Aby zaadoptować psa ze schroniska, wcale nie trzeba tam iść - przekonuje wrocławski wolontariusz i honorowy konsul Estonii. Dla wrażliwych osób przygotował inicjatywę bazującą na estońskich doświadczeniach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konsulat Estonii postanowił zareagować na kryzys w adopcji psów we Wrocławiu.

- Jako wolontariusz wrocławskiego schroniska i jako Urząd Konsularny we Wrocławiu, bazując na estońskich doświadczeniach, zawarłem z Wrocławskim Schroniskiem TOZ porozumienie mające na celu ułatwienie wrocławianom adopcje psów - mówi honorowy konsul Estonii Waldemar Siemiński. 

Inicjatywa Drugi Dom ma na celu zwiększenie możliwości adopcji ze schroniska, poprzez dotarcie do osób potencjalnie zainteresowanych adopcją, a które z różnych przyczyn, a w szczególności z powodu swojej wrażliwości, obawiają się odwiedzenia schroniska.

Adopcja zwierząt we Wrocławiu. Poznaj psa w parku 

Wyjście z psami do parku, a właściwie wyjazd wyznaczonym na ten cel autobusem, w miejsce niedzielnych spacerów wrocławian, niezobowiązujący kontakt, a nawet spacer z potrzebującym drugiego domu psem, i rozmowa z wolontariuszem-opiekunem psa - to ważne aspekty przyszłej adopcji.

- Ale najważniejsze to przełamanie strachu przed adopcją psa ze schroniska. Swobodne spacery oznakowanego specjalną kamizelką wolontariusza wraz z psem, o którym wolontariusz ma wszelką, możliwą wiedzę i bardzo dobry z nim kontakt, będą okazją do niezobowiązującego spotkania z osobami zainteresowanymi adopcją - tłumaczy Siemiński.

Podkreśla: - Oczywiście psy, również te przywiezione przez nas na początku wojny z Ukrainy, przed wyjazdem do parku będą przez wolontariuszy odpowiednio przygotowane.

Zwierzęta będą czyste, wyczesane, wyposażone w obroże, szelki i kolorowe chusty. - Ale to nie będzie wystawa ani targ psów. Dla każdego psa ze schroniska spacer to ogromna i rzadka radość. I nie będziemy tego psuli, więc publiczne zaproszenia do adopcyjnych spacerów będą kierowane na pół godziny po przybyciu psów do parku - po oswojeniu z ich nowym otoczeniem - wyjaśnia konsul. 

Rolą wolontariusza będzie dbanie o bezpieczeństwo psa i osób zainteresowanych adopcją, przekazanie informacji o psie i ewentualne zaproszenie do zaaranżowanego na terenie parku biura adopcji. Miejsca spacerów będą oznakowane i chronione.

Czas spacerów to pierwsza niedziela kwartału bądź miesiąca. Najbliższy termin to 5 marca 2023. 

Patronatami inicjatywy są prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, MPK Wrocław oraz "Wyborcza Wrocław". 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  jeszcze poinformujcie w którym parku
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  czego brakuje we Wraclowiu to jeszcze więcej psów:?-?|
  już oceniałe(a)ś
  1
  1