Darmowe badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego można wykonać we Wrocławiu w ramach kampanii Rak Chadza Wspak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

100 proc. szans na wyleczenie – wcześnie wykryty nowotwór można powstrzymać. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii wystartowało z kampanią społeczną, w której udowadnia, że Rak Chadza Wspak.

– Rozwój medycyny w zakresie onkologii to wspaniała, potężna broń przeciwko nowotworom i mamy dziś narzędzia, by szybko i skutecznie im przeciwdziałać – mówi Paweł Zawadzki, wicedyrektor DCOPiH ds. rozwoju. – Nie zrobimy tego jednak tylko z poziomu leczenia, bo kluczem jest wczesna diagnostyka, na którą każdy musi zgłosić się sam.

Dzięki profilaktyce mamy dziś możliwość wykrycia zmian nowotworowych na tak wczesnym etapie, że pozwala to na stuprocentowe wyleczenie.

- Tymczasem wskaźnik umieralności w Polsce wciąż należy do najwyższych w Europie - podkreśla Zawadzki. - Dlatego chcemy i musimy zmienić podejście pacjentów do badań profilaktycznych i dać Dolnoślązakom szansę na długie i piękne życie. Ma nam w tym pomóc pozytywny przekaz całej akcji, nie chcemy „straszyć rakiem". Chcemy natomiast, aby każdy korzystał z oferty badań profilaktycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu kupiło cytobus i sprzęt do wczesnego wykrywania raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy, piersi i jelita grubego. We Wrocławiu można się za darmo przebadać

Rak szyjki macicy jest trzecim co do częstości występowania nowotworem u kobiet oraz czwartą przyczyną zgonów nowotworowych kobiet na świecie. Więcej niż 85 proc. nowych zachorowań na raka szyjki macicy dotyka kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się. Na tle innych krajów europejskich Polska charakteryzuje się średnią zachorowalnością oraz wysokim wskaźnikiem umieralności.

Z kolei rak jelita grubego każdego roku dotyka w Polsce blisko 18,5 tys. osób, czyli tyle, ile liczy średniej wielkości miasto. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów. Na samym Dolnym Śląsku rocznie nowotwór jelita grubego jest diagnozowany u blisko 1,5 tys. osób. Niestety, umieralność na tę chorobę wciąż jest wysoka, bo ok. 70 proc. pacjentów zgłasza się do lekarza w trzecim lub czwartym stopniu zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są niewielkie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rak piersi i jajnika. Szpital we Wrocławiu jako pierwszy w Polsce dostał akredytację dla badań genetycznych nowotworów

Rak piersi to natomiast jeden z najgroźniejszych wrogów kobiet w Polsce. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory i jest przyczyną około 14 proc. zgonów u kobiet. W początkowym okresie ten rodzaj nowotworu nie daje żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny.

– Dane, które docierają ze szpitali, pokazują, że pacjenci na leczenie często trafiają zbyt późno – w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. – Nowotwór jelita grubego czy szyjki macicy bardzo często rozwija się przez długi okres, nie dając żadnych objawów. O raku jelita grubego mówi się nawet, że to „cichy zabójca". Profilaktyka to szansa na wykrycie raka we wczesnym stadium choroby, zatem większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Zapraszamy samorządy, instytucje publiczne oraz firmy prywatne do kontaktu i korzystania z inicjatyw takich jak „cytobus" i testy w kierunku raka jelita grubego – dodaje wicemarszałek.

Rak szyjki macicy, piersi i jelita grubego. Mammografia i cytologia za darmo we Wrocławiu

Gdyby profilaktyka była w Polsce powszechna, statystyki wyglądałyby zupełnie inaczej, bo każdy wcześnie wykryty przypadek, od razu objęty leczeniem, można wyleczyć. Właśnie dlatego powstała kampania „Rak Chadza Wspak". Promuje trzy filary diagnostyki: raka szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego. Chętni Dolnoślązacy mogą skorzystać z bezpłatnych badań w kilku wariantach. Zostały zaprojektowane tak, by dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców z każdego zakątka regionu.

Na każde z badań można umówić się bezpłatnie poprzez stronę internetową kampanii za pomocą formularza online. Zainteresowane panie w wieku 50-69 lat mogą skorzystać z oferty badań mammograficznych w kilkudziesięciu placówkach wskazanych przez DCOPiH.

Diagnostykę szyjki macicy można wykonać m.in. w cytobusie, czyli specjalnym mobilnym punkcie do badań cytologicznych, zakupionym przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Mobilny punkt diagnostyczny jest w trasie po Dolnym Śląsku, którą można śledzić na stronie akcji. Cytobus przejechał już prawie 900 km, gdzie w 14 odwiedzonych lokalizacjach z możliwości bezpłatnych badań skorzystało już 398 osób. W bezpłatnych badaniach cytologicznych mogą wziąć udział panie w przedziale wiekowym 25-59 lat.

Badania na krew utajoną w kale w kierunku wykrywania raka jelita grubego kierowane są do osób w wieku 40-65 lat. Badanie można wykonać samodzielnie w domu, a następnie przygotowany materiał dostarczyć do DCOPiH w ciągu 3 dni od pobrania. Zestaw testowy można zamówić przez stronę internetową akcji.

Twórcy akcji chcą dotrzeć z wiedzą nt. profilaktyki do jak największej liczby osób. W tym celu nawiązali współpracę z aktorką Małgorzatą Sochą, która została twarzą kampanii.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące akcji Rak Chadza Wspak oraz internetowy system rejestracji na badania znajdują się na stronie: www.rakchadzawspak.pl. Kampania realizowana jest przy wsparciu finansowym samorządu województwa dolnośląskiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem