Fortum chce wybudować pod Wrocławiem spalarnię odpadów. Inwestycja wywołała liczne kontrowersje wśród mieszkańców. Podczas debaty "Gazety Wyborczej" rozmawiają zwolennicy i przeciwnicy tej instalacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Firma Fortum chce wybudować w podwrocławskiej gminie Wisznia Mała spalarnię odpadów - elektrociepłownię. Przekonuje, że inwestycja jest ekologiczna i rozwiąże problem z odpadami na Dolnym Śląsku oraz będzie źródłem ciepła.

Pomysł spotkał się jednak ze sprzeciwem mieszkańców, którzy zorganizowali się w ruch przeciwko spalarni i mówią o negatywnych skutkach takiej budowy. Obawiają się m.in. zanieczyszczeń czy zwiększonego ruchu drogowego. Cały czas trwa też europejska dyskusja o przyszłości spalarni, która jest coraz mniej oczywista.

Podczas debaty zastanowimy się, jaka jest przyszłość gospodarki odpadami w skali Wrocławia, Polski i Europy. Będziemy chcieli ocenić, czy spalarnie odpadów mają w ogóle jeszcze rację bytu. Głównym tematem będzie jednak projekt spalarni w gminie Wisznia Mała pod Wrocławiem, w tym aktualność jej koncepcji w kontekście odmowy decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

W debacie uczestniczą:

* Mariusz Dzikuć, Fortum Power and Heat Polska,

* Julia Rokicka, Stowarzyszenie „Biorecykling",

* Ewa Rozkosz, Stop Wrocławskiej Spalarni,

* Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka.

Debatę prowadzi Mateusz Kokoszkiewicz z „Gazety Wyborczej".

Zapraszamy do oglądania, a także do zadawania pytań w trakcie debaty w komentarzach na Facebooku. Pytania będziemy zadawać naszym prelegentom.

Czytaj też: Nowy przeciwnik spalarni śmieci. Wójt apeluje do Fortum, by zrezygnowało z kontrowersyjnej inwestycji

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kto i według jakiego klucza dobierał dyskutantów?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0