We Wrocławiu zaplanowano pierwszy iTechMeetup - cykl wydarzeń technologicznych skierowanych do specjalistów z branży IT. Prelekcje poprowadzą doświadczeni inżynierowie iTechArt.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tym razem organizatorzy, firma iTechArt, zapraszają programistów języka Java na dwie prelekcje. Poprowadzą je doświadczeni inżynierowie iTechArt z Wrocławia i Warszawy – team menedżer Krzysztof Gonia oraz architekt oprogramowania Witalij Kwiatkouski.

iTechMeetup we Wrocławiu
iTechMeetup we Wrocławiu  fot. Materiały prasowe

Krzysztof Gonia ma osiem lat doświadczenia zawodowego, z których pięć spędził w globalnej korporacji z siedzibą w Dolinie Krzemowej. Angażuje się również jako wykładowca, ostatnie dwa lata  w akademii programowania Coders Lab. W iTechArt jest Deputy Head of Java Family, gdzie do jego zadań należy między innymi dbałość o wysoki poziom kompetencji deweloperów w polskich oddziałach spółki.

Z kolei Witalij Kwiatkouski od 14 lat związany jest przede wszystkim z Javą. Pracował nad różnymi projektami, od standardowych aplikacji dla e-commerce po dość egzotyczny, oparty na mikroserwisie system fraud detection czy migrację platformy ubezpieczeniowej do chmury. Hobbystycznie udziela się jako mentor Java/Architecture i jest speakerem podczas wydarzeń technicznych.

Pierwsza część dotyczyć będzie narzędzia Project Loom, które doczeka się swojej premiery. Wraz z Javą 19 Oracle Project Loom od pewnego czasu kusił deweloperów obietnicą poprawy wydajności na równi z programowaniem reaktywnym, tyle że bez karkołomnych komplikacji w kodzie i konieczności zaangażowania senior deweloperów. Teraz Project Loom wychodzi z fazy prototypu i ma zapewnić poprawę wydajności starszych aplikacji bez wielkich zmian w kodzie.

.
.  .

„Dlaczego powinno się rozumieć architekturę frameworku" – to temat drugiej prezentacji. Obecnie wiele frameworków (platform programistycznych), szczególnie w Javie, zapewnia naprawdę świetne developer experience. Nawet doświadczeni deweloperzy stosują tak zwane magiczne myślenie i opierają się na frameworku, nie poznając mechaniki jego funkcjonowania. Zrozumienie architektury frameworku, jego koncepcji i funkcji sprawia, że jesteśmy szybsi, bardziej produktywni i mamy mniej problemów z wydajnością i bezpieczeństwem.

W tej prezentacji pokazane zostanie, jakie można popełnić błędy, nie rozumiejąc architektury frameworku, i jak można pisać lepszy kod na bazie kilku przykładów z użyciem Spring Boot, Spring Data JPA i Spring Websockets.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 29 września, o godz. 18 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Udział jest bezpłatny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem