WARTO 2022. Już po raz 14. "Wyborcza Wrocław" wręcza Nagrody Kulturalne WARTO. Kto z młodych artystów wygra w tym roku? Zapraszamy na transmisję z gali wręczenia nagród w Concordia Design.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sztuki wizualne, muzyka, teatr, film, literatura - w tych kategoriach przyznajemy nagrody WARTO promujące Wrocławskie ARTystyczne Odkrycia. Poetka Julia Szychowiak, dramaturg i reżyser Sebastian Majewski, reżyserka i scenarzystka Jagoda Szelc, operatorka Weronika Bilska, jazzowy zespół EABS - m.in. ich wyróżniliśmy w czasie 13 poprzednich edycji.

O tym, kto w danej dziedzinie zdobył 10 tys. zł, zdecydowały składy jurorskie, do których zaprosiliśmy uznanych artystów, naukowców, dziennikarzy i krytyków.

W kategorii sztuki wizualne nominowani zostali: pochodzący z Ukrainy Jurij Biłej, twórca rzeźb i instalacji Paweł Czekański, malarz Wiktor Gałka, fotografka i pisarka Agata Kalinowska, malarka Iza Opiełka i centrum Forma Otwarta z Oleśnicy. Wybrali ich zasiadający w jury: Karolina Jaklewicz, Joanna Stembalska, Piotr Stasiowski, Karolina Freino i Kuba Żary.

Filmowa kapituła, w skład której weszli Wiesław Saniewski, Magda Podsiadły, Adam Kruk, Jan Pelczar i Piotr Czerkawski, nominowała reżyserkę Martynę Majewską, montażystę Nikodema Chabiora i reżyserkę filmów animowanych Karolinę Kajetanowicz.

Aktorzy Wojciech Parszewski, Adam Stoyanov, Miłosz Pietruski i Albert Pyśk oraz kompozytor i aranżer Dawid Majewski - oto nominowani w kategorii teatr. Wybrali ich zasiadający w jury: Katarzyna Mikołajewska, Dagmara Chojnacka, Małgorzata Wieliczko, Mirosław Kocur i Henryk Mazurkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE WARTO 2021. Gala finałowa. Zobaczcie, kto został laureatem Nagrody Kulturalnej "Gazety Wyborczej Wrocław"

Na muzyczną nagrodę WARTO w tym roku szanse mają zespoły Easy Dose, Kołdra, Daffodil Pill i Tantfreaky oraz Marek Niedzielski. Wybrała ich kapituła, którą tworzyli: Kama Węcka, Marta Wróbel, Piotra Bartyś, Marcin Bors i Rafał Zieliński.

W kategorii literatura nagrodę mogą otrzymać autorzy poetyckich tomów Michał Krawczyk i Szymona Bira. Nominowali ich Marcin Kurek, Ewa Malec i Aleksander Trojanowski.

Partnerem tej edycji nagrody jest Miasto Wrocław. Galę zorganizowaliśmy w przestrzeniach Concordia Design.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem