Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej funkcjonuje od ponad trzech miesięcy, ale nadal poszukuje pracowników na niektóre stanowiska. Obiekt poza kompleksem sportowym dysponuje 37 pokojami i jednym apartamentem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dolnośląskie Centrum Sportu rozpoczęło działalność na początku września tego roku. Kompleks jest otwarty nie tylko dla zawodowych sportowców, ale także dla amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu oraz turystów.

Dolnośląskie Centrum Sporu na Polanie Jakuszyckiej. Oferta pracy dla wielu specjalistów

W DCS znajduje się m.in. hala sportowa, basen, siłownie, trenażery, system hipoksji regulujący zawartość tlenu w pomieszczeniu, gabinety odnowy biologicznej oraz oczywiście szatnie. W centrum kongresowym jest pięć sal konferencyjnych, poza tym restauracja oraz bistro cafe.

W obiekcie na Polanie Jakuszyckiej zatrudnienie znajdzie ok. 80 osób.

Mariusz Gawlik, dyrektor ds. organizacji DCS Polana Jakuszycka: – Oferujemy stabilne zatrudnienie, atrakcyjne w skali regionu warunki. Szukamy osób, które chcą wraz z nami tworzyć sukces tego wyjątkowego miejsca i być jego częścią niemal od początku. To duży obiekt wymagający pracowników o wielu specjalizacjach, dlatego już dziś warto sprawdzić listę wakatów.

Centrum funkcjonuje już ponad trzy miesiące, ale nadal można tu znaleźć pracę na różnych stanowiskach.

– Poszukujemy głównie pracowników obsługi części noclegowej i gastronomicznej, m.in. kelnerów, kucharzy, pomocników kucharzy czy osób do pracy w recepcjach – wylicza Anna Pitek, dyrektor części hotelowej DCS Polana Jakuszycka. Dodaje, że miejsca pracy znalazły tu osoby mieszkające nie tylko w Szklarskiej Porębie, ale także w miejscowościach położonych nieco dalej, m.in. w Piechowicach, Kowarach czy Mysłakowicach.

W Dolnośląskim Centrum Sportu znajduje się restauracja oraz bistro cafe
W Dolnośląskim Centrum Sportu znajduje się restauracja oraz bistro cafe  fot. Materiały prasowe

Zarządzający DCS podkreślają, że wpływ na lokalny rynek nie kończy się na stanowiskach pracy w samym ośrodku. Działające na miejscu bistro i restauracja korzystają z usług lokalnych dostawców, dla których jest to duży i rzetelny partner biznesowy.

Dolnośląskie Centrum Sportu. Turyści mogą się zagrzać, zjeść, napić kawy i herbaty

Resort dysponuje 37 pokojami i jednym apartamentem. Miejsca noclegowe w obiekcie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Pitek: – O możliwość rezerwacji miejsc pytają nas zarówno przedstawiciele klubów sportowych, jak i osoby prywatne, turyści, którzy przyjeżdżają w góry. Gościliśmy już biathlonistów, narciarzy biegowych, a będą także zapaśnicy, judocy, siatkarze i koszykarze mogący trenować w naszej hali. Wiele osób jest zachwyconych obiektem położonym w centrum Polany Jakuszyckiej. Spotkałam turystów mieszkających w Szklarskiej Porębie, którzy zwiedzali centrum i zapowiadali, że następnym razem zamieszkają już u nas. Poza tym turyści doceniają fakt, iż po spacerze czy bieganiu na nartach w ośrodku mogą się przebrać, zagrzać, a później napić kawy, herbaty czy grzańca.

Dyrektor Pitek dodaje, iż w DCS są jeszcze ostatnie wolne miejsca noclegowe na okres świąt i sylwestra.

Dolnośląskie Centrum Sportu
Dolnośląskie Centrum Sportu  fot. Materiały prasowe

Dużo śniegu w Jakuszycach. Trasy narciarskie przygotowane dla biegaczy

Co ważne, w Jakuszycach wreszcie nie brakuje śniegu. Duże opady zaczęły się ponad tydzień temu i ilość śniegu jest wystarczająca, aby biegać na nartach.

– Kiedy tylko śnieg zaczął padać, na trasy biegowe wyjechał ratrak – zaznacza Leszek Kosiorowski ze Stowarzyszenia „Bieg Piastów", które dzierżawi i przygotowuje trasy dla narciarzy. – Mamy świetnie przygotowane ok. 35 km tras narciarskich, na których leży prawie 40 cm mocno ubitego śniegu. Wprawdzie nad Polskę nadeszła odwilż, ale nie ma obaw, aby w Jakuszycach stopniał śnieg. Jedynie krótko w dzień panuje odwilż, ale później szybko wraca mróz i warunki biegowe dla narciarzy są bardzo dobre. Na pewno w najbliższych dniach się nie zmienią i w czasie świąt oraz sylwestra na jakuszyckich trasach będzie można biegać – podkreśla Kosiorowski.

Dodajmy, że w tym roku śnieg na niektórych trasach wokół Polany Jakuszyckiej leżał jeszcze na początku maja.

Pokój w Dolnośląskim Centrum Sportu
Pokój w Dolnośląskim Centrum Sportu  fot. Materiały prasowe

Inwestycja dała impuls do rozwoju miejsc pracy w subregionie

Od początku funkcjonowania na terenach Dolnośląskiego Centrum Sportu przeprowadzono już kilka różnych – nie tylko sportowych – imprez. Testem obiektu był Puchar Polski w biathlonie na nartorolkach. – Udział w nim wzięło blisko 140 zawodników, sędziów i członków ekip technicznych – mówi dyrektor Mariusz Gawlik.

Później zorganizowano rowerową odsłonę Biegu Piastów. Impreza organizowana od lat przez Stowarzyszenie „Bieg Piastów" przyciągnęła w tym roku na start blisko tysiąc uczestników, którym licznie towarzyszyli kibice. Natomiast największym sprawdzianem dla nowego obiektu był jak dotychczas finał Ligi Runmageddonu na Polanie Jakuszyckiej. To jedna z największych w kraju imprez sportowych dla amatorów. Pod koniec października na starcie wymagającej trasy stanęło ponad 2 tys. zawodników. A w grudniu odbyła się zabawa mikołajkowa i bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne oraz konkursy z nagrodami.

Bez wątpienia największą imprezą, jaka wkrótce zagości na Polanie Jakuszyckiej, będzie kolejna edycja narciarskiego Biegu Piastów.

Poza tym od początku funkcjonowania DCS z obiektu korzystają uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz innych lokalnych szkół. W tygodniu regularnie trenują tu młodzi biathloniści, korzystający z dostępności trasy nartorolkowej oraz strzelnicy sportowej. A w ramach programu „Umiem Pływać" finansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z pływalni korzystają uczniowie klas I–III szkół ze Szklarskiej Poręby.

Basen w Dolnośląskim Centrum Sportu
Basen w Dolnośląskim Centrum Sportu  fot. Materiały prasowe

Centrum ściśle współpracuje z przedstawicielami związków sportowych i z samymi zawodnikami, którzy widzą w ośrodku miejsce przygotowań do najważniejszych zawodów.

– Dolnośląskie Centrum Sportu, które jako samorząd województwa wybudowaliśmy na legendarnej Polanie Jakuszyckiej, to największa inwestycja sportowa w historii naszego regionu – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Idea, która towarzyszyła budowie centrum, to całoroczna dostępność dla wszystkich, zarówno dla sportowców zawodowych, młodzieży szkół sportowych, która doskonali swoje sportowe talenty, jak i – i to należy podkreślić – dla wszystkich uprawiających sport amatorsko. Inwestycja dała również impuls do rozwoju miejsc pracy w subregionie. DCS tworzą ludzie, którzy swoim doświadczeniem stoją za funkcjonalnością tego nowoczesnego, otwartego obiektu. Zarządzający DCS Dolnośląski Park Innowacji i Nauki prowadzi zatrudnienie dla pracowników wielu specjalizacji. Pozytywny wpływ DCS na lokalny rynek nie kończy się na miejscach pracy w samym ośrodku. Obiekt korzysta także z usług lokalnych dostawców, dla których jest to duży i rzetelny partner gospodarczy – kończy marszałek Przybylski.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem