Podczas 9. edycji code::dive, konferencji dla branży IT, wystąpiło 24 prelegentów. Organizatorem wydarzenia, odbywającego się co roku, była Nokia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Na razie widziałam trzy prezentacje na temat wzorców projektowych. To jest bezpośrednio związane z moją pracą. Skompresowana dawka wiedzy, same konkrety. Mam nadzieję, że będą mogła wykorzystać to, co tu zobaczyłam. Pracuję jako programistka. Przyszłam tu, żeby nauczyć się nowych rzeczy i być na bieżąco – opowiadała jedna z uczestniczek konferencji.

9. edycja code::dive, konferencja dla branży IT
9. edycja code::dive, konferencja dla branży IT  fot. Materiały prasowe

– Interesują mnie języki programowania. Tutaj doszkalam się w ramach pracy. Cały czas muszę uczyć się nowych rzeczy – zauważył inny uczestnik, programista C++.

Nowe trendy w C++ oraz w innych językach programowania, a także sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – to były główne tematy tegorocznej edycji code::dive. Wśród gości byli specjaliści z branży, w tym Douglas Crockford, Brandon Rhodes, Victor Ciura czy Andreas Weis.

Przekazywali doświadczenia i obalali mity

Na konferencji dominowało skupienie, gdyż tematyka była specjalistyczna. Na przykład Kamil Witecki (firma Snowflake) przekazywał swoje doświadczenia dotyczące testowania oprogramowania rozwijanego równocześnie przez różnych ludzi i różne zespoły, czyli powstającego, mówiąc w uproszczeniu, „w kawałkach".

– Przedstawiałem konkretne przykłady, jak się integrować sprawniej, jak znaleźć szybciej błędy, wypuścić produkt do klienta na czas. Pokazałem też tzw. szerszy obraz, jak skaluje się te rozwiązania – zaznaczył.

9. edycja code::dive, konferencja dla branży IT
9. edycja code::dive, konferencja dla branży IT  fot. Materiały prasowe

Maciej Norberciak (Nokia) mówił o drodze od software developera do software architekta. Wyjaśniał, na czym polega ten zawód i jak zostać dobrym software architektem.

– Większość ludzi zaczyna jako programiści. Dobry programista to mistrz kreacji kodu, a dobry architekt to mistrz-budowniczy. Czasami wymaga to odejścia od kodu. Zakłada się, że architekci mają umiejętności techniczne, ale bardzo ważne są kompetencje miękkie, w tym komunikacja, umiejętności przywódcze czy związane z prowadzeniem spotkań – opowiadał.

Dodał, że rola architekta w branży IT jest otoczona różnymi mitami.

– Jeden z mitów przedstawia architektów jako programistów na sterydach. I faktycznie są organizacje, w których to jest po prostu następny krok w karierze. Natomiast ja twierdzę, że to są dwie mocno rozłączne dyscypliny. Pisanie kodu jest obiektywne: albo się kompiluje, albo nie, albo twoje testy przechodzą, albo nie. Kod daje błyskawiczną gratyfikację lub frustrację. Natomiast w architekturze wszystko jest jakimś kompromisem – wyjaśniał.

A dlaczego obalanie tych mitów ma znaczenie? – Bo architektów jest za mało i są w większości przeciążeni pracą – stwierdził.

9. edycja code::dive, konferencja dla branży IT
9. edycja code::dive, konferencja dla branży IT  fot. Materiały prasowe

Byli fani Atari i Commodore

Pełne skupienie panowało też w game roomie, który był nowością na konferencji code::dive. W jednej z kinowych sal zgromadzono komputery retro, w tym Atari i Commodore, a także konsole do gier z lat 90. Gracze wpatrywali się w duże monitory o małych ekranach i walczyli z joystickami.

Tegoroczną nowością na code::dive były też prelekcje dotyczące kompetencji miękkich. Na przykład Agnieszka Szufarska (Nokia) opowiadała o tym, jak przygotowywać i przedstawiać prezentacje, żeby coś z tego wynikało.

Była to już 9. edycja corocznej konferencji dla branży IT organizowanej przez Nokię. Uczestnicy spotkali się w kinie Nowe Horyzonty, a prelekcje odbywały się w salach kinowych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Phi przecież teraz w branży liczy się tylko nocode
  już oceniałe(a)ś
  0
  0