We wtorek wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie po raz 30. rozdano Paszporty "Polityki". Nagrodę otrzymują twórcy, którzy "czynią najszybsze postępy, zaskakują nowymi osiągnięciami, swoją aktywnością dobrze rokują w przyszłości".
Paszporty "Polityki" przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka klasyczna, sztuki wizualne i kultura cyfrowa. Kandydatów do nagrody wskazują recenzenci i dziennikarze z polskich mediów, a laureata spośród trojga finalistów wybiera zespół "Polityki".
W kategorii "Film" triumfował Jan Holoubek, współtwórca serialu Netflixa "Wielka woda" o powodzi tysiąclecia w 1997 r. To jego kolejna produkcja związana z Wrocławiem - wyreżyserował również film o Tomaszu Komendzie ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), niesłusznie skazanym za zbrodnię miłoszycką.
Nominowani w tej kategorii byli także Damian Kocur (za film "Chleb i sól", który zdobył nagrodę jury w konkursie Horyzonty na festiwalu w Wenecji) oraz Agnieszka Smoczyńska (reżyserka "Silent Twins"). Smoczyńska urodziła się w 1978 roku we Wrocławiu. Jej fabularny debiut to słynne "Córki dancingu".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Paszporty "Polityki" już po raz 30. Wśród nominowanych są wrocławianie
Pierwszy polski serial katastroficzny „Wielka woda" miał premierę na platformie Netflix 5 października 2022 r. Akcja sześciu odcinków dzieje się w czasie powodzi, jaka w 1997 r. nawiedziła m.in. Wrocław i inne miejscowości Dolnego Śląska.
POLECAMY: Premiera serialu "Wielka woda" na Netflixie. - Kataklizm niszczy, ale daje też szansę na naprawę
Producentką i pomysłodawczynią "Wielkiej wody" jest pochodząca z Wrocławia Anna Kępińska, odcinki wyreżyserowali Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk. Autorami scenariusza są Kasper Bajon i Kinga Krzemińska. W głównych rolach występują Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt i Ireneusz Czop.
"Wielka woda" była jedną z najpopularniejszych produkcji Netflixa pod koniec 2022 r. Oglądali ją widzowie nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach.
Jakub Skrzywanek, który zwyciężył w kategorii "Teatr", urodził się we Wrocławiu, ale teraz jest reżyserem i dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie.
- Bardzo chciałbym zadedykować tę nagrodę Wiktorowi i Martynie, których już z nami nie ma. Im i setkom osób, które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce. Wierzę, że Polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy muszą codziennie mierzyć się z wykluczeniem, homofobią, każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dziś w Polsce posiadają władzę - powiedział podczas rozdania nagród Jakub Skrzywanek, który na scenę wyszedł w ludowym stroju z tęczowymi elementami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Reżyserka z Wrocławia nagrodzona Paszportem "Polityki" za "boleśnie prowokacyjne spojrzenie"
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
masz rację. Rżnięcie się jest totalnie niewiarygodne. A jednak istniejesz.