Mieszkańcy wrocławskich Sołtysowic mówią "nie" budowie wieżowców na swoim osiedlu. W temacie uaktywnili się radni, a ratusz uznał: "To budowanie polityczno-wyborczej sensacji".

Mieszkańcy Sołtysowic od kilku dni żyją tematem wieżowców. Dowiedzieli się, że miasto wydało Lokum Deweloper dwie decyzje środowiskowe dla budowy nowego gigantycznego osiedla w rejonie al. Poprzecznej dla dziewięciu budynków, które mogą mieć od 9 do 14 kondygnacji naziemnych i 1838 mieszkań, i dla kolejnych 14 wysokich bloków z 2 tys. lokali. W "procesie" jest jeszcze trzecia taka decyzja.

Wrocław. Wieżowce staną na Sołtysowicach?

Piotr Wyborski, szef zarządu osiedla Sołtysowice, takim planom mówi "nie": - Już stoimy w ogromnych korkach, momentami nawet godzinę wyjeżdżając z domów i wracając do nich. Planuje się nam wtłoczyć  tysiące nowych ludzi na ulice, podczas gdy układ komunikacyjny mamy z lat 50.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Deweloper postawi szkołę". Tak, na pewno. Na tych wzorcowych Nowych Żernikach też miały popowstawać jakieś cuda na kiju typu osiedlowe świetlice itd a nie powstało nic. "Ni ma pieniędzy". WIęc, jeśli deweloper najpierw postawi szkołęa a potem bloki to można by się było nad tym pochylić. Ale to we Wrocławiu niemożliwe. W tym mieście nie ma praktycznie prezydenta. Znaczy jest, na facebooku. A jego pracownice na Onlyfans.
  już oceniałe(a)ś
  10
  6
  Oficjalne stanowisko miasta od dłuższego czasu było takie, że na Sołtysowicach i na całej zachodniej części dawnej dzielnicy Psie Pole nie dopuści zabudowy wielorodzinnej dopóki deweloperzy nie zorganizują się i nie sfinansują budowy Alei Północnej. A przynajmniej jej najważniejszej części z wiaduktem nad linią kolejową przy Koronie.
  Jak rozumiem wyjaśnienia przedstawicieli miasta, nic w tym zakresie się nie zmieniło. Nasuwa się wątpliwość: skąd ta decyzja środowiskowa i czy miasto musiało ją wydać. Wymagania w zakresie budowy dróg egzekwuje się na etapie pozwolenia na budowę.
  @rafka Wiceprezydent twierdzi że musieli wydać. Zakładam że są dogadani z deweloperem co do całej inwestycji a to co widzimy to lokalne osiedlowe problemy.
  Ale nie rozumiem tej polityki finansowania, wchodzimy w dziki zachód gdzie infrastruktura zależy od deweloperów? Oczywiście kto pierwszy sfinansuje ten frajer a reszta skorzysta? Obecni mieszkańcy jednorodzinnych zapłacą myto czy "im się należy"?
  Odnośnie sołtysowic, to każde osiedle może teraz szantażować miasto? Jagodno może przestanie płacić podatek od nieruchomości bo tramwaju nie ma? Po zmianach w komunikacji mam gorsze połączenia może ja też? To jest skandal, tylko z innych powodów niż się większości wydaje. Lepsze osiedle na sołtysowicach niż w oleśnicy + 2xPassat
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @lagopus Za daleko idziesz w swoich rozważaniach. Sprawa jest prosta: bez dróg nie da się obsłużyć nowej zabudowy. Mieszkanie tam będzie koszmarem. Teraz jest źle, a jak dodasz kilka tysięcy osób, to nie będzie jak stamtąd wyjechać. I dlatego miasto ma podstawę do odmowy wydania pozwolenia na budowę. Nie ma co szukać drugiego dna.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Widzę, że urzędnicy Sutryka klikają na pełny etat. Nic mu to nie pomoże.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Wreszcie rozsądny ruch, ale bloki powinny być 20 piętrowe, przykładowo na Ukrainie sa takie popularne.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  W tym mieście nie ma żadnego planowania przestrzennego (o podstawowym ładzie estetycznym nie wspomnę). Sprzeczne ze sobą decyzje są wydawane co krok - zwykle w interesie deweloperów. Miało być "city" w centrum południowym, teraz dorównujące pale Dudiego wieże powstają 500 m od Rynku. Kiedy tylko deweloperzy "odkrywają" nową lokalizację, miasto obiecuje tramwaj. A potem - bujajcie się w korkach. Tylko głośne protesty mogą pomóc. Ale naprawdę głośne.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  Proste pytanie - kto dostosuje infrastrukturę (drogową, energetyczną itd?) dla dodatkowych 10-15k łbów?
  @grrrrrrrrr
  Nikt. I tak się sprzeda.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Pan Kłosowski i Karpiński też tak mówili mieszkańcom z Przedmieścia Oławskiego, że zmiany planów nie będzie i że wieżowców nie będzie i że ogólnie będzie zrównoważony rozwój... no i teraz jest budowany tam wieżowiec i zabierana jedyna w okolicy Biedronka... nie dziwię się mieszkańcom Sołtysowic, że się boją o to co tam powstanie, radnym Sutryka nie ma co wierzyć. Te plany zmieniają się pod SMSy od znajomych deweloperów #grek
  już oceniałe(a)ś
  5
  5
  Cokolwiek by nie zrobił Ratusz, Jaros będzie pędził pierwszy na konferencję.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3