- Mam ogromny sentyment do tego miejsca, bo tu się wychowywałem - mówi o parku Szczytnickim Piotr Bartyś, szef muzyczny Radia RAM.
Park zajmuje powierzchnię około 100 hektarów. Położony jest na terenie dawnej wsi Szczytniki, włączonej w obręb miasta w 1868 roku. Rośnie w nim około 400 gatunków drzew i krzewów.
CZYTAJ TAKŻE Jak dobrze znasz wrocławskie parki i lasy? [QUIZ]
Założył go po 1783 roku Fryderyk Ludwik Hohenlohe, komendant garnizonu wrocławskiego. To jeden z pierwszych parków na kontynencie europejskim urządzonych w stylu angielskim.
Park został zdewastowany przez żołnierzy napoleońskich podczas oblężenia miasta w 1806 roku. Po wojnie większość szkód naprawiono. W 1833 roku odbyły się tu pierwsze sportowe wyścigi konne we Wrocławiu.
- Można się w nim zgubić, ukryć. Jego charakter sprawia, że nawet gdy odwiedza go sporo ludzi, to nie czujesz się tu przytłoczony tłumem - mówi Piotr Bartyś.
W parku znajduje się Ogród Japoński, założony w latach 1909–1912 z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga. Obecnie stanowi unikatowy w Europie żywy fragment japońskiej kultury. Na terenie parku jest też drewniany kościół z przełomu XVI i XVII wieku pod wezwaniem Świętego Jana Nepomucena oraz pomnik Diany, pomnik Friedricha Schillera oraz Kolumna Fryderyka Wilhelma II.
- Polecam też wieczorne pokazy znajdującej się przy parku Fontanny Multimedialnej. To najtańsza i najpiękniejsza atrakcja we Wrocławiu, oglądając widowisko, stajesz się turystą we własnym mieście. Poza tym dzięki temu łączy się tu historia z różnych wieków ze współczesnością. A nad wszystkim góruje kopuła Hali Stulecia - mówi Bartyś.
Do 29 maja zachęcamy czytelników do głosowania w plebiscycie Supermiasta i Superregiony - Zielone Miejsca. Wybieramy najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej godne ochrony tereny przyrodnicze Wrocławia.
Głosować w naszym plebiscycie można na dole strony. Wybieramy dwa miejsca: jedno we Wrocławiu i drugie w pozostałej części Dolnego Śląska.
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
W parku? O.o