Supermiasta i superregiony. - Zielone Miejsca Dolnego Śląska. Las Rędziński to drugi największy las w mieście, pozostałość po nadodrzańskich łęgach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Las Rędziński (przed wojną: Riemberg) położony jest na północnym zachodzie Wrocławia, między Odrą, Widawą a osiedlem Rędzin, w okolicy p ól Irygacyjnych .

Las ma części zbliżone grądów, a w miejscach bardziej wilgotnych - do łęgów dębowo-wiązowo-jesionowych.

Obszar nie należy do Lasów Państwowych, ale do gminy Wrocław, w której imieniu terenem administruje Zarząd Zieleni Miejskiej. Dlatego też w tym lesie nie jest prowadzona tzw. gospodarka leśna, czyli wycinka w celu sprzedaży drewna. Obszar włączono do miasta w 1973 r., wcześniej Rędzin był osobną wsią.

Powierzchnia lasu to aż 400 hektarów, co oznacza, że jest drugim największym (po Lesie Mokrzańskim) wrocławskim kompleksem leśnym.

Czytaj też:  Na pl. Słowiańskim w Legnicy miały być drzewa i fontanny, a będzie betonoza z rondem. "Strach tu w lecie będzie pójść"

Stałym mieszkańcem Lasu Rędzińskiego jest borsuk, występuje tu też rzadki motyl nocny: barczatka kataks. Występują tam też: bóbr europejski, nocek łydkowłosy, nocek duży, wydra, a także ptaki: dzięcioł czarny, dzięcioł średni, kania czarna i zimorodek.

Wzdłuż Odry prowadzi Grobla Karłowicko-Rędzińska, po której można dojechać do lasu na rowerze ze śródmieścia Wrocławia.

Las jest chroniony jako unijny obszar Natura 2000 (Dolina Widawy). - Obszar, mimo bliskości wielkiej aglomeracji miejskiej Wrocławia, jest bardzo ważną ostoją fauny związanej z naturalnymi lasami dolin rzecznych - czytamy w opisie Natura 2000.

W Lesie Rędzińskim znajduje się m.in. najgrubszy we Wrocławiu dąb szypułkowy o obwodzie 734 cm, rosnący w rejonie niewielkiego osiedla Lesica. Niektórzy zresztą określają tę część lasu jako Las Lesicki.

Czytaj też: Las Kuźnicki jak osiedlowa oaza zieleni. Mieszkańcy przegonili stąd deweloperów

Supermiasta i Superregiony - Zielone Miejsca Dolnego Śląska

Do 29 maja zachęcamy czytelników do głosowania w plebiscycie Supermiasta i Superregiony - Zielone Miejsca. Wybieramy najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej godne ochrony tereny przyrodnicze Wrocławia oraz reszty Dolnego Śląska.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
A propos odwieczności... Bardzo proszę zainteresować się losem starożytnych wałów kultowych na górze Raduni. Co z nich zostało po zmasowanej wycince drzew i towarzyszącej temu dewastacji terenu.
już oceniałe(a)ś
2
0
Kurczę, liczyłem na nieco dłuższy i bardziej dogłębny artykuł... Dzięki choć za ten. Swoją drogą, to niestety symptomatyczne, że w Polsce las ma szansę być po prostu lasem, jeśli nie zarządza nim państwowa firma z lasami w nazwie. :(
już oceniałe(a)ś
0
0
Mam wątpliwości dotyczące tego najgrubszego dębu szypułkowego. Rośnie w Parku Pawłowickim dąb "Paweł" - pomnik przyrody nr 32/76 z dnia 05 października 1976, który jest jednak nieco grubszy i zajmuje 3 miejsce w Polsce. Park należy do Uniwersytetu Przyrodniczego. Polecam to miejsce.
już oceniałe(a)ś
0
0