Troska o klimat wymaga wielu działań, od codziennych po kompleksowe. Kluczowe tematy związane z ekologią, biznesem i zmianami klimatycznymi omówimy podczas naszej otwartej, bezpłatnej "Konferencji dla klimatu. Nauka - Biznes - Samorząd", organizowanej 24 listopada.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas naszej debaty Europejski Zielony Ład przedstawi Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu. Z kolei Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich SA, omówi zielone rozwiązania komunikacyjne oraz sposoby na to, jak koleje mogą pomóc odkorkować Wrocław.

"Konferencja dla klimatu. Nauka - Biznes - Samorząd"

Żadna ze stron zaangażowanych w pracę na rzecz klimatu nie może podejmować działań wyłącznie sama.

- Sukces aktywności na rzecz klimatu wymaga współpracy firm z samorządem, uczelniami, a także z całym łańcuchem dostaw. Razem można zrobić więcej. Wiele w kwestii powodzenia projektów takich jak np. instalacje OZE zależy od otwartości władzy lokalnej i wsparcia dla takich inwestycji. Działamy wspólnie na rzecz Wrocławia, Dolnego Śląska i każdego z nas - podkreśla Mariusz Wawer, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w 3M.

W debacie "Klimat - działania, wyzwania, przyszłość" głos zabiorą również m.in. Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia, dr hab. Agnieszka Tubis, prof. uczelni z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego, Mariusz Wawer, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w 3M, oraz Mariusz Masłosz z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

CZYTAJ TAKŻE: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na ulicach Wrocławia. "Zamroźcie inflację, a nie ludzi"

Dla biznesu to nie deklaracje czy działania wizerunkowe, ale w perspektywie kilku lat wręcz "być albo nie być". Zgodnie z Dyrektywą Komisji Europejskiej w sprawie raportowania niefinansowego już od 2026 roku ponad 3 tysiące firm w Polsce zatrudniających powyżej 250 osób będzie musiało raportować swoje działania dotyczące m.in. zmniejszania śladu węglowego.

- Firmy już dzisiaj powinny podejmować działania w kierunku zielonej transformacji swoich produktów i operacji. Rosnące oczekiwania konsumentów, inwestorów, ale też nowe regulacje sprawią, że te organizacje za 3-4 lata zmierzą się z ryzykiem straty swojej przewagi konkurencyjnej na rynku. To również kwestia nowych wymogów od kontrahentów. Za kilka lat w łańcuchach dostaw preferowane będą tylko firmy, które zmniejszają ślad środowiskowy - zaznacza Mariusz Wawer.

Konferencja "Wyborczej". Weź udział

"Konferencja dla klimatu. Nauka - Biznes - Samorząd" zorganizowana zostanie 24 listopada i potrwa od godz. 11 do 15. Odbędzie się w OP ENHEIM przy pl. Solnym we Wrocławiu.

Będzie transmitowana online. Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapisy prowadzone są przez internet, poprzez rejestrację na: konferencjazapisy.webankieta.pl.

Program konferencji:

11.00-11.10 Powitanie przez redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Wrocław, Leszka Frelicha

11.10- 11.25 Europejski Zielony Ład

Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu

11.25-11.40 Zielone rozwiązania komunikacyjne, czy koleje mogą być pomocne w odkorkowaniu Wrocławia?

Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Koleje Dolnośląskie S.A.

11.40- 13.10 Debata pt. "Klimat - działania, wyzwania, przyszłość". W debacie wezmą udział:

- Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urząd Miejski Wrocławia

- dr hab. Agnieszka Tubis, prof. uczelni, Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej

- Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego

- Mariusz Wawer, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w 3M

- Mariusz Masłosz z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Debatę poprowadzi Ilona Niebał - dziennikarka Gazety Wyborczej

13.10-13.25 przerwa kawowa

13.25-13.40 Akcja ekologiczna Zmieć śmieć - czyste szlaki są możliwe?

Tomasz Garpiel, Prezes Fundacji Polska górom!

13.40-14.15 Ceremonia wręczenia wyróżnień za działania na rzecz klimatu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem