Oława to 32 tysięczne miasto położone we wschodniej części województwa dolnośląskiego, 27 km od Wrocławia. Szczególnym atutem Oławy jest nie tylko dogodne położenie na szlaku komunikacyjnym Szczecin - Wrocław - Kraków: drogowym, kolejowym, ale także płynąca przez miasto rzeka Odra, łącząca ją szlakiem wodnym z Wrocławiem. Rejs statkiem pasażerskim z Oławy do Wrocławia trwa około 4 godzin.
Oława jest miastem, w którym warto się zatrzymać po drodze. Ma ciekawą, blisko 800-letnią historię, posiada kilka cennych zabytków architektury średniowiecznej i późniejszej, zwłaszcza z okresu największej świetności Oławy, początku XVIII wieku, gdy władał nią syn Jana III Sobieskiego - Jakub Sobieski. W 2012 roku zakończono trwającą kilka lat rewitalizację ratusza, współfinansowaną ze środków unijnych. Aktualnie funkcjonuje w nim nowocześnie wyposażona Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna wraz z czytelnią dla dzieci i dorosłych oraz Izba Muzealna Ziemi Oławskiej, gdzie dostępne są różnorodne pamiątki i eksponaty związane z miastem i okolicą. Od maja 2013 w ratuszu rezyduje burmistrz oraz Rada Miejska. Perłą miasta jest zabytkowy zegar figuralno-astronomiczny, mieszczący się na ratuszowej wieży. To unikatowy XVII wieczny zabytek techniki na skalę europejską. Mechanizm zegarowy współpracuje z czterema ruchomymi drewnianymi figurami umieszczonymi na wieży, tj. postacią króla Salomona w rzymskim stroju, wybijającym godziny, śmiercią wymachującą kosą w rytm kwadransów, kogutem goniącym kury w rytm uderzeń zegara i ruchomą pozłacaną kulą księżyca obracającą się w 28-dniowym cyklu.
Obecnie Oława stanowi ważny ośrodek gospodarczy, społeczny i kulturalny Dolnego Śląska. Może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników stopy bezrobocia na Dolnym Śląsku. O dynamicznym rozwoju gospodarczym Oławy zadecydowało utworzenie podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK" i pozyskanie tym sposobem inwestorów strategicznych.
Atrakcją dla mieszkańców i odwiedzających Oławę gości jest nowopowstały kompleks Basenów Miejskich "TERMY JAKUBA" - jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w naszym regionie, z licznymi atrakcjami, zapleczem sportowo-rehabilitacyjnym i gastronomicznym.
W okolicy miasta znajdują się liczne łowiska dla wędkarzy oraz rezerwat przyrodniczy "Zwierzyniec" z archeologicznym Grodziskiem Ryczyńskim, gdzie na początku XII wieku istniał potężny gród kasztelański.
Miasto sukcesywnie wykorzystuje potencjał i możliwości wynikające z jego położenia. Znajdująca się tu śluza i inne budowle hydrotechniczne, wodospad, piaszczyste plaże, stanowiska dla wędkarzy to ważne i ciekawe walory, które włodarze miasta dostrzegają i podejmują działania w celu ożywienia i wykorzystania rzeki, aby ludzie i miasto, tak jak za czasów swoich dawnych gospodarzy, czerpali z niej korzyści.
Miasto posiada projekt przystani miejskiej, ale jego realizacja jest dopiero w planach. Niemniej jednak, dzięki owocnej współpracy z prywatnymi podmiotami, intensywnie zaczyna rozwijać się baza turystyczna i rekreacyjna na Odrze. Powstała prywatna Marina Oława, ktorej właściciel Tomasz Strażyński współpracuje z władzami miasta przy ożywianiu Odry. Miasto wspólnie z Mariną Oława corocznie organizuje w ostatni weekend maja Festiwal na Odrze "Piana Bosmana". Jest to chyba największe tego typu wodniackie wydarzenie na Odrze w województwie dolnośląskim, odbywające się pod patronatem Wojewody Dolnosląskiego i Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Impreza ma charakter pikniku sportowo-rekreacyjnego, będącego dolnośląską inauguracją sezonu motorowodnego, połączoną z występami artystycznymi, konkursami, zawodami sportowymi na wodzie i lądzie, m.in. prezentację urządzeń hydrologicznych, poduszkowców, działań policji wodnej, pokazy ratownictwa WOPR, zawody kajakarzy, skoki na nartach wodnych, zawody wędkarskie, a także rejsy dla mieszkańców statkami i tramwajami wodnymi po Odrze. Oprawę muzyczną stanowią liczne koncerty znanych zespołów, nie tylko szantowych. Zjeżdżają się do Oławy wodniacy z całej Polski, a nawet z zagranicy, aby przez dwa dni bawić się na wodzie i nad wodą. Odra zapełnia się łodziami, motorówkami, statkami, żaglówkami, kajakami i wszelkim sprzętem pływającym.
Główną atrakcją imprezy są zawody wioślarskie na smoczych łodziach o puchar Wojewody Dolnośląskiego oraz widowiskowy i kolorowy konkurs "Pływania Na Byle Czym"z nagrodami pieniężnymi. Festiwal przyciąga z roku na rok coraz więcej uczestników i jest naszym oławskim pomysłem na wykorzystanie Odry i jej walorów, na jej ożywienie, na przywrócenie turystyki oraz rekreacji z pożytkiem dla mieszkańców i odwiedzających miasto gości. To prawdziwy zwrot w stronę Odry.
Zapraszamy inwestorów, gości i turystów. Sami przekonajcie się, że Oława to naprawdę dobry kierunek, zarówno do inwestowania, zamieszkania, jak i miłego spędzenia wolnego czasu, zwłaszcza nad Odrą i na Odrze.