W ramach plebiscytu Supermiasta i Superregiony wybieramy najciekawsze tereny zielone Wrocławia i Dolnego Śląska. Swoje typy podpowiadają nam znani wrocławianie, w tym szef muzyczny Radia RAM Piotr Bartyś.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Mam ogromny sentyment do tego miejsca, bo tu się wychowywałem - mówi o parku Szczytnickim Piotr Bartyś, szef muzyczny Radia RAM.

Park zajmuje powierzchnię około 100 hektarów. Położony jest na terenie dawnej wsi Szczytniki, włączonej w obręb miasta w 1868 roku. Rośnie w nim około 400 gatunków drzew i krzewów.

CZYTAJ TAKŻE Jak dobrze znasz wrocławskie parki i lasy? [QUIZ]

Założył go po 1783 roku Fryderyk Ludwik Hohenlohe, komendant garnizonu wrocławskiego. To jeden z pierwszych parków na kontynencie europejskim urządzonych w stylu angielskim.

Supermiasta. Park Szczytnicki - tu można się zgubić

Park został zdewastowany przez żołnierzy napoleońskich podczas oblężenia miasta w 1806 roku. Po wojnie większość szkód naprawiono. W 1833 roku odbyły się tu pierwsze sportowe wyścigi konne we Wrocławiu.

- Można się w nim zgubić, ukryć. Jego charakter sprawia, że nawet gdy odwiedza go sporo ludzi, to nie czujesz się tu przytłoczony tłumem - mówi Piotr Bartyś.

Ogród Japoński widziany z parku Szczytnickiego
Ogród Japoński widziany z parku Szczytnickiego  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

W parku znajduje się Ogród Japoński, założony w latach 1909–1912 z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga. Obecnie stanowi unikatowy w Europie żywy fragment japońskiej kultury. Na terenie parku jest też drewniany kościół z przełomu XVI i XVII wieku pod wezwaniem Świętego Jana Nepomucena oraz pomnik Diany, pomnik Friedricha Schillera oraz Kolumna Fryderyka Wilhelma II.

- Polecam też wieczorne pokazy znajdującej się przy parku Fontanny Multimedialnej. To najtańsza i najpiękniejsza atrakcja we Wrocławiu, oglądając widowisko, stajesz się turystą we własnym mieście. Poza tym dzięki temu łączy się tu historia z różnych wieków ze współczesnością. A nad wszystkim góruje kopuła Hali Stulecia - mówi Bartyś.

Supermiasta. Zagłosuj na najważniejsze i najciekawsze tereny zielone Wrocławia.

Do 29 maja zachęcamy czytelników do głosowania w plebiscycie Supermiasta i Superregiony - Zielone Miejsca. Wybieramy najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej godne ochrony tereny przyrodnicze Wrocławia.

Głosować w naszym plebiscycie można na dole strony. Wybieramy dwa miejsca: jedno we Wrocławiu i drugie w pozostałej części Dolnego Śląska.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ


 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  >>>Mam ogromny sentyment do tego miejsca, bo tu się wychowywałem - mówi o parku Szczytnickim Piotr Bartyś, szef muzyczny Radia RAM

  W parku? O.o
  już oceniałe(a)ś
  0
  1