Rosnące zagrożenia dla biznesu, jakie stwarzają hakerzy, to paradoksalnie ogromna szansa na rozwój zawodowy pracowników. Perspektywy udanej kariery zawodowej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa otwiera edukacja - Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu kształci w tym kierunku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cyfryzacja społeczeństwa, procesów biznesowych i administracyjnych osiągnęła w ostatnich dwóch latach poziom, na który bez konieczności pracy zdalnej spowodowanej pandemią pracowalibyśmy jeszcze co najmniej kilka lat. Im więcej sieciowych kontaktów i relacji, tym jednak więcej zagrożeń.

Hakerzy nie śpią

Statystyki pokazują, że liczba przestępstw popełnianych z użyciem narzędzi informatycznych rośnie z roku na rok. Ataków hakerskich jest coraz więcej. Ich ofiarą pada biznes, instytucje państwowe, jak i osoby prywatne. Każdego dnia jedna firma może być narażona nawet na kilkaset prób przejęcia kontroli nad swoją infrastrukturą IT.

- Na ataki jesteśmy narażeni cały czas. Gdy ktoś zaatakuje pracownika w sferze prywatnej, może za jego pośrednictwem dotrzeć do infrastruktury firmy. Zdarzało się to już w sektorze wojskowym i w polityce - mówi Miłosz Staszewski, certyfikowany specjalista Apple, wykładowca na kierunku Programowanie i administrowanie platformami Apple we wrocławskiej Wyższej Szkole Bankowej.

Statystyki pokazują, że liczba przestępstw popełnianych z użyciem narzędzi informatycznych rośnie z roku na rok
Statystyki pokazują, że liczba przestępstw popełnianych z użyciem narzędzi informatycznych rośnie z roku na rok  Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Powinniśmy bronić się w każdy sposób. Jeżeli haker przejmuje kontrolę nad infrastrukturą IT, to on decyduje, co traci zaatakowany podmiot - pieniądze, reputację itd.

Zabezpieczać należy się indywidualnie, a nie tylko w biznesie czy w środowisku pracy. Wszyscy mamy urządzenia podłączone do sieci. Ładowarka podpięta do telefonu w miejscu publicznym też grozi atakiem, dlatego taką rewolucją jest ładowanie bezprzewodowe. Świadomość na każdym etapie zaczyna się od edukacji.

- Powinniśmy być gotowi na to, jak postępować, gdy ryzyka wystąpią. Rozwiązania, z których korzystamy, powinny być pewne - gdy coś się wydarzy, dobrze mieć schemat reagowania. Wiele zależy od firmy i ile chce wydać pieniędzy na ochronę - mówi Miłosz Staszewski.

Jeśli firma lub instytucja padnie ofiarą ataku, może stracić cenne dane lub know how, pieniądze oraz reputację, której odbudowanie potrafi zająć lata. Z tego względu na rynku pracy rośnie znaczenie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, których zadaniem jest uchronić organizację przed ryzykiem padnięcia ofiarą cyberprzestępców. Rośnie zapotrzebowanie na ludzi specjalizujących się w technologiach bezpieczeństwa.

- Ostatnie lata przyniosły niespotykaną dotąd różnorodność i ilość zagrożeń towarzyszących powszechnemu stosowaniu technologii IT. Również zmiany prawne jak np. RODO, wymusiły zmianę myślenia przedsiębiorców na temat bezpieczeństwa danych i lepszej ochrony biznesu w sieci - mówi Marcin Pieleszek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, autor książki.

"Bądź bezpieczny w cyfrowym świecie. Poradnik IT dla każdego", wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej na kierunku informatyka.

Biznes reaguje. Firmy nie oszczędzają na wynagrodzeniach

Pracodawcy zabiegają o programistów, administratorów, testerów i analityków, nie szczędząc na wynagrodzeniach. Rozrastające się zespoły potrzebują menedżerów znających specyfikę sektora IT, a w samej branży technologicznej mnożą się specjalizacje, jakich jeszcze kilka lat temu nie było.

- Programiści, którzy mogą się również specjalizować w cyberbezpieczeństwie, zajmują się badaniem podatności aplikacji i serwisów internetowych oraz ich doskonaleniem pod kątem bezpieczeństwa. Przeprowadzają również ataki hakerskie na zlecenie, identyfikując i zgłaszając różnego rodzaju podatności, jest to tzw. white hacking - opowiada Marcin Pieleszek.

Studenci WSB we Wrocławiu
Studenci WSB we Wrocławiu  fot. Rafał Klimkiewicz/Materiały prasowe WSB

Specjaliści zajmujący się obszarem cyberbezpieczeństwa, przygotowują polityki ochrony zasobów IT w organizacji. Wdrażają technologie ochrony sieci i stacji roboczych. W dużych organizacjach nadzorują przez całą dobę działanie technologii IT i na bieżąco reagują na incydenty. Przygotowują procedury, związane z ochroną danych osobowych i kontrolują ich przestrzeganie. Szkolą pracowników w zakresie wiedzy i umiejętności, jakie trzeba mieć, aby nie paść ofiarą ataków socjotechnicznych.

Uczelnie wyższe nie tylko zapraszają informatyków na studia magisterskie, ale także podążają za potrzebami rynku, szerzej edukując w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wrocławska Wyższa Szkoła Bankowa proponuje specjalizację w tym zakresie na studiach magisterskich i licencjackich. Cyberbezpieczeństwo to obok Sieci informatycznych jedna z dwóch specjalności na kierunku informatyka, który od tego roku jest dostępny w WSB na studiach II stopnia. Cyberbezpieczeństwo można też studiować na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na studiach licencjackich.

W programie studiów z zakresu cyberbezpieczeństwa znajdą się takie przedmioty specjalnościowe jak informatyka śledcza, bezpieczeństwo aplikacji, internetu rzeczy i urządzeń mobilnych, bezpieczeństwo sieci komputerowych czy zarządzanie bezpieczeństwem w organizacji.

- Kształcimy informatyków od 2017 roku, mamy jedno z najlepszych w Polsce zaplecze technologiczne, ściśle współpracujemy z branżą IT/ICT i zatrudniamy jej praktyków, którzy prowadzą zajęcia ze studentami. Uruchomienie studiów informatycznych na II stopniu to nie tylko propozycja dla naszych absolwentów informatyki po studiach licencjackich i inżynierskich, ale też dla absolwentów innych uczelni, którzy chcą uzyskać specjalizację zgodną z już obranym kierunkiem wykształcenia, jakim jest informatyka. Dla wielu czynnych zawodowo specjalistów to okazja do powrotu na studia i uzupełnienia wykształcenia wyższego - mówi o nowym obszarze kształcenia Sebastian Sobczyk, menedżer i wykładowca kierunku informatyka w WSB we Wrocławiu.

Specjaliści korzystają z tej możliwości, ponieważ uczelnia kształci studentów tak blisko realnych warunków pracy jak to tylko możliwe. Będąc studentem WSB, można korzystać z dostarczanych przez uczelnię środowisk pracy, które poza uczelnią są płatne.

Dobra praca czeka

W WSB to np. specjalistyczne oprogramowanie dostępne przez zdalne środowisko VDI oparte o m.in. VMware Horizon View, vSphere, vSAN,Nvme, Dell EMC PowerEdge MX7000, dostęp do systemu SAP S/4 HANA w wersji developerskiej, albo choćby pełen pakiet oprogramowania Atlassian obejmujący Jira, Bitbucket, Confluence i Bamboo. Studenci uczą się na nowoczesnym sprzęcie w pracowniach iMac, Cisco oraz laboratoriach XR/VR, internetu rzeczy, technologii telekomunikacyjnych LTE i 5G. - To tylko przykłady, ale pokazują, że w trakcie studiów można się bardzo dobrze zapoznać z programami i sprzętem, na których za chwilę będzie się pracowało, co oczywiście dostrzegają pracodawcy - dodaje Sebastian Sobczyk.

Ukończenie studiów kierunkowych uwiarygadnia posiadanie specjalistycznej wiedzy i kompetencji, a posiadany dyplom jest punktem odniesienia dla pracodawców i ich klientów zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

- Praca w IT daje duże możliwości, ale młodzi ludzie często zapominają, że rynek się zmienia i branża kiedyś się nasyci albo przetasuje. To oznacza, że kluczowe dziś umiejętności techniczne nie będą jedynymi świadczącymi o atrakcyjności pracownika. Rosnąć będzie rola tzw. umiejętności miękkich. Może się też okazać, i już dziś to się często zdarza, że przeszkodę w rozwoju kariery stanowi brak wykształcenia wyższego, które jest niejednokrotnie wymagane na stanowiskach zarządczych - podkreśla Sebastian Sobczyk.

Pracodawcy zabiegają o programistów, administratorów, testerów i analityków, nie szczędząc na wynagrodzeniach
Pracodawcy zabiegają o programistów, administratorów, testerów i analityków, nie szczędząc na wynagrodzeniach  Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

W trakcie studiów równolegle z wiedzą i umiejętnościami kierunkowymi rozwijane są kompetencje społeczne m.in. poprzez pracę w grupie, wspólne projekty, działalność w kołach naukowych, aktywne uczestnictwo w zajęciach czy wydarzeniach na uczelni. Studenci nabywają też umiejętności związane z prezentacją i przekazywaniem zdobytej wiedzy, argumentacją czy autoprezentacją.

Wszystkie te doświadczenia przydają się następnie w pracy, gdzie trzeba odnaleźć się w zróżnicowanych zespołach, kontaktować się z klientami, kontrahentami a także pełnić funkcje zarządcze. Dyplom ukończenia studiów magisterskich jest szczególnym atutem właśnie w rękach specjalistów, którzy orientują swoją karierę na pełnienie roli lidera.

Planując rozwój zawodowy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, warto zainteresować się możliwościami kształcenia jak najwcześniej i z wyprzedzeniem zaplanować swoją edukację. Rekrutacja w Wyższej Szkole Bankowej trwa, jednak liczba miejsc jest ograniczona, a na niektórych kierunkach jest już zakończona. Zapisywać na studia można się online. Można wybrać dogodną formę studiów – stacjonarną - tradycyjną, która oznacza studia w murach uczelni lub formę niestacjonarną - online, która pozwala studiować zdalnie.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www uczelni: https://www.wsb.pl/wroclaw.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Świetna reklama WSB (rekrutacja wciąż trwa!) i Apple Inc. przy okazji. Tylko gdzie oznaczenie "Tekst sponsorowany"?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0