Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed podpisało list intencyjny z koreańską firmą ATsens na zakup innowacyjnych holterów do badania zaburzeń pracy serca. - Takich urządzeń do tej pory w Polsce nie mieliśmy - mówi Marcin Lerner, wiceprezes Dolmedu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Holtery to urządzenia służące do badania rytmu pracy serca w trybie ciągłym. Do ciała pacjenta podpina się elektrody, które zbierają dane przez całą dobę - w trakcie snu, aktywności fizycznej czy sytuacji stresowych. Dzięki temu można wykryć zaburzenia niewidoczne w trakcie diagnostyki za pomocą EKG czy echa serca.

Holtery dostępne do tej pory w Polsce to niewielkie skrzyneczki z okablowaniem, na którego końcach znajdują się elektrody podpinane do klatki piersiowej pacjenta. 

- Problem w tym, że kable często się zrywają, na przykład w trakcie snu, a to zakłóca obraz diagnostyczny - mówi Marcin Lerner, wiceprezes Dolmedu.

Dlatego Dolnośląskie Centrum Medyczne postanowiło zainwestować w wygodniejsze, ale także bardziej precyzyjne urządzenia. 

Te produkowane przez koreańską firmę ATsens są wielkości plastra, który wystarczy przykleić w górnej części klatki piersiowej. Pacjent nosi go nieprzerwanie przez dwa tygodnie albo - w zależności od wersji - tydzień. Dzięki temu można uzyskać dokładniejszy zapis i wykryć nawet niewielkie i nieregularne zakłócenia. Urządzenia nie trzeba nawet ładować, jest także wodoodporne.

- Tego rodzaju holterów do tej pory w Polsce nie mieliśmy - zaznacza Lerner.

Holter do codziennego użytku

Prezes firmy ATsens Jong Ook Jeong zachwala, że ich urządzenia są najmniejsze i najlżejsze ze wszystkich dostępnych na rynku, przez co można z nimi normalnie funkcjonować. Do użytku zostały oddane w 2019 roku. Poza Koreą są wykorzystywane w Niemczech, Grecji i Wielkiej Brytanii. Na wyspach zakupił je tamtejszy fundusz zdrowia.

- Jest około 18 rodzajów arytmii serca, a szczególnie trzy mają wpływ na pogarszanie się stanu zdrowia. Dzięki naszemu holterowi można je precyzyjnie kontrolować - mówi Jong Ook Jeong.

Koszt urządzenia to ok. 80 dolarów. Dolmed planuje kupić na razie 50 holterów. Po raz pierwszy mają zostać zaprezentowane na konferencji prasowej 1 grudnia w Jakuszycach.

Spotkanie delegacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z przedstawicielami firmy ATsens
Spotkanie delegacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z przedstawicielami firmy ATsens  EW

List intencyjny w sprawie zakupu urządzeń został podpisany pod koniec listopada 2022 r. w polskiej ambasadzie w Seulu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza", realizowanego przez Wydział Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

- Cieszy nas, że ten projekt przynosi wymierne korzyści, czego dowodem jest współpraca Dolmedu z koreańską firmą - mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  czterech gosci polecialo do koreii zeby dokonac zakupu 50 urzadzonek za 80 dolarow sztuka, maja rozmach...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A czy prezesowi koreańskiej firmy też musiała towarzyszyć osoba trzecia, która poświadczała że on to on? W dolmedzie lubią takie rozrywki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0