Holtery to urządzenia służące do badania rytmu pracy serca w trybie ciągłym. Do ciała pacjenta podpina się elektrody, które zbierają dane przez całą dobę - w trakcie snu, aktywności fizycznej czy sytuacji stresowych. Dzięki temu można wykryć zaburzenia niewidoczne w trakcie diagnostyki za pomocą EKG czy echa serca.
Holtery dostępne do tej pory w Polsce to niewielkie skrzyneczki z okablowaniem, na którego końcach znajdują się elektrody podpinane do klatki piersiowej pacjenta.
- Problem w tym, że kable często się zrywają, na przykład w trakcie snu, a to zakłóca obraz diagnostyczny - mówi Marcin Lerner, wiceprezes Dolmedu.
Dlatego Dolnośląskie Centrum Medyczne postanowiło zainwestować w wygodniejsze, ale także bardziej precyzyjne urządzenia.
Te produkowane przez koreańską firmę ATsens są wielkości plastra, który wystarczy przykleić w górnej części klatki piersiowej. Pacjent nosi go nieprzerwanie przez dwa tygodnie albo - w zależności od wersji - tydzień. Dzięki temu można uzyskać dokładniejszy zapis i wykryć nawet niewielkie i nieregularne zakłócenia. Urządzenia nie trzeba nawet ładować, jest także wodoodporne.
- Tego rodzaju holterów do tej pory w Polsce nie mieliśmy - zaznacza Lerner.
Prezes firmy ATsens Jong Ook Jeong zachwala, że ich urządzenia są najmniejsze i najlżejsze ze wszystkich dostępnych na rynku, przez co można z nimi normalnie funkcjonować. Do użytku zostały oddane w 2019 roku. Poza Koreą są wykorzystywane w Niemczech, Grecji i Wielkiej Brytanii. Na wyspach zakupił je tamtejszy fundusz zdrowia.
- Jest około 18 rodzajów arytmii serca, a szczególnie trzy mają wpływ na pogarszanie się stanu zdrowia. Dzięki naszemu holterowi można je precyzyjnie kontrolować - mówi Jong Ook Jeong.
Koszt urządzenia to ok. 80 dolarów. Dolmed planuje kupić na razie 50 holterów. Po raz pierwszy mają zostać zaprezentowane na konferencji prasowej 1 grudnia w Jakuszycach.
List intencyjny w sprawie zakupu urządzeń został podpisany pod koniec listopada 2022 r. w polskiej ambasadzie w Seulu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza", realizowanego przez Wydział Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
- Cieszy nas, że ten projekt przynosi wymierne korzyści, czego dowodem jest współpraca Dolmedu z koreańską firmą - mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze