Naukowcy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu podczas Forum w Karpaczu zaprezentują kilka raportów. Poddali analizie m.in. emocje w sprawozdaniach spółek giełdowych, które wiele mówią o rzeczywistej kondycji firmy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

UEW we Wrocławiu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu ma własną strefę. Uczelnia wysłała też liczną reprezentację ekspertów.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Emocje więcej mówią niż liczby

– Zgodnie z naszą strategią chcemy być uczelnią biznesu i liderem zmian. Chcemy odpowiadać na zapotrzebowanie ze strony otoczenia społeczno-gospodarczego. Zależy nam na tym, by nasi eksperci byli słyszalni, uczestniczyli aktywnie w panelach, korzystając z wyników badań prowadzonych na naszej uczelni. Udział w Forum Ekonomicznym to okazja do przekazywania naszego know-how, ale też nawiązywania kontaktów z przedsiębiorcami i instytucjami – mówi prof. Bartłomiej Nita, prorektor ds. finansów i rozwoju UEW.

W strefie UEW zostaną zaprezentowane m.in. raporty przygotowane przez naukowców uczelni. W planie są cztery takie wydarzenia. O czym będą opowiadać eksperci?

Forum Ekonomiczne w Karpaczu
Forum Ekonomiczne w Karpaczu  fot. Tomasz Pietrzyk/Agencja Wyborcza

Przeanalizowali na przykład sprawozdania spółek giełdowych, ale nie szukali w nich liczb, lecz emocji. Okazuje się, że można je tam znaleźć i nie jest to sztuka dla sztuki. Jak wyjaśniła nam dr inż. Dominika Hadro z tego zespołu badawczego, emocje w takich sprawozdaniach wiele mówią o rzeczywistej kondycji spółki. Więcej na ten temat można się dowiedzieć w rozmowie, którą opublikujemy w czwartek, po prezentacji tego raportu.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Jak na Dolnym Śląsku funkcjonują start-upy?

Inny zespół wziął pod lupę dolnośląskie start-upy. To dziedzina na swój sposób ukryta, bo startupowcy nie budują przecież wielkich fabryk czy biurowców. Nawet jeśli opracowują przełomowe produkty czy usługi, to w niewielkich laboratoriach czy biurach. Autorzy raportu opowiedzą o tym, jak funkcjonują start-upy w regionie, w jakich branżach działają, jakie mają możliwości rozwoju, a jakie bariery, a także kim są ludzie, którzy je zakładają i prowadzą. Na ten temat również porozmawiamy z ekspertami szerzej.

Naukowcy UEW przyjrzeli się też dochodom i wydatkom, zadłużeniu, środkom pochodzącym z funduszy unijnych oraz dokonanym inwestycjom. Wzięli na warsztat dane z 2021 roku. W efekcie powstał ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce. Pokazuje w wymierny sposób, w jakiej kondycji są polskie samorządy.

Strefa UEW we Wrocławiu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
Strefa UEW we Wrocławiu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu  fot. Tomasz Pietrzyk/Agencja Wyborcza

Czwarty raport to „Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju". Dotyczy wybranych projektów i działań, realizowanych przez pracowników i studentów UEW w ostatnich pięciu latach.

UEW wysłał do Karpacza łącznie 24 naukowców. Biorą udział w kilkunastu panelach o tematyce ekonomicznej, gospodarczej, społecznej i ekologicznej jako prelegenci i moderatorzy.

Uczelnia jest partnerem instytucjonalnym XXXI Forum Ekonomicznego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem