W ramach plebiscytu Supermiasta i Superregiony wybieramy najciekawsze tereny zielone Wrocławia i Dolnego Śląska. O swoim ulubionym parku Szczytnickim opowiedziała "Wyborczej" Ewa Chwałko, pierwsza Europejka, która samotnie przeszła Łuk Karpat.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W plebiscycie Supermiasta i Superregiony wspólnie z czytelnikami tworzymy unikatową mapę ulubionych lasów, parków, miejskich ogrodów i szlaków wycieczkowych. Najpierw swoje typy podpowiedzieli nam czytelnicy, podsuwając propozycje w mailach, mediach społecznościowych czy dyskusjach na forach pod artykułami. Z tych pomysłów wybraliśmy finalistów, na których teraz można oddawać głosy.

CZYTAJ TEŻ: Plebiscyt na ulubione zielone miejsca we Wrocławiu. Czy to park, czy las, a może skwer?

Swój typ dla "Wyborczej Wrocław" wskazała dyrektorka Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Ewa Chwałko, pierwsza Polka i druga kobieta na świecie, która samotnie przeszła Łuk Karpat: -Najpiękniejszym ze wszystkich jest park Szczytnicki z wielością gatunków drzew i kwiatów, mostkami, stawem i ze stareńkim drewnianym kościółkiem pw. św. Jana Nepomucena. Ten park pełen zacienionych zakamarków i słonecznych polan nigdy się nie nudzi.

Chwałko: - Jak wiadomo, piękno jest w oku patrzącego i w jego wspomnieniach, a ja mam z parkiem kapitalne wspomnienie: z przyjaciółmi na rowerach urządzaliśmy tam Hubertusa, ganiając kolegę z przyczepioną do kasku włóczkową lisią kitą. A olbrzymi park dawał nam szansę na długą zabawę.

Na park Szczytnicki postawił też były dyrektor Zoo Radosław Ratajszczak: - Parki takie jak Szczytnicki przewietrzają miasto. Dzięki nim smog jest mniejszy. Kliny zieleni to naturalna wentylacja dla miasta. Nie możemy pozwolić na zabudowywanie takich terenów, bo to one sprawiają, że powietrze, którym oddychamy, jest lepsze.

Przypomnijmy, że park Szczytnicki zajmuje powierzchnię około 100 hektarów. To jeden z pierwszych parków na kontynencie europejskim urządzonych w stylu angielskim. Położony jest na terenie dawnej wsi Szczytniki, włączonej w obręb miasta w 1868 r. Rośnie w nim około 400 gatunków drzew i krzewów. Historia parku sięga 1783 r., kiedy założył go Fryderyk Ludwik Hochberg. 

Park szczytnicki
Park szczytnicki  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

W swojej historii przetrwał niejedną wojnę, a podczas oblężenia miasta w grudniu 1806 r. został nawet zdewastowany przez napoleońskich żołnierzy. Po wojnie większość szkód naprawiono.

Supermiasta. Zagłosuj na najważniejsze i najciekawsze tereny zielone Wrocławia

Do 29 maja zachęcamy czytelników do głosowania w plebiscycie Supermiasta i Superregiony - Zielone Miejsca. Wybieramy najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej godne ochrony tereny przyrodnicze Wrocławia.

Głosować w naszym plebiscycie można na dole strony. Wybieramy dwa miejsca: jedno we Wrocławiu...

...i drugie w pozostałej części Dolnego Śląska

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem