"W roku 2013 przygotowaliśmy pierwszy przegląd filmów o tematyce rowerowej Bike Day Śmigaj i Oglądaj. Pokazaliśmy trzy filmy uważane za klasykę kina rowerowego" - tak o początkach festiwalu piszą jego organizatorzy, fundacja Proces Ciągły.
Bike Day z 2013 roku obejmował też przejazd przez miasto, wyścigi rowerowe, wolny targ wymiany części oraz spotkania w kawiarni kulturalnej.
CZYTAJ TAKŻE Bruksela gani plan na fundusze unijne na Dolnym Śląsku. "Za dużo na drogi, za mało na przyrodę, rowery i kolej"
"W czerwcu 2014 roku, czyli podczas pierwszej edycji Bike Days Festiwalu Filmów Rowerowych, pokazaliśmy 12 filmów. W czterech cyklach filmowych i dwóch wydarzeniach specjalnych zgrupowaliśmy filmy pełnometrażowe, krótkometrażowe, kino dokumentalne i fabularne" - pisze fundacja Proces Ciągły.
Podczas edycji w 2014 roku organizatorzy rozbudowali program o animacje dla dzieci, wystawę prezentującą historię kultury i dyscypliny rowerowej, debatę społeczną o sytuacji polskiego transportu rowerowego i kultury jazdy, otwarte warsztaty mechaniki rowerowej oraz piknik połączony z wyścigiem na torze kolarskim.
Festiwal był organizowany do 2019 roku, tę regularność przerwała pandemia.
W tym roku impreza powraca. W jej programie znalazły się dokumenty i fabuły z całego świata, łącznie 23 tytuły. Motywem przewodnim tej odsłony są relacje pomiędzy ludźmi i miejscami w kontekście transportu rowerowego oraz kultury z nim związanej.
- Zobaczymy produkcje, w których prezentowane zagadnienia uświadomią nam powszechność problemów, z którymi zmagają się społeczeństwa niezależnie od szerokości geograficznej. Poszukamy odpowiedzi na postawione pytania dotyczące komunikacji XXI wieku i kierunku jej rozwoju, bazując na różnych doświadczeniach podpatrzonych na ekranie, jak i poprzez dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na żywo - mówi Michał Weksler, założyciel fundacji Proces Ciągły.
Filmy będą prezentowane w Kinie Nowe Horyzonty, wstęp na pokazy jest bezpłatny. Całość podzielono na bloki tematyczne: Zmiany, MTB, Ostre Koło, Welodrom, Przeżycia oraz Przygody. Do tego będzie Platforma Filmów Rowerowych, podczas której wyświetlane są filmy konkursowe.
Tegoroczne Bike Days to też spacer po wrocławskim Welodromie, kino plenerowe na Górce Słowiańskiej, warsztaty na temat planowania przestrzennego oraz zaplanowana na 16 września debata "Czy czeka nas rowerowa rewolucja? Nowy Europejski Bauhaus jako klucz do zrównoważonego rozwoju miast".
Ta ostatnia poświęcona będzie m.in. zmianom społecznym w kontekście rozwoju rowerowej mobilności, a odbędzie się z udziałem gości z różnych grup zawodowych, w tym urbanistów, aktywistów, architektów i przedsiębiorców związanych z transportem.
Będzie też można oglądać wystawy sztuki i fotografii związanej z rowerami, wystartować w alleycatcie i nocnym wyścigu oraz wziąć udział w spotkaniu z Niezłymi Szprychami poświęconemu kobietom w kulturze rowerowej.
Zaplanowano także imprezy w klubie festiwalowym, którym będzie Recepcja z ulicy Ruskiej.
Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie www.bikedays.pl.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze