Wystawa 27 fotografii, wystąpienie Janiny Ochojskiej, rozmowy o tym, co się dzieje na granicach z Ukrainą i Białorusią oraz jak mądrze pomagać - w sobotę 28 maja w Centrum Kultury "Zamek" odbędą się wernisaż i debata pod hasłem "Granica".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Protesty zatytułowane „Miejsce dzieci nie jest w lesie" , które zainicjowały na Podlasiu Matki na Granicę. Zmęczone twarze ukraińskich matek, wycieńczonych po wielu godzinach podróży pociągiem z Ukrainy do Polski. Strażnicy graniczni, którzy pomagają dzieciom przejść przez granicę, oraz ich koledzy w lesie na Podlasiu pilnujący innych dzieci. 

Między innymi takie często kontrastujące obrazy – z polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej granicy – utrwalili na zdjęciach fotoreporterzy i fotoreporterki: Karol Grygoruk, Agata Kubis, Krzysztof Zatycki i Anastasia Zazuliak. Ich 27 poruszających fotografii będzie można zobaczyć podczas wystawy pod hasłem „Granica" zorganizowanej w Centrum Kultury „Zamek". 

Wernisaż, a także debata odbędą się tam w najbliższą sobotę, 28 maja, o godz. 17.

W sobotę 28 maja o godz. 17 w CK 'Zamek' rozpocznie się wernisaż fotografii, a później debata pod hasłem 'Granica'
W sobotę 28 maja o godz. 17 w CK 'Zamek' rozpocznie się wernisaż fotografii, a później debata pod hasłem 'Granica'  fot. Krzysztof Zatycki

Uchodźcy na granicach, granice w pomaganiu 

Wydarzenie było przygotowywane już od kilku miesięcy. Po części miało swój początek w reportażu prof. UWr Urszuli Glensk z polsko-białoruskiej granicy.

CZYTAJ TEŻ:  Wrocławska profesor opisuje w "The Guardian" dramat na polsko-białoruskiej granicy. "Sceny jak z wojny, uchodźcy pionkami w grze"

– Przeczytał go mój mąż i sam pojechał tam pomagać – mówi „Wyborczej" Agata Bagrowska, jedna z głównych organizatorek i działaczka inicjatywy Matki na Granicę. – Przywiózł stamtąd łzy i okropne wspomnienia, w tym malutki bucik, który znalazł w lesie. Powiedział mi wtedy: „Agata, zróbmy wystawę". O dramacie na polsko-białoruskiej granicy trzeba mówić i go pokazywać.

Później założenia trzeba było trochę zmienić. W lutym rozpoczęła się kolejna tragedia: wybuchła wojna w Ukrainie, a granicę, tym razem polsko-ukraińską, zaczęły przekraczać setki tysięcy osób.

Zarówno fotografie, jak i debata będą więc dotyczyć obu granic. Ale nie tylko. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Mocne wystąpienie burmistrza Michałowa: Ścigacie moich mieszkańców za ratowanie życia ludziom w lasach na granicy

– Zastanowimy się także nad tym, czy niesiona pomoc się wyczerpuje, ma swoje granice – zapowiada Bagrowska. – Porozmawiamy również o własnych granicach w pomaganiu. 

Debata w CK „Zamek". Pomaganie nielegalne i legalne 

W sobotę, po uroczystym wernisażu wystawy o godz. 17, z uczestnikami i uczestniczkami połączy się zdalnie Janina Ochojska, europosłanka Koalicji Obywatelskiej i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. 

Po jej wystąpieniu rozpocznie się debata, w której wezmą udział różne pomagające osoby. 

Pierwsza dyskusja, pod hasłem „Pomaganie jest legalne. Dlaczego w Polsce nie?", będzie poświęcona kryzysowi humanitarnemu, który wciąż trwa na granicy polsko-białoruskiej. 

Wystawa fotograficzna i debata 'Granica' już w sobotę 28 maja w Centrum Kultury 'Zamek'
Wystawa fotograficzna i debata 'Granica' już w sobotę 28 maja w Centrum Kultury 'Zamek'  fot. mat. prasowe

O sytuacji na Podlasiu opowie m.in. Mariusz Kurnyta, aktywista znany pod pseudonimem Człowiek Lasu, pomagający ludziom uwięzionym w tamtejszych lasach. W rozmowie wezmą też udział Katarzyna Sołowiej-Rutkowska i Patrycja Roman z grupy Granica Białystoker, a także Joanna Stańczyk, jedna z inicjatorek grupy Matki na Granicę. 

– Wspólnie zastanowią się, dlaczego w XXI w. pomaganie może być legalne, a zarazem nielegalne – wyjaśnia Agata Bagrowska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Na granicę po uciekających z Ukrainy podjeżdżają auta z Polski, Niemiec i Czech. "Staliśmy tam 30 godzin"  

Uchodźcy w Polsce. Jak mądrze pomagać?  

W drugiej dyskusji Agata Ferenc z Fundacji „Ocalenie", Wiktoria Jargiło z Domów bez Granic" oraz prof. Michał Wanke z Uniwersytetu Opolskiego będą rozmawiać o tym, jak mądrze pomagać.

Trzecia dyskusja będzie dotyczyć wspierania uchodźców z Ukrainy. Gościnie wydarzenia – Adrianna Klimaszewska, Ania Legutko i Olena Vorovchenko – podsumują wielki, solidarnościowy zryw, jaki miał miejsce w Polsce po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oraz zastanowią się wspólnie, co dalej. 

Wstęp jest wolny. Wystawę pt. „Granica" będzie można oglądać w CK „Zamek" od 28 maja do 10 lipca. W planach jest pokazanie jej także w innych miastach.

Sobotnie wydarzenie organizują Matki na Granicę wraz ze wsparciem Stowarzyszenia „Dolnośląski Kongres Kobiet", Janiny Ochojskiej, grupy Wrocław Pomaga, Równika Praw, Różowej Skrzyneczki, Wrocławskiej Rady Kobiet i Społecznego Sztabu Pomocy WrocUAw. 

Aktualności i więcej informacji na temat wystawy i debaty na Facebooku.

PROGRAM WERNISAŻU I DEBATY „GRANICA"

Uroczyste otwarcie wystawy – godz. 17

 • gościni specjalna: Janina Ochojska (łączenie online)

Debata o granicy polsko-białoruskiej. „Pomaganie jest legalne. Dlaczego w Polsce nie?"

 • Mariusz Kurnyta, Człowiek Lasu  
 • Joanna Stańczyk, Matki na Granicę 
 • Katarzyna Sołowiej-Rutkowska, Grupa Granica Białystoker
 • Patrycja Roman, Grupa Granica Białystoker

  prowadzenie: Adrianna Klimaszewska

„Pomagać mądrze, czyli jak?"

 • prof. Michał Wanke, Uniwersytet Opolski 
 • Wiktoria Jargiło, Domy bez Granic 
 • Agata Ferenc, Fundacja „Ocalenie"
   
  prowadzenie: Adrianna Klimaszewska

Granica polsko-ukraińska. „Czy Polacy stanęli na wysokości zadania, co dalej z pomocą?"

 • Ada Klimaszewska, Wrocławski Sztab Pomocowy WrocUAw
 • Ania Legutko, Wrocław Pomaga
 • Olena Vorovchenko, Fundacja „Ukraina"

  prowadzenie: Agata Sibilak 
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem