Już za kilkanaście dni po raz 31. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 29 stycznia na ulice Wrocławia wyjdzie ponad tysiąc wolontariuszy, a w Rynku stanie wesołe miasteczko.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy nie zbiera dla osób w określonym wieku, ale na sprzęt, który posłuży wszystkim. Będą to nowoczesne urządzenia, które pozwolą na szybszą diagnostykę sepsy. Przy tej chorobie wyjątkowo mocno liczy się czas. Jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w szpitalach. 

- Chcemy rozwiązać ten problem - zapowiadał na konferencji prasowej Jerzy Owsiak. - Wiemy, jaki sprzęt trzeba kupić i ile go kupić. Myślę, że nasza fundacja jest gwarancją, że uda nam się ten problem zminimalizować.

Aby tak się stało, w niedzielę, 29 stycznia 2023 r. na ulice polskich miast wyjdzie ok. 120 tys. wolontariuszy. Kwestować będą oczywiście także we Wrocławiu.  

CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwszy szef sztabu WOŚP we Wrocławiu: Na początku nikt nie mówił, że będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej

Finał WOŚP 2023 we Wrocławiu. Ponad tysiąc wolontariuszy 

Choć do finału pozostało jeszcze kilkanaście dni, to już trudno wymienić wszystkie instytucje, firmy i osoby, które we Wrocławiu angażują się w WOŚP. Dość powiedzieć, że w Rynku będą kwestować między innymi zawodnicy Śląska, golden retrievery, miłośnicy fantastyki w strojach elfów czy krasnoludów oraz motocykliści zrzeszeni w nieformalnej grupie Moto-Serca. 

30. Finał WOŚP 2022 we Wrocławiu. Znów odbywa się w Rynku, a na ulicach kwestuje ok. 900 wolontariuszy
30. Finał WOŚP 2022 we Wrocławiu. Znów odbywa się w Rynku, a na ulicach kwestuje ok. 900 wolontariuszy  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

"Kwestujemy każdego roku, czyli przeszło 30 lat" - opisują. - "Tradycja przechodzi z motocyklisty na motocyklistę, z amazonki na amazonkę. Tak to już jest z tym dobrem - mnoży się".

W tym roku we Wrocławiu będzie działać aż 11 sztabów. Wszystkie mają pełne obłożenie wolontariuszy. 

- Listę zamknęliśmy dwa tygodnie temu. Z naszego sztabu będzie kwestować 450 osób - mówi "Wyborczej" Rafał Hejna z miejskiego sztabu WOŚP, który będzie działać w Barbarze przy ul. Świdnickiej.

Łącznie we Wrocławiu wyruszy z puszkami ponad tysiąc wolontariuszy. 

CZYTAJ TEŻ: Jurek Owsiak we Wrocławiu otworzył rondo WOŚP. "Sprzęt medyczny jest dla każdego, bez względu na politykę"

31. finał WOŚP w Rynku we Wrocławiu. Muzyka, zabytkowe samochody i psy 

Tak jak w ostatnich latach, centrum miejskich wydarzeń i koncertów będzie w Rynku. Stanie tam scena, na której o godz. 13 rozpoczną się koncerty.

- Postanowiliśmy, że w tym roku pod względem muzycznym będzie bardziej uniwersalnie - mówi "Wyborczej" Tomasz Lektarski, organizator finału WOŚP we Wrocławiu. - Na finał przychodzi mnóstwo rodzin z dziećmi, więc wzięliśmy je pod uwagę w programie. 

30. Finał WOŚP 2022 we Wrocławiu. Znów odbywa się w Rynku, a na ulicach kwestuje ok. 900 wolontariuszy
30. Finał WOŚP 2022 we Wrocławiu. Znów odbywa się w Rynku, a na ulicach kwestuje ok. 900 wolontariuszy  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Gwiazdą finału w Rynku, która poprowadzi także "światełko do nieba", będzie "Dziubek Band i goście". To projekt, na którego czele stoi Mariusz Dziubek, jeden z najbardziej znanych dyrygentów w Polsce. A po "światełku do nieba" finał będzie kontynuowany w innych miejscach, w tym w Hard Rock Cafe i Starym Klasztorze. 

Stary Klasztor zresztą od lat pełni rolę drugiej oficjalnej sceny podczas WOŚP. We Wrocławiu dwudniowy finał rozpocznie się właśnie tam, od koncertów zespołów szantowych, w sobotę 28 stycznia. Natomiast w niedzielę, 29 stycznia wystąpi tym 12 wokalistek z Wrocławia, znanych publiczności z telewizyjnych talent-show, które zmierzą się z repertuarem światowych gwiazd. Od piątku do niedzieli w drugiej sali przy wejściu, jak zazwyczaj, staną wolontariusze z puszkami. 

CZYTAJ TAKŻE: Działacze partii Hołowni: Ławeczka patriotyczna jest odwracaniem uwagi od realnych problemów. Wystawić ją na WOŚP

Finał WOŚP we Wrocławiu 2023. Wiosłowanie z Pawłem Rańdą i największe puzzle świata 

- Muzyka jest bez wątpienia ważna, w końcu nazwa "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" zobowiązuje. Jednak w Rynku będzie działo się więcej - dodaje Tomasz Lektarski. 

Staną tam też przykładowo zabytkowe samochodowy, sprzęt ratowników wodnych, rekonstrukcje sprzętu wojskowego, natomiast na pl. Solnym - wesołe miasteczko z młyńskim kołem.

30. Finał WOŚP 2022 we Wrocławiu. Znów odbywa się w Rynku, a na ulicach kwestuje ok. 900 wolontariuszy
30. Finał WOŚP 2022 we Wrocławiu. Znów odbywa się w Rynku, a na ulicach kwestuje ok. 900 wolontariuszy  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Związane z finałem WOŚP wydarzenia będą też w innych miejscach, o różnym czasie. 

Jako że 29 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Puzzli, to przykładowo ich miłośnicy i miłośniczki złożą w Muzeum Narodowym we Wrocławiu największe puzzle świata (liczą aż 60 tys. części). Natomiast w sobotę w Pasażu Grunwaldzkim będzie ogólnopolskie bicie rekordu w wiosłowaniu dla WOŚP, w którym weźmie udział Paweł Rańda, wicemistrz olimpijski, medalista mistrzostw świata i Europy.

Trwają aukcje związane z WOŚP we Wrocławiu  

Jak zazwyczaj będzie też kwestował prezydent Jacek Sutryk. Objął honorowy patronat nad finałem WOŚP. Wystawił również trzy przedmioty na aukcje charytatywne: Gitarę Dobrych Relacji, koszulkę na 75-lecie WKS Śląsk Wrocław z nr. 1 i autografami zawodników, a także numer startowy nr 1 na 9. Nocny Wrocław Półmaraton. Zwycięzca tej ostatniej licytacji nie tylko otrzyma wyjątkowy numer, ale też otworzy bieg wraz z gospodarzem miasta. 

Wśród innych związanych z Wrocławiem licytacji jest przykładowo wystawiony przez MPK Wrocław dźwig, prywatny pokaz filmowy w kinie DCF, plakat z podpisami noblistek Swiatłany Aleksijewicz i Olgi Tokarczuk czy lot samolotem w okolicach Lubina. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem