1 października we wrocławskim Arsenale Miejskim odbyła się druga gala charytatywna "Po prostu piękni". Jej bohaterami były osoby z niepełnosprawnością intelektualną, podopieczni fundacji L'Arche.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na świecie istnieje prawie 160 Wspólnot L'Arche, wspierających osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzą domy opieki, organizują miejsca pracy wspomaganej i warsztaty terapii zajęciowej, pomagają też w rozwoju duchowym.

CZYTAJ TAKŻE Niepełnosprawny mistrz Europy zbiera na wyjazd na mistrzostwa świata. "W tym sporcie nie ma sponsorów"

Wrocławska wspólnota jest jedną z pięciu istniejących w Polsce. Od 19 lat prowadzi na Karłowicach dwa domy opieki i zespół mieszkań chronionych. - Nasi mieszkańcy są już dorośli, część ma powyżej 60 lat i nie mają już rodzin - wyjaśnia Joanna Stasieńko, przewodnicząca zarządu Fundacji L'Arche we Wrocławiu. - Nasz asystent jest dla nich najbliższą osobą. Bez niego nie mogą funkcjonować.

"Po prostu piękni". Pokaz mody w wykonaniu osób niepełnosprawnych we Wrocławiu 

1 października asystenci zasiedli na widowni w Arsenale Miejskim podczas drugiej gali charytatywnej "Po prostu piękni". - To wydarzenie, którego bohaterami są osoby z niepełnosprawnością. To misja naszej fundacji: staramy się pokazywać ich talenty i uzmysławiać innym, że to pełnowartościowi, twórczy, kreatywni ludzie - mówi Joanna Stasieńko. - Chcemy też, żeby sami siebie mogli zobaczyć w innych rolach i aby przełamywali swoje granice.

Gala charytatywna 'Po prostu piękni' we wrocławskim Arsenale Miejskim
Gala charytatywna 'Po prostu piękni' we wrocławskim Arsenale Miejskim  Wspólnota L'Arche

Pierwsza odsłona wydarzenia była w grudniu ubiegłego roku w Muzeum Architektury. Teraz L'Arche zaprosiło też osoby z innych organizacji, w tym modeli i modelki z Cafe Równik, kawiarni, w której pracują ludzie z niepełnosprawnościami.

CZYTAJ TAKŻE Niepełnosprawne dzieci z opiekunami pokonały 10 kilometrów. "Dużo śmiechu, świetna atmosfera" [MNÓSTWO ZDJĘĆ]

Podczas pokazu zaprezentowano ubrania stylistki Małgorzaty Osuch i starodawne stroje, których użyczyły ze swojej kolekcji osoby prywatne. Był także pokaz tańca, koncert zespołu 13 Drzew oraz wernisaż, licytacje i kiermasz rękodzieła stworzonego w fundacyjnej pracowni terapeutycznej Konwalie, a także loteria. Celem wydarzenia była zbiórka pieniędzy na funkcjonowanie domów i zapewnienie mieszkańcom indywidualnego wsparcia.

Gala "Po prostu piękni" była współfinansowana ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Informacje o fundacji są dostępne na stronie internetowej oraz na Facebooku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Świetna inicjatywa. Brawo, warto pomagać.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0