Biuro Saksonii we Wrocławiu uważa kulturę za klucz do udanej współpracy międzyregionalnej - wkrótce organizuje tradycyjny koncert noworoczny. Finalizuje też program letniego Europejskiego Obozu Młodzieżowego w Dreźnie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nauka języka kraju sąsiada, poznawanie jego kultury i przybliżanie wartości europejskich, a także wspólny udział w projektach kulturalnych to ważne elementy międzyregionalnej współpracy Dolnego Śląska i Saksonii. Działania obejmują młodzież z obu regionów – nie tylko Polaków i Niemców, ale także młodych Ukraińców, mieszkających na Dolnym Śląsku i na terenie województwa lubuskiego.

Koncert noworoczny

W koncercie noworocznym, który odbędzie się w czwartek, 26 stycznia o godz. 18. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, wystąpi m.in. młodzież, która uczestniczyła w Europejskim Obozie Młodzieżowym w Dreźnie w lipcu ubiegłego roku.

Co usłyszymy?

– Żelaznym punktem w repertuarze koncertów noworocznych jest marsz Radeckiego, uwielbiany przez publiczność. Tradycyjnie wykonywany jest na zakończenie każdego koncertu noworocznego transmitowanego z Wiener Musikverein w Wiedniu do ponad 90 krajów całego świata. U nas tego utworu także nie zabraknie – zapowiada Anna Leniart z Biura Saksonii we Wrocławiu.

W programie koncertu jest także m.in. "Karnawał zwierząt" Camilla Saint-Saëns’a. Orkiestra dęta pod dyrekcją Piotra Bugaja zagra znane i lubiane szlagiery. Orkiestry kameralna i symfoniczna wystąpią pod batutą Artura Wróbla.

Takie koncerty organizowane są przez Biuro Saksonii od kilku lat. Dotąd wydarzenia gościły w Synagodze Pod Białym Bocianem. Występowali wykonawcy z Polski i Saksonii.

W tym roku na koncercie usłyszymy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Wśród nich jest także młodzież z Ukrainy. Duża część przyjechała do Wrocławia w lutym zeszłego roku.

Kultura to podstawa

W tym roku można się spodziewać także kolejnych inicjatyw kulturalnych. – Będziemy angażować się w projekty z udziałem młodzieży, zorganizujemy drugą edycję Europejskiego Obozu Językowego dla młodzieży. Tu główny nacisk położymy na tematy europejskie – przyszłość Europy i rolę młodych ludzi w jej budowaniu. W kursie wezmą udział uczniowie z Polski i Czech. Planujemy także duże przedsięwzięcia kulturalne na Dolnym Śląsku – zapowiada Anna Leniart.

Współpraca, inicjowana przez Biuro Saksonii we Wrocławiu, budowana jest na podstawie kultury, ale obejmuje również intensywną naukę języka niemieckiego. Program skoncentrowany na kulturze i języku realizowany jest podczas letniego Europejskiego Obozu Młodzieżowego.

Leniart: - To ważny element transgranicznej, międzyregionalnej współpracy pomiędzy Dolnym Śląskiem i Saksonią. Nauka języka kraju sąsiada, poznawanie jego kultury, a także upowszechnianie wartości wspólnoty europejskiej to kluczowe dla nas zagadnienia. Organizujemy szereg spotkań dotyczących wiedzy o Unii Europejskiej i znaczenia jej podstawowych wartości, których nie sposób przecenić, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Prowadzone codziennie lekcje języka niemieckiego oparte są o tematy unijne, m.in. demokrację, równość, prawa człowieka, rolę społeczeństwa obywatelskiego.

Inwestują w młodych

Znaczenie tak zaprojektowanej współpracy doceniają partnerzy, zarówno z Dolnego Śląska jak i Saksonii, którzy chętnie angażują się w projekt. Koleje Dolnośląskie umożliwiają młodzieży przejazd na trasie Wrocław - Drezno - Wrocław. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu organizuje seminaria o tematyce europejskiej. Wydawnictwo Hueber udostępnia podręczniki do nauki języka. Urząd Miejski Wrocławia umożliwia uczestnikom kursu udział w wydarzeniach w Operze Sempera i Drezdeńskiej Filharmonii, a muzealny kompleks Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie zaprasza do oglądania swoich imponujących kolekcji. Na zaproszenie marszałka Województwa Dolnośląskiego młodzież odwiedza także Biuro Regionalne Dolnego Śląska w Dreźnie, gdzie zapoznaje się z projektami w zakresie partnerskiej współpracy pomiędzy Saksonią i Dolnym Śląskiem, która z powodzeniem kontynuowana jest już od 23 lat.

- Te działania to doskonała inwestycja w młodzież z Dolnego Śląska, dzięki której wychowujemy młodych ambasadorów międzyregionalnej współpracy - podkreśla Anna Leniart.

Można otrzymać wejściówkę na koncert noworoczny, który odbędzie się w czwartek, 26 stycznia o godz. 18. Szczegóły na profilu "Wyborczej Wrocław" na Facebooku. 

Biuro Saksonii we Wrocławiu

Pl. Wolności 4/1 

50-071 Wrocław 

www.sachsen.de

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem