Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sterowiec Goodyear Blimp jest międzynarodowym symbolem marki Goodyear – jednego z czołowych producentów opon premium. Rozpoznawalny na całym świecie statek powietrzny jest wykorzystywany między innymi do relacjonowania wydarzeń sportowych. Można wśród nich wyróżnić 24-godzinny wyścig Le Mans, na który Goodyear Blimp poleci niemal bezpośrednio z Wrocławia. Po drodze odwiedzi jeszcze Kopenhagę, gdzie odbędzie się wyścig serii PURE ETCR. 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Goodyear to jedna z największych firm oponiarskich na świecie. Zatrudnia ponad 70 tysięcy pracowników, wytwarzających najwyższej jakości opony w 54 zakładach rozsianych w 23 krajach na całym globie. Produkty marki Goodyear można nabyć u certyfikowanych sprzedawców, jakim jest między innymi SklepOpon.com

Sterowce są na polskim niebie rzadkością. Wizyta Goodyear Blimp we Wrocławiu może być niepowtarzalną szansą, aby ujrzeć ten dumny statek powietrzny w locie. To również doskonała okazja do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez markę Goodyear oraz SklepOpon.com, w którym główną nagrodą jest voucher na zakup opon Goodyear o wartości 1500 złotych. 

Aby wziąć w nim udział, należy wykonać jak najbardziej kreatywne zdjęcie Blimpa, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z hashtagami #GoodyearBLIMP i #sklepopon. Fotografię można przesłać również przez formularz dostępny na SklepOpon.com, gdzie znajduje się więcej szczegółów dotyczących konkursu. 

Goodyear Blimp ma 75 metrów długości i technicznie rzecz biorąc, nie jest sterowcem – nie utrzymuje kształtu dzięki ciśnieniu wypełniającego go gazu, co jest cechą sterowców – posiada ramę z ultralekkiego i wytrzymałego włókna węglowego i aluminium. Jest zatem Zeppelinem NT, w dodatku największym tego typu modelem na świecie. Ma długość dwóch płetwali błękitnych, a żeby wypełnić go w całości napojem gazowanym, należałoby zużyć ponad 25 i pół miliona puszek napoju!

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Goodyear Blimp wypełniony jest ponad 8 tysiącami metrów sześciennych niepalnego helu. Uszczelnienie i ochronę przed zanieczyszczeniem i rozerwaniem, a także promieniowaniem UV zapewnia mu kosmiczna technologia zgrzewania.

Goodyear Blimp napędzają trzy nowoczesne silniki o mocy 200 koni mechanicznych. Dzięki nim może osiągnąć nawet 125 kilometrów na godzinę. Optymalna wysokość lotu to 300 metrów, czyli niemal tyle, ile mierzy wieża Eiffla. Maksymalny czas lotu wynosi 22 godziny.

Pomimo olbrzymich rozmiarów potrzeba jedynie 3-osobowej obsługi naziemnej, aby przeprowadzić procedury startu i lądowania. Goodyear Blimp może zabrać na swój pokład 14 pasażerów oraz 2 pilotów. 

Sterowanie umożliwia joystick, za pomocą którego pilot wydaje komendy przekazywane do komputera pokładowego. Następnie elektronika koryguje ustawienie silników i płetw sterowych, które nadają mu właściwy kierunek. Redukcję wagi podczas lotu zapewnia 700 litrów balastu wodnego.

Aktualne położenie sterowca można śledzić za pomocą serwisu FlightRadar24. Lokalizacja w czasie rzeczywistym możliwa jest po wpisaniu numeru identyfikacyjnego przypisanego Blimpowi – DLZFN.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.