Licealistki oskarżyły kolegę o podłożenie kamerki w damskiej toalecie. W legnickiej szkole doszło już do rękoczynów. - Brak reakcji kuratora może jedynie spotęgować samosądy - ocenia prawnik.

Aferę w V Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy nagłośniła prawniczka Dagmara Adamiak, docierając do ponad miliona odbiorców na TikToku.

Licealistki zgłosiły dyrekcji, że jeden z uczniów ukrył w damskiej toalecie kamerkę do podglądania. Jako dowód przedstawiły zdjęcie, na którym widać kosz z podpaskami i czarną plamkę, gdzie miała być ukryta kamera. Jak donosiły lokalne media, sprzętu nie odnaleziono, podobnie jak podejrzanych treści na telefonie nastolatka. 

Młodzież postanowiła wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Chłopak posądzony o podłożenie kamery został ze swoim kolegą napadnięty i pobity przez grupę nastolatków pod szkołą.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ciekaw jestem bardzo, na jakiej podstawie "młodzież" wytypowała rzekomego sprawcę. Czy "wszyscy wiedzą", bo się chwalił albo to nie pierwszy jego taki wybryk? Czy może jest ofiarą, bo jest nielubiany (ogólnie, albo przez oskarżające go dziewczyny) które wymyśliły, że w dobie meToo to najlepszy sposób jak go dojechać?

  Ciekawi mnie również, na jakiej podstawie policja przeglądała jego telefon, skoro dowodów nie było absolutnie żadnych?
  @BlakeS
  Uczennice uczą się ze mogą bezpodstawnie oskarżyć kolegów w ramach np. zemsty.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Jestem czytelnikiem Gazety Wyborczej i zawsze wierzyłam w informacje które zamieszczacie na swoich stronach, jednak nie mogę zgodzić się z treścią artykułów dotyczących "rzekomej kamerki" w damskiej w toalecie . Jestem rodzicem ucznia uczęszczającego do V LO w Legnicy. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że dyrekcja szkoły nic nie robi w tej sprawie.Dyrektor wydał stosowne oświadczenie w tej sprawie do rodziców i uczniów szkoły, czyli osób najbardziej zainteresowanych. Jak można dowiedzieć się również z artykułu, została powiadomiona policja i to nie tylko do pogadanek na temat przemocy, skoro przeszukano podejrzanego chłopca i jego telefon. Nie znaleziono dowodów.Ekspertyza zdjęcia nie potwierdziła jednoznacznie, że przedmiotem ukrytym w podpasce jest kamera. Mimo dziwnej sytuacji z myciem rąk w damskiej toalecie nie można potwierdzić zarzucanego mu czynu. Nie zamierzam bagatelizować problemu, jednak jestem przeciwnikiem samosądów i wydawania wyroków na mocy niekompletnych informacji. Szum, który powstał wokół tej sprawy, jak można już zauważyć, nie służy niczemu dobremu ani nie pomaga w jej wyjaśnieniu. Podsycanie atmosfery coraz to nowymi informacjami o zaniedbaniach i zastraszaniach ze strony różnych instytucji, również źle wpływa na psychikę młodzieży tej szkoły. Uczniowie przestają wierzyć w rzetelne wyjaśnienie sprawy i pojawiają się już pierwsze tego oznaki, chociażby pobicie jednego z uczniów, czy komentarze na temat dziewczyn, które zawiadomiły dyrekcje o podejrzeniu podłożenia kamery. Rolą dorosłych jest krzewienie w młodzieży wartości o poczuciu sprawiedliwości i przestrzeganiu prawa. Proszę o wzięcie tego pod uwagę w przyszłości. Z poważaniem- mama
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  ,,Zbadac przez niezalezny organ, kuratorium...,, Taaaa
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Sprawdzić czy nie ksiądz.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Tu aktualny artykuł(pareting+rozszerzenie(afera)) rzetelnie informujący o sprawie. Dokładnie ukazujący działania szkoły, kuratorium, miasta, policji vs. napompowane klawmststwa skrajnych organizacji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  > zdaniem Katarzyny Kucy z organizacji Równik Praw legnicki przypadek pokazuje braki systemowe w polskiej szkole.
  Przecież to głupoty, nie było żadnej kamerki, dziewczyny sobie coś ubzdurały. A wszelkiej maści "aktywiści" próbują się podczepić i nachalnie serwować wszystkim swój światopogląd.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  Tu aktualny artykuł rzetelnie informujący o sprawie. Dokładnie ukazujący działania szkoły, kuratorium, miasta, policji vs. napompowane klawmststwa skrajnych organizacji.

  pareting.pl
  @Mikek81
  Nieautoryzowana reklama, zgłoszona do redakcji.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Chcą wykorzystać pretekst do ideologicznych szkoleń. Dokladnie tego nie należy robić.?- Podstawą zapobiegania przemocowym zachowaniom jest przede wszystkim walka z kulturą gwałtu poprzez edukację. Edukację seksualną, antyprzemocową, która uczy, czym jest molestowanie, naruszanie czyichś granic i czym może skutkować u osoby, która jej doświadcza. ?
  już oceniałe(a)ś
  1
  3