XIV Kongres Kobiet. - Będziemy formułować postulaty i naciskać na władzę, a szczególnie na zmianę władzy - mówi Magdalena Środa. Dyskusje, warsztaty, spotkania, panele i koncerty w weekend wypełnią Halę Stulecia we Wrocławiu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kongres Kobiet po raz pierwszy organizowany jest we Wrocławiu - już w weekend 8-9 października. W sobotę wydarzenie otworzą Matki Założycielki Kongresu Kobiet - Henryka Bochniarz i Magdalena Środa. Wystąpią również: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i Olga Tokarczuk.

8-9 października. XIV Kongres Kobiet we Wrocławiu

- Wreszcie się spotkamy, wreszcie będzie można porozmawiać, pokłócić się, uściskać. Będą wszyscy, którym leży na sercu to, gdzie jesteśmy i dokąd idziemy - mówi reżyserka Agnieszka Holland.

W Hali Stulecia wystąpi ponad 250 prelegentek, szczegółowy program dwudniowego Kongresu liczy aż 13 stron.

CZYTAJ TAKŻE: Magdalena Środa ogłasza Kongres Kobiet we Wrocławiu. Miasto podpisuje Europejską Kartę Równości

Magdalena Środa: - Bądźmy razem, działajmy razem, poznajmy się i zwyciężajmy razem. Moc jest w nas.

Spotkania, panele, dyskusje, warsztaty i koncerty będą miały miejsce w Hali Stulecia we Wrocławiu. Zorganizowane będą tam centra tematyczne, m.in. Centrum Europejskie, Nasze ciała, nasze życie! Centrum Zielone, Centrum Genderowe, Praworządności, Herstorii i Nowych Pokoleń oraz Centrum Przywództwa.

Kongres we Wrocławiu. "Kobiety mają moc"

- Kobiety nie mają władzy, ale mają moc. To my rodzimy, wychowujemy, pracujemy, trzymamy świat na swoich barkach. Naszą moc trzeba przekuć w zmianę: zmianę stosunku do przyrody, zmianę polityki, ekonomii. Trzeba uwolnić świat od wojennej przemocy i patriarchalnych zależności. Trzeba budować politykę troski, równości i międzyludzkiej solidarności - przekonuje Środa, zapraszając do udziału.

Podkreśla: - Kongres Kobiet to mały, ale ważny krok na tej drodze.

Kongres Kobiet w cieniu wojny

Czternasty Kongres będzie świętem demokracji i równości, choć w tym roku odbędzie się w cieniu wojny. Dotychczas kongresy poświęcone były sytuacji w Polsce, ale ten rok jest szczególny.

Chcąc wyrazić swoje wsparcie dla Ukrainy, Kongres zaprosił do Wrocławia delegację z Ukrainy. Przyjadą członkinie Ukraińskiego Kongresu Kobiet, siostrzanej organizacji, wraz z wicemarszałkinią ukraińskiego parlamentu Oleną Kondratiuk. Okrągły stół, który poprowadzi prof. Małgorzata Fuszara, będzie okazją do spotkania kobiet z organizacji pozarządowych z Ukrainy i tych, które działają w Polsce na rzecz Ukrainek w Ukrainie oraz Ukrainek w Polsce.

W panelu "Kobiety przeciwko wojnom i na wojnach o swoje prawa", który poprowadzi filozofka Katarzyna Kasia, wypowiedzą się m.in. Agnieszka Graff, Marta Lempart, Natalia Waloch i Joanna Kos-Krauze.

XIV Kongres Kobiet. Wielość tematów, konkretna wiedza i narzędzia

Rozmówczynie i rozmówcy podczas poszczególnych wydarzeń będą analizować sytuację gospodarczą, debatować o bezpieczeństwie, kulturze, edukacji, pokoleniu Z i przyszłości feminizmu. Nie zabraknie rozmów o klimacie, przyrodzie i o tym, jak ją chronić, poczynając od rzek i katastrofy ekologicznej Odry.

POLECAMY: Raport Greenpeace'u o katastrofie na Odrze. "Potwierdza to, czego rząd nie chce przyznać"

Katarzyna Lubiniecka-Różyło poprowadzi panel "Moje ciało, moja sprawa - tatuaże, body shaming, aborcja".

- Będziemy rozmawiać o ciele kobiety, dlaczego patriarchat przez wieki odbierał nam władzę nad naszymi ciałami i jak ją teraz odzyskujemy - zapowiada.

Jej rozmówczyniami będą m.in. psycholożka i terapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz blogerka i uczestniczka programu "Top Model" Martyna Kaczmarek.

W sobotę zaśpiewa Mery Spolsky. W niedzielę zostanie przedstawiony Manifest Kongresu Kobiet Wrocław 2022.

Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Jak zapewniają organizatorki, każda uczestniczka wyjedzie z Wrocławia z konkretną wiedzą i narzędziami, które będzie mogła wykorzystać w swojej społeczności lokalnej, walcząc z dyskryminacją, zabiegając o równość płci i o lepsze jutro.

Część wydarzeń będzie transmitowana online. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Rejestracja była prowadzona przez internet, ale będzie można także zarejestrować się na miejscu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tegoroczny kongres kobiet będzie nie tylko w cieniu wojny na Ukrainie, ale także wydarzeń w Iranie. Bohaterskie kobiety, studentki I nastoletnie dziewczyny zrywają I palą swoje hidżaby czyli symbol zniewolenia I patriarchatu, krzycząc :" chcemy wolności ! ". ..wspomnienie z historii: przed laty na kongresie kobiet jedną z panelistek była kobieta w hidżabie co przedstawiano jako " szacunek dla odmiennej kultury "... Już kiedyś pisałem że to " rozdwojenie jaźni" Europejskich feministek zdumiewa mnie: coś co w Iranie jest symbolem opresyjnego patriarchatu I zniewolenia, nagle w Niemczech Francji czy na kongresie kobiet w Polsce staje się znakiem" tolerancji" I " szacunku dla wielokulturowości ".
  @marekpoplawski
  no a w anglii to nie noszą kobiety tego kawalka stroju?! to samo we francji?! A przymus jest?

  A to teraz feministki będą dyktowac porzadek swiata.
  Nie no fajnie...dorwa sie do wladzy i co? Za posiadanie penisa i wypowiadanie słów dozywocie?!
  Najlepiej mezczyzn jak koni w czarnych klapkach na oczach prowadzac bo jeszcze popatrza na feministke?!
  A i zakaz dzialalnosci gospodarczej bo jeszcze rozumieja cos lepiej albo kieruja czyms lepiej...
  Rodziny tez nie bo jeszcze moga miec odmienne zdanie i rozzloscic/straumatyzowac tym feministke (o zgrozo majac racje).
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A się cieszę, bo mogę być i bedę na Kongresue Kobiet! :D
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  Ciekawe, jaką definicję kobiety przyjmuje ten Kongres Kobiet.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Super! Powodzenia!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Niestety, nie mogę być w ten weekend we Wrocławiu!!
  już oceniałe(a)ś
  3
  3