Przez ostatni miesiąc zachęcaliśmy do oddawania głosów na najpiękniejsze i najcenniejsze tereny zielone Wrocławia i reszty Dolnego Śląska. Jakie lasy, parki i ogrody zyskały największe poparcie w plebiscycie "Gazety Wyborczej"?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W maju zachęcaliśmy czytelników do głosowania w plebiscycie Supermiasta i Superregiony - Zielone Miejsca Dolnego Śląska. Na podstawie zgłoszeń naszych czytelników stworzyliśmy listę 12 propozycji dla Wrocławia i 12 dla reszty Dolnego Śląska, a potem w głosowaniu wybieraliście najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej godne ochrony tereny przyrodnicze regionu i jego stolicy.

W naszym wrocławskim plebiscycie zagłosowało 1478 osób, a w dolnośląskim - 1219 czytelników.

Wrocław: Las Mokrzański i łąki

We Wrocławiu pierwsze miejsce z wynikiem 253 głosów (17 proc. całości) zdobył Las Mokrzański z okolicznymi łąkami. To największy wrocławski las (ma ponad 650 hektarów), położony na zachodzie miasta, w okolicach Mokrej, Leśnicy i Marszowic. Mieszkańcy okolicznych osiedli domagają się zachowania tego terenu dla przyrody i powołali komitet społeczny "Ratujmy Las Mokrzański".

Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

- Cieszę się z tego wyniku i traktuję to jako wyróżnienie dla całej grupy społeczników - mówi Robert Suligowski, przewodniczący wrocławskich Zielonych i Rady Osiedla Leśnica. - Najpierw walczyliśmy o to, żeby powstrzymać wycinkę w samym lesie, a teraz o odstąpienie od zabudowy okolicznych łąk. Z własnych pieniędzy wykonujemy inwentaryzację przyrodniczą łąk.

Drugie miejsce w naszym wrocławskim konkursie zdobył park Grabiszyński. Również tam, jeszcze w poprzedniej kadencji, kontrowersje wzbudził sposób zarządzania parkiem. Wtedy jednak problemom udało się zaradzić: powstała Społeczna Rada Parku Grabiszyńskiego, a Zarząd Zieleni Miejskiej zdecydował o zachowaniu sporych części parku jako dzikich, bez koszenia.

Fot. Fot . Krzysztof Cwik / Agencja Wyborcza.pl

- Park Grabiszyński jest niezwykły. Obok typowo rekreacyjnych części znajduje się tu prawdziwa miejska puszcza. Spacerowicze przechadzają się aleją lipową, wijącymi się tajemniczymi ścieżkami wśród ścian zieleni i łąkami nad rzeką Ślęzą - mówiła nam Ewa Zachara ze Społecznego Ruchu Sympatyków Parku Grabiszyńskiego.

Trzecie miejsce w zielonym plebiscycie otrzymała dzięki czytelnikom Dolina Olszówki Krzyckiej. Dawniej miał tam powstać betonowy kolektor MPWiK, który mógł zniszczyć okoliczną przyrodę, teraz jednak w planie jest utrzymanie naturalnego charakteru okolicy.

Dolina Olszówki Krzyckiej
Dolina Olszówki Krzyckiej  Łukasz Szymanowicz

Jak mówił w rozmowie z nami architekt Łukasz Szymanowicz, ekosystem Olszówki Krzyckiej daje wytchnienie i chłodzi całą okolicę Krzyków i Kleciny.

 - Teren jest obniżony względem otoczenia i naturalnie gromadzi wodę deszczową. To w lecie daje efekt niewidzialnej bariery. Jest nam gorąco od asfaltu i tu nagle jest nam chłodno, o kilka stopni mniej. Ten teren to miejska chłodziarka, bardzo potrzebny przy naszej betonozie - podkreślał Szymanowicz.

W pierwszej piątce wrocławskiej zielonej edycji Supermiast znalazły się jeszcze: największy we Wrocławiu park - Szczytnicki, który jest nie tylko ważnym terenem zielonym, ale też miejscem istotnym kulturowo i historycznie, a także Las Kuźnicki - niewielki zakątek jednego z osiedli nad rzeką Ślęzą.

Pełne wyniki

Las Mokrzański i łąki 253

Park Grabiszyński 187

Dolina Olszówki Krzyckiej 182

Park Szczytnicki 174

Las Kuźnicki 157

Las Pilczycki 133

Pola Irygacyjne 112

Las Rędziński 68

Park Stanisława Tołpy 67

Las Sołtysowicki 66

Wyspa Opatowicka 62

Skwer Kornela Morawieckiego 17

Dolny Śląsk: Park Narodowy Gór Stołowych

W dolnośląskim głosowaniu, z wynikiem 253 głosów (20,7 proc) bezapelacyjnie zwyciężył Park Narodowy Gór Stołowych, położony w okolicach Kudowy-Zdroju, Dusznik-Zdroju, Radkowa i Karłowa.

- Jest nam bardzo miło, że respondenci uznali nas za miejsce wyjątkowe. Chciałbym jednak podkreślić, że niekoniecznie oznacza to, że musi nas odwiedzać coraz więcej osób, bo warto mieć świadomość, dlaczego należy chronić ten jakże cenny teren - mówi dyrektor parku narodowego Bartłomiej Jakubowski.

Góry Stołowe to jedne z nielicznych w Europie gór płytowych, ich nazwa bierze się od "płaskich jak stół" piaskowców. Licznych turystów przyciągają zwłaszcza Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.

Władze parku uznały nawet, że zbyt licznych jak na wydolność przyrody parku, dlatego zdecydowały o wprowadzeniu limitów wejść do tych dwóch miejsc - 400 na godzinę.

- Jak na razie skutki tej decyzji są pozytywne. Ruch turystyczny rozłożył się z okolic południa na cały dzień, dlatego jest to także wygodniejsze dla samych turystów. Także w punktach gastronomicznych są mniejsze kolejki. Udało się także zlikwidować problemy z ruchem samochodowym w okolicach drogi na Błędne Skały - podkreśla dyrektor Jakubowski. - Warto pamiętać, że Góry Stołowe to nie tylko Błędne Skały i Szczeliniec Wielki, ale 120 kilometrów szlaków pieszych. Warto zobaczyć także np. Wodospady Pośny czy okolice Skalnych Grzybów, gdzie widać wpływ zmian klimatu na wymieranie świerków.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zmierzyli Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zmierzyli Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych  Fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

- Góry Stołowe, wciąż jeszcze mniej oblegane niż Śnieżka, zachwycają o każdej porze roku. Jesienią kuszą mgłą i tajemnicami, zimą zamieniają się w krainę Królowej Lodu, a latem zapraszają na rozległe łąki, z których nocą najpiękniej widać gwiazdy. Kiedy ktoś pyta o mniej schodzone szlaki, polecam moją ulubioną, piękną trasę z Pasterki na czeską Korunę, gdzie na szczycie wisi huśtawka - tak pisała o parku narodowym nasza redakcyjna koleżanka Joanna Dzikowska.

Drugie miejsce zdobyła Dolina Baryczy. Krajobraz doliny, położonej w okolicach Milicza i Żmigrodu, tworzą stawy, łąki, lasy i mokradła. To największy park krajobrazowy w Polsce. 

Dolina Baryczy
Dolina Baryczy  Fot. ?ukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl

Cały ten obszar, niezwykły pod względem bogactwa flory i fauny, powstał i istnieje dzięki stawom hodowlanym. Dolina Baryczy to drugi pod względem wielkości rezerwat przyrody w Polsce, a Stawy Milickie są największym gospodarstwem rybackim w Europie.

Ostatnie miejsce na podium dla świdnickiego parku Centralnego. To największe zielone założenie w Świdnicy, jego obszar sięga 12 hektarów, a początki 1911 roku. Park został niedawno zmodernizowany. 

Fot. materiały prasowe UM w Świdnicy

Dolnośląską zwycięską piątkę tegorocznego plebiscytu Supermiasta i Superregiony zamykają też: Park Krajobrazowy Gór Sowich oraz duma Wałbrzycha, czyli Książański Park Krajobrazowy wraz ze zjawiskową Doliną Pełcznicy.

Pełne wyniki

Park Narodowy Gór Stołowych 253

Dolina Baryczy 154

Park Centralny w Świdnicy 145

Park Krajobrazowy Gór Sowich 134

Książański Park Krajobrazowy/Dolina Pełcznicy 125

Droga pod Reglami w Szklarskiej Porębie i okolice Wodospadu Kamieńczyka 123

Śnieżnicki Park Krajobrazowy 77

Park Sobieskiego w Wałbrzychu z tężnią 69

Park Miejski Rusinowa w Wałbrzychu 48

Park Zdrojowy w Dusznikach 42

Park w Bukowcu 37

Wał przeciwpowodziowy Domaszków-Tarchalice 12

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Odkryłem dzięki temu parę nowych miejsc. Dziękuję.
  Teraz fajnie by było je odwiedzić.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0