Fortum chce wybudować pod Wrocławiem spalarnię odpadów, która wywołała liczne kontrowersje wśród mieszkańców. Podczas debaty porozmawiają zwolennicy i przeciwnicy tej instalacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Firma Fortum chce wybudować w podwrocławskiej gminie Wisznia Mała spalarnię odpadów-elektrociepłownię. Przekonuje, że to rozwiązanie, które jest ekologiczne i rozwiąże problem z odpadami na Dolnym Śląsku oraz będzie źródłem ciepła.

Pomysł spotkał się jednak ze sprzeciwem mieszkańców, którzy zorganizowali się w ruch przeciwko spalarni i mówią o negatywnych skutkach takiej budowy, m.in. dotyczących zanieczyszczeń czy zwiększonego ruchu drogowego. Cały czas trwa też europejska dyskusja o przyszłości spalarni, która jest coraz mniej oczywista.

Podczas debaty zastanowimy się, jaka jest przyszłość gospodarki odpadami w skali Wrocławia, Polski i Europy. Czy zbudujemy gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której priorytetem będzie zapobieganie, ponowne użytkowanie i recykling? Czy da się to zrobić i jaki będzie to miało wpływ na sens budowy spalarni?

Będziemy chcieli ocenić, czy spalarnie odpadów mają w ogóle przyszłość. Kontekst prawny i polityczny ostatnio się zmienił – Unia Europejska, która dawniej finansowała spalarnie, obecnie w taksonomii uznała, że jest to inwestycja szkodliwa dla środowiska. Z drugiej strony w polskim prawie cały czas spalarnie są dozwolone.

Głównym tematem będzie jednak projekt spalarni w gminie Wisznia Mała pod Wrocławiem. Jakie są jego zalety, jakie wady? Czy propozycja jest nadal aktualna w kontekście decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego o odmowie wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji? Czy sprzeciw wobec spalarni to kwestia tylko wyboru miejsca, czy może żadne miejsce na Dolnym Śląsku nie jest dobre na taką spalarnię, bo nie jest ona w regionie potrzebna?

W debacie uczestniczyć będą:

* Mariusz Dzikuć, Fortum Power and Heat Polska,

* Julia Rokicka, Stowarzyszenie „Biorecykling",

* Ewa Rozkosz, Stop Wrocławskiej Spalarni,

* Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka.

Debatę poprowadzi Mateusz Kokoszkiewicz z „Gazety Wyborczej".

Debata rozpocznie się 3 czerwca o godz. 13 i będzie transmitowana na profilu facebookowym Wyborcza.pl Wrocław. Zapraszamy do oglądania, a także do zadawania pytań w trakcie debaty w komentarzach. Pytania będziemy zadawać naszym prelegentom.

Czytaj też: Nowy przeciwnik spalarni śmieci. Wójt apeluje do Fortum, by zrezygnowało z kontrowersyjnej inwestycji

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Generalnie spalarnie śmieci są zakładami z zamkniętym obiegiem. Podczas spalania panuje na tyle wysoka temperatura, że z tych śmieci zostaje tylko sam popiół, związki chemiczne też się rozpadają w tej temperaturze. Efektem jest to, że spalarnie praktycznie nie emitują niczego do atmosfery. Można sobie to sprawdzić na stronach spalarni, które są w Krakowie, Warszawie czy Rzeszowie. Z drugiej strony ciepło ze spalania może służyć do podgrzewania wody dla mieszkańców, czyli obniża koszty cieplej wody i ogrzewania. No i śmieci nie trafiają na składowiska. Uważam, że nowoczesna spalarnia pod Wrocławiem to dobry pomysł.
  @ja22s3
  niewiele rozumiesz z fizyki i chemii... Bo to co piszesz to prawda, do momentu kiedy gazy odlotowe ulegną ochłodzeniu. Wtedy wtórnie powstają szkodliwe związki, które opadają na ziemię. Jedynie sens ma spalanie w temperaturach poniżej 500 stopni, dopalanie katalityczne. Ale o tym sza, lobby spalarniowe wpycha nam swoje przestarzałe rozwiązania.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Spalarnie to relikt przeszłości powiązany z błędnym przeświadczeniem, iż wszystko da się spalić. Nie da się, a spalarnie zostały zaliczone w 2020 r. przez Unię Europejską (Taksonomia) do instalacji wyrządzających znaczące szkody środowisku. W USA nie buduje się spalarni od połowy lat '90. A to że ktoś chce zrobić grubą kasę na śmieciach przywożonych z Niemiec kosztem życia i zdrowia wrocławian (bo śmieci nie podlegają regionalizacji), stawiając nad miastem 75-metrowy trujący komin jest absolutnie nie do przyjęcia.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  A po co ta bzdurna dyskusja? My tu w Ramiszowie, Pawłowicach, Wiszni itd. spalarni nie chcemy, więc jej nie bedzie. Śmieci wytwarzmy co prawda niamało, na szczęście na około pełno FRAJERÓW, którym nie przeszkadza że nasze śmieci są u nich w gminach spalane czy składowane na wysypiskach.
  @Rossomak99
  Z sarkazmem ostrożnie, ludzie nie łapią
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Ciemniakom nic się nie wytłumaczy ale warto próbować
  już oceniałe(a)ś
  3
  3