"Czternastka" w dół, ogromny skok wrocławskiego technikum
W rankingu liceów najlepsze okazało się XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina, które utrzymało pozycję lidera z ubiegłego roku. Na drugim miejscu - tak, jak przed rokiem - uplasowało się XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica z Warszawy. Trzecie miejsce utrzymało Liceum Akademickie UMK z Torunia. Najlepsza z wrocławskich szkół - LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej z Wrocławia sklasyfikowano na piątym miejscu. To spadek w porównaniu do 2016 i 2015 roku, kiedy ?czternastka? plasowała się kolejno na czwartym i drugim miejscu. W pierwszej dziesiątce znalazło się także LO nr III im. Adama Mickiewicza z Wrocławia, które w porównaniu do ubiegłego roku zanotowało skok - z 12. na 8. pozycję.
Spośród techników najwyżej w rankingu zostało sklasyfikowane Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP z Bydgoszczy. Drugie miejsce zajęło Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności z Krakowa, trzecie - Technikum nr 7 w ZSE-M z Nowego Sącza. Najlepszym dolnośląskim technikum w tym zestawieniu jest Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych z Wrocławia. W porównaniu do poprzedniego rankingu zanotowało ono ogromny skok, bo z 50. miejsca.
Ranking bada jakość szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Sklasyfikowano w nim 500 liceów i 300 techników z całej Polski. Jego adresatami są przede wszystkim uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.
Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników były sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W przypadku techników dodatkowo brane pod uwagę były wyniki z egzaminów zawodowych.
Zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli trzech środowisk edukacyjnych: dyrektorów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad przedmiotowych oraz członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Pracom kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP.
Wszystkie komentarze