We wtorek, 17 stycznia 2023 r. ogłoszono laureatów Paszportów "Polityki", jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. W kategorii "Film" triumfował Jan Holoubek, współtwórca serialu Netflixa "Wielka woda" o powodzi tysiąclecia we Wrocławiu. A w kategorii "Teatr" wygrał urodzony we Wrocławiu Jakub Skrzywanek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie po raz 30. rozdano Paszporty "Polityki". Nagrodę otrzymują twórcy, którzy "czynią najszybsze postępy, zaskakują nowymi osiągnięciami, swoją aktywnością dobrze rokują w przyszłości".

Paszporty "Polityki" przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka klasyczna, sztuki wizualne i kultura cyfrowa. Kandydatów do nagrody wskazują recenzenci i dziennikarze z polskich mediów, a laureata spośród trojga finalistów wybiera zespół "Polityki".

Paszporty "Polityki". Jan Holoubek nagrodzony za "Wielką wodę"

W kategorii "Film" triumfował Jan Holoubek, współtwórca serialu Netflixa "Wielka woda" o powodzi tysiąclecia w 1997 r. To jego kolejna produkcja związana z Wrocławiem - wyreżyserował również film o Tomaszu Komendzie ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), niesłusznie skazanym za zbrodnię miłoszycką.

Jan Holoubek jest reżyserem filmu o Komendzie
Jan Holoubek jest reżyserem filmu o Komendzie  Fot. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Nominowani w tej kategorii byli także Damian Kocur (za film "Chleb i sól", który zdobył nagrodę jury w konkursie Horyzonty na festiwalu w Wenecji) oraz Agnieszka Smoczyńska (reżyserka "Silent Twins"). Smoczyńska urodziła się w 1978 roku we Wrocławiu. Jej fabularny debiut to słynne "Córki dancingu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Paszporty "Polityki" już po raz 30. Wśród nominowanych są wrocławianie

"Wielka woda" wielkim hitem Netflixa

Pierwszy polski serial katastroficzny „Wielka woda" miał premierę na platformie Netflix 5 października 2022 r. Akcja sześciu odcinków dzieje się w czasie powodzi, jaka w 1997 r. nawiedziła m.in. Wrocław i inne miejscowości Dolnego Śląska.

POLECAMY: Premiera serialu "Wielka woda" na Netflixie. - Kataklizm niszczy, ale daje też szansę na naprawę

Producentką i pomysłodawczynią "Wielkiej wody" jest pochodząca z Wrocławia Anna Kępińska, odcinki wyreżyserowali Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk. Autorami scenariusza są Kasper Bajon i Kinga Krzemińska. W głównych rolach występują Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt i Ireneusz Czop.

"Wielka woda" była jedną z najpopularniejszych produkcji Netflixa pod koniec 2022 r. Oglądali ją widzowie nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach.

Paszporty "Polityki". Jakub Skrzywanek najlepszy w kategorii "Teatr"

Jakub Skrzywanek, który zwyciężył w kategorii "Teatr", urodził się we Wrocławiu, ale teraz jest reżyserem i dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie.

- Bardzo chciałbym zadedykować tę nagrodę Wiktorowi i Martynie, których już z nami nie ma. Im i setkom osób, które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce. Wierzę, że Polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy muszą codziennie mierzyć się z wykluczeniem, homofobią, każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dziś w Polsce posiadają władzę - powiedział podczas rozdania nagród Jakub Skrzywanek, który na scenę wyszedł w ludowym stroju z tęczowymi elementami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Reżyserka z Wrocławia nagrodzona Paszportem "Polityki" za "boleśnie prowokacyjne spojrzenie"

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Serial, w którym rżną się już w czwartej minucie pierwszego odcinka jest "wiarygodny" że hej :)
  @a_gdybym_zgolil_ten_was
  masz rację. Rżnięcie się jest totalnie niewiarygodne. A jednak istniejesz.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0