. - 31. Juli 1938. Deutscher Reichsbund für Leibesübungen. 2. Deutsches Turn- und Sportfest Breslau 1938 vom 23. bis 31. Juli. Körperschule der Männer, Keulen-Festübungen der Frauen Deutscher Reichsbund für Leibesübungen Można sobie kupić i przeczytać, jeśli ktoś zna dobrze niemiecki :) W każdym razie była to propagandowa nazistowska impreza sportowa.
    @gold_abigail Dopisek: Niemiecki Festyn Gimnastyki i Sportu odbywał się na Stadionie Olimpijskim
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wrocław, to miasto o niezwykłym uroku. Tak jest i dziś, ale przed wojną było chyba jeszcze piękniejsze. Chętnie bym obejrzał jakieś przedwojenne dokumenty filmowe, bo za mało wiem o życiu w tym mieście w tamtych czasach. Równie ciekawe powinny być filmy z Gdańska, Szczecina, Wilna i Lwowa.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zdjęcie nr.5 to ulica Jana Mikulicza Radeckiego ( dawniej ten fragment był częścią ul. Bujwida), widziana z ul. Tytusa Chałbińskiego.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    19 zdjęcie najpewniej zrobione na terenach wystawowych. Czyli na dzisiejszym terenie ZOO. Jeszcze do czasów wojny tereny w okolicach dzisiejszej bramy głównej i afrykarium znajdowały się poza terenem zoo. I to właśnie te tereny wystawowe uwiecznione zostały na fotce. Jeśli chodzi o zdjęcia kamienic to może być wielki problem. Bo tego typu okazałe i piękne kamienice zajmowały większą cześć rejonu Powstańców Śląskich a zwłaszcza bogatej dzielnicy Szczytniki (czyli dzisiejszego Grunwaldu ) przemielonej na lotnisko. Chociaż jakby się wybrać po mieście z google street to może się jednak gdzieś "odnajdą". ktoś sugeruje że kamienica ze zdjęcia 20 to ta obok Niemców. Nie. Bo ta obok niemieckiego konsulatu ma okien pomiędzy wykuszami a balkonami.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0