Wrocławski przedsiębiorca Aleksander Twardowski zainicjował zrzutkę, która na początku roku uratowała zlikwidowany przez rząd PiS telefon zaufania dla dzieci. Teraz zbiera na psychiatrię dziecięcą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aleksander Twardowski regularnie angażuje się w akcje pomocowe we Wrocławiu. Ostatnio wspierał Fundację Ocalenie, opiekującą się uchodźcami.

Wrocławianin organizuje zbiórki dla potrzebujących, m.in. na rzecz Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" czy Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn. Na początku roku zainicjował zrzutkę na telefon zaufania 116 111 dla dzieci, który został pozbawiony finansowania przez rząd i w ciągu doby uzbierał trzy razy więcej, niż było potrzeba. Internauci wpłacili niemal 2 mln zł, co pozwoliło ośrodkowi płynnie działać. 

Zbiórka na powstrzymanie dzieci przed samobójstwem

Zainteresowany zdrowiem psychicznym polskich dzieci przedsiębiorca postanowił zaaranżować kolejną zbiórkę. Celem jest zebranie 100 tys. zł na rzecz Fundacji Ośrodek Relacje, zajmującej się psychiatrią dziecięcą. Za tę kwotę fundacja zdiagnozuje 200 dzieci - czy mają problemy, jakie, jak je leczyć i kiedy. Kwota 200 tys. zł pozwoli zrealizować kompleksową terapię dla 100 dzieci i ich rodzin.

- Przy okazji zbiórki na telefon zaufania dowiedziałem się, jak wygląda psychiatria dziecięca w Polsce. To worek bez dna, ale każde pieniądze się liczą i powinniśmy robić wszystko, by tę przestrzeń zapełnić - mówi "Wyborczej" Twardowski. I wylicza: - W zeszłym roku w Polsce aż 127 dzieci popełniło samobójstwo.1496 próbowało. To średnio czworo dzieci dziennie. Zatrważające. 

15 listopada wrocławianin zorganizuje bankiet z okazji swoich urodzin, na których przeprowadzi licytacje na rzecz zbiórki.

Wystawione będą m.in. książki Olgi Tokarczuk i Marka Krajewskiego z autografami, grafika satyryka Henryka Sawki, rzeźba Stanisława Wysockiego, twórcy "Powodzianki" na moście Uniwersyteckim, a także koszulki z podpisami sportowców: siatkarza Marcina Możdżonka, tenisisty Huberta Hurkacza i drużyny piłkarskiej Śląsk Wrocław. 

Pieniądze można wpłacić online na zbiórkę pt. "Psychiatria dziecięca - powstrzymajmy setkę dzieci przed samobójstwem" na platformie zrzutka.pl. Osoba, która przeznaczy największą kwotę, otrzyma koszulkę Legii Warszawa z podpisami zawodników. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem