Niemal 250 wystawców z całej Polski, tysiące plakatów, polska ceramika, meble oraz ekologiczne produkty. Druga edycja Targów Rzeczy Ładnych pod patronatem "Wyborczej" odbędzie się we Wrocławiu już w najbliższy weekend.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Targi Rzeczy Ładnych to dwudniowe święto miłośników piękna i oryginalności, a także przegląd tego, co w polskim designie najciekawsze i najnowsze. Od lat wydarzenie organizowane jest trzy razy w roku w Warszawie, gdzie bije rekordy - zarówno jeśli chodzi o liczbę wystawców, jak i tłumy zwiedzających. We Wrocławiu po raz pierwszy zagościło w zeszłym roku. 

W tym roku wydarzenie powraca do stolicy Dolnego Śląska. Druga edycja TRŁ Wrocław! będzie według założeń organizatorów najprawdopodobniej największymi w tym roku polskimi targami designu poza Warszawą. 

TRŁ Wrocław! po raz drugi

Halę Stulecia wypełni aż 180 wystawców i marek z całej Polski - będą meble, ceramika i plakaty. A do tego ogromna strefa Targów Mamaville - imprezy dla rodziców i dzieci, z ponad 60 wystawcami, a także warsztatami i spotkaniami. Druga edycja TRŁ Wrocław! ma być zdaniem organizatorów jeszcze większa, jeszcze ciekawsza i jeszcze głośniejsza od zeszłorocznej.

- Kochamy świetny polski design i kochamy Wrocław. Rok temu aż 7 tysięcy gości odwiedziło debiut Targów Rzeczy Ładnych w Hali Stulecia. Było wspaniale i nie mogliśmy doczekać się powrotu. Sukces pierwszej edycji przyciągnął na TRŁ Wrocław! jeszcze więcej niesamowitych marek - będzie ich o 70 więcej niż przed rokiem - mówią organizatorzy Targów Rzeczy Ładnych - Ajka Mroczkowska, Anna Pruszyńska i Paweł Stremski. Obiecują święto ładnych, mądrych, ekologicznych i inspirujących rzeczy.

Wśród wystawców spodziewać się można takich, którzy rzadko pojawiają się na targowych imprezach, jak i tych, dla których będzie to wrocławski debiut. 

Targi Rzeczy Ładnych. Ceramika (nie tylko) z Instagrama

W strefie z polską ceramiką i porcelaną swoje najnowsze i najpopularniejsze kolekcje zaprezentuje ponad 40 marek. Wśród nich po raz pierwszy we Wrocławiu będzie m.in. Trzask Ceramics - ulubiona ceramiczna marka polskiego Instagrama, do której stoiska na warszawskich edycjach targów zawsze ustawiają się kolejki, a jego zawartość znika niemal do ostatniej sztuki.

- To ceramiczny fenomen z warszawskiego Żoliborza, którego fankom i fanom polskiego designu nie trzeba przedstawiać. To Marta i Olek - cudowni twórcy, których szczerość i uśmiech zarażają dziesiątki tysięcy fanów na Instagramie i Tik Toku - przedstawiają twórców marki organizatorzy targów. 

Trzask Ceramics po raz pierwszy zaprezentują się we Wrocławiu
Trzask Ceramics po raz pierwszy zaprezentują się we Wrocławiu  Fot. Mat. prasowe TRŁ

Wrocławska marka Ende Ceramics zaprezentuje kolekcję z ilustracjami Aleksandry Waliszewskiej. Na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych już zachęca do zakupów na targach:" Kto był, ten wie, że takich okazji nie spotkacie nigdzie indziej… Będą nowości i będą baaardzo przecenione produkty. A może warto pomyśleć już teraz o prezentach świątecznych?". 

Wrocławska marka Ende Ceramics zaprezentuje kolekcję z ilustracjami Aleksandry Waliszewskiej
Wrocławska marka Ende Ceramics zaprezentuje kolekcję z ilustracjami Aleksandry Waliszewskiej  Fot. Mat. prasowe TRŁ

Święto polskiego plakatu 

Strefa plakatów i ilustracji to hit i wyróżnik każdej edycji Targów Rzeczy Ładnych. Zaprezentują się w niej wiodący polscy ilustratorzy, ale również debiutanci, których plakaty niedługo może znać cała Polska. 

Na TRŁ Wrocław! zobaczymy między innymi słynną "Lolitę" - kultowy plakat Bartosza Kosowskiego i kilkadziesiąt innych jego prac, które dziś są klasyką polskiej ilustracji. "Lolita" powstała na ekspozycję poświęconą reżyserowi Stanleyowi Kubrickowi w galerii Spoke Art w San Francisco i zdobyła serię prestiżowych nagród. Kosowski zasłynął także przedstawieniem Władimira Putina w kominiarce na okładce magazynu "Time". 

Plakat ''Lolita'' Bartosza Kosowskiego
Plakat ''Lolita'' Bartosza Kosowskiego  Bartosz Kosowski/Materiały prasowe Targi Rzeczy Ładnych

Plakaty architektoniczne będzie można zobaczyć na stoiskach Adama Kosika, którego Solpolu nie można przegapić.

- Nie ukrywam, że najbardziej inspiruje mnie architektura i kontekst, w którym znajduję się człowiek. Ostatnio szukam tematów mniej miejskich, widoków na mniej betonowe otoczenie. Mam wyjątkową słabość do powojennego modernizmu, do architektury, której jest wokół nas coraz mniej - mówi twórca. Popularyzować architekturę będzie też Centrum Architektury - wydawca książek o architekturze i mieście.

Ilustratorki udowodnią, że polska ilustracja jest kobietą. Wśród nich zabłysną między innymi Justyna Frąckiewicz, Malwina Hajduk, Paula Dudek, Alina Rybacka-Gruszczyńska, Jagoda Stączek i Zuza Kamińska. 

Debiutować na targach będą Cud Kolektyw i Weronika Bielawska. - Posługuję się obrazem wszędzie tam, gdzie może zastąpić on tekst. Lubię obserwować ludzkie zachowania i najczęściej to właśnie one stanowią inspirację moich prac. Podczas słuchania podcastów kryminalnych zajmuję się także projektowaniem identyfikacji wizualnych - mówi o swojej pracy twórczyni.

Sztuka meblowania

Targi Rzeczy Ładnych to także meble od lokalnych, wielokrotnie nagradzanych manufaktur, które już podbiły rynek nie tylko polskiego niezależnego wzornictwa. 

We Wrocławiu będzie można zobaczyć i kupić kolekcje takich marek jak: Szyszka Design, Plywood Project, Wood & Paper czy Pastform Furniture. 

Na TRŁ Wrocław! swoją kolekcję pokaże m.in. Pastform Furniture
Na TRŁ Wrocław! swoją kolekcję pokaże m.in. Pastform Furniture  Fot. Mat. prasowe TRŁ

- Polecamy przyjść, dotknąć, otworzyć wszystkie szuflady i szafki, porozmawiać z nami - zaprasza do odwiedzin Plywood Project. Meble poznańskiej manufaktury poznał już niemal cały świat. - Nasze meble najczęściej lądują w USA, a szczególnie upodobała sobie nas cała Kalifornia i Nowy Jork. Ale są także inne kierunki jak Australia, Wielka Brytania, Kanada, no i oczywiście Polska. To te najczęstsze kierunki, ale są też Emiraty Arabskie, Honolulu, Japonia, Izrael… - wymienia rynki zbytu Plywood Project, właściciel firmy Dariusz Gapski.

Meble Plywood Project zyskują popularność na całym świecie
Meble Plywood Project zyskują popularność na całym świecie  Fot. Mat. prasowe TRŁ


W meblowej strefie vintage zorganizowane będzie z kolei stoisko z produktami kultowego projektanta Dietera Ramsa - jednego z najważniejszych projektantów wzornictwa XX wieku, związanego przez wiele lat z firmą Braun. Takich zaskoczeń na TRŁ Wrocław! będzie więcej. My Alpaca pokaże ekskluzywne i stylowe produkty z wełny alpak, a Stolarnia Dęborzyce zaprezentuje pokaz stolarskiego rzemiosła na żywo. 

Zieleń i aromaty

Strefę roślin i kwiatów przygotują pomysłodawczynie wrocławskiego Projektu Rośliny. Na ich stoisku nie tylko zobaczycie i kupicie rośliny w każdym wydaniu, ale też weźmiecie udział w warsztatach. Ola Sieńko i Weronika Muszkieta napisały książkę "Projekt Rośliny", a ich starania niedawno dostrzegł polski "Vogue", pokazując ich wrocławską zieloną oazę jako jedno z top 5 najciekawszych miejsc we Wrocławiu.

Projekt Rośliny prowadzi zieloną oazę we Wrocławiu
Projekt Rośliny prowadzi zieloną oazę we Wrocławiu  Fot. Mat. prasowe TRŁ

TRŁ oddziałują na wszystkie zmysły. W świat aromatów i relaksu zwiedzających wprowadzi selekcja marek ekologicznych i reprezentujących kategorię wellness - m.in. ekologiczne kosmetyki, świece i mnóstwo produktów, które pomagają lepiej dbać o siebie. 

Dla dzieci i rodziców

W targowy weekend w Hali Stulecia towarzyszące Targom Rzeczy Ładnych najpopularniejsze w Polsce Targi dla Mamy i Dziecka - Mamaville zaprezentują produkty dla dzieci i rodziców na ponad 60 stoiskach.

Targi Rzeczy Ładnych to największe targi niezależnego designu w Polsce.
Targi Rzeczy Ładnych to największe targi niezależnego designu w Polsce.  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Na TRŁ Wrocław! powstanie "mamavillowe" miasteczko, gdzie dzieci i rodzice nie będą się nudzić. Najmłodsi będą mogli poszaleć na dmuchańcu, a opiekunowie znaleźć dla nich inspirujące zabawki. 

Spotkania, warsztaty i wykłady towarzyszące targom związane będą ze współczesnym rodzicielstwem. Rodzice dowiedzą się, jak dbać o maluchy, ale młode mamy także o tym, jak wrócić do formy po ciąży. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Program spotkań i najnowsze informacje o tym wydarzeniu znajdują się na stronie: www.mamaville.pl.

Najbliższy weekend z designem

Długa tradycja wydarzenia dała początek platformie Targirzeczyladnych.pl. Portal powstał jako naturalna konsekwencja organizowanych od kilku lat w Warszawie targów. Znaleźć tam można ponad 3500 wyselekcjonowanych produktów od polskich producentów i projektantów. Kto jednak woli zakupy na żywo, powinien wybrać się na targi w Hali Stulecia. - Polski design już dawno nie miał się tak dobrze! - zapewniają organizatorzy i zachęcają do sprawdzenia tego już w weekend 1-2 października.

Poza kolekcjami obiecują więcej. - Targi Rzeczy Ładnych to nie tylko zakupy i inspiracje, ale przede wszystkim niepodrabialny, niesamowity klimat i energia, dla których TRŁ odwiedzają fani designu z całej Polski i z powodu których wydarzenie doczekało się statusu kultowego - zapewniają.

Targi otwierają się w sobotę i w niedzielę o godz. 11. Wystawcy czekać będą na odwiedzających do godz. 19. Bilety na wydarzenie można kupić online na goingapp.pl i na empikbilety.pl lub w kasach przed wejściem. Wstęp jednodniowy kosztuje 10 zł. Dzieci do lat 12 mają wstęp wolny. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia oraz na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem