Pierwsze komentarze po naszym tekście o grupie trzymającej kamienice BZ WBK. Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pyta, czy sprawę zbadają służby. Wracają pytania o jawność majątku polityków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czytaj także: Śledztwo „Wyborczej": działka Morawieckich i grupa trzymająca kamienice BZ WBK

W poniedziałek 16 maja opisaliśmy, jak grupa przedsiębiorców przejmowała nieruchomości po Banku Zachodnim WBK, którego prezesem do jesieni 2015 r. był premier Mateusz Morawiecki. Znaleźliśmy kilkanaście transakcji, w których uczestniczyła grupa powiązanych ze sobą przedsiębiorców. Wśród nich Paweł Marchewka, biznesmen, który wyłożył pieniądze na realizację głośnej transakcji związanej z zakupem gruntu od żony premiera.

„Sprawą zajęli się wrocławscy dziennikarze. A kiedy zajmą się odpowiednie służby?" – pyta posłanka  Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej przypomina zaś dyskusję o jawności majątków polityków, która zaczęła się, gdy „Wyborcza" przed trzema laty ujawniła historię działki na wrocławskim Oporowie, którą państwo Morawieccy kupili od parafii wojskowej.

„Polacy mają prawo do jawności majątku małżeństwa Morawieckich, jak również szczegółów transakcji związanej z działką Morawieckich. Bo to ukrywanie coraz bardziej podejrzanie wygląda" – przekonuje Katarzyna Lubnauer. Jej klubowy kolega Michał Szczerba na Twitterze nazwał nawet premiera Mateusza Morawieckiego oligarchą, też nawiązując do niejasności wokół majątku państwa Morawieckich.

Wrocławski poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros też pisał o oligarchii: „Jak mawiał klasyk, »jeśli ktoś posiada pieniądze, to skądś je ma!«. Zrobili sobie IV Rzeczpospolitą dla bogatych, oligarchów i ich nowych elit, a Polacy ledwo wiążą koniec z końcem…".


Tymczasem Centrum Informacyjne Rządu przekonuje, że Mateusz Morawiecki jako prezes banku nie zajmował się sprzedawaniem nieruchomości, nie ma żadnych relacji z biznesmenami, których opisaliśmy, i że w ogóle „Wyborcza" „tworzy nieistniejącą, alternatywną rzeczywistość". 


icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kiedy zapłaci podatki od zaniżonej wartości nieruchomości? Urząd Skarbowy każdą transakcję zwykłego obywatela bada pod kątem wartości rynkowej. Nie zapłacił co najmniej 15 mln. zł. w wyniku zaniżonej wartości: WAT, od czynności cywilno prawnych.
  Kaczalnik żąda i daje łapówki, Morawiecki oszukuje, Ziobro chędoży byłą dziewczynę gangusa,
  Sasin balował z banksterami Wołomina, Glapiński dostaje prezent od Ruskiego w postaci bardzo taniej nieruchomości na drogim rynku. Dziwisz wyświęca za posługi "przyjaciela" na sukienkowego. Stary i grubaśny a może lub może chciałby jeszcze. A suweren kupiony za 1000zł i dureńi nie potrafi policzyć że 2x tyle już stracił. Na religii nie uczą o inflacji.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  Ludzie tu można napisać cokolwiek.
  Ale w zasadzie wszystkie komentarze są zbyteczne.
  Nawet porucznik Borewicz w jednym odcinku słynnego serialu podczas narady z majorem w Palacu Mostowskich przyznał wprost że są w Polsce Ludowej ludzie "poza zasięgiem" milicji obywatelskiej. Oczywiście nie mógł powiedzieć do kamery o kogo chodzi ale widzowie doskonale wiedzieli o kogo chodzi.
  Mnie natomiast zawsze zastanawiało dlaczego cenzura nie wycięła tej sceny. A w zasadzie ... powinni wyciąć.
  @bystrzak.obser
  Cenzura może nie zrozumiała,
  a może wyszło im, że to dla władzy komplement....
  Cenzory to zwykle bystrzachy są...
  ..
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @sartorresartus
  Oczywiście nowi cenzorzy w Ku...zji są bardziej skuteczni, pewnie tzw. suteren nie dowie się o tej całej aferze, ewentualnie Premier Dziesięciolecia (bo Tysiąclecia to Jarek) wytłumaczy prostemu ludowi, że to ku chwale Ojczyzny, #muremzagranicą, na intencję Najświętszej Pielgrzymki Różańcowej Ratującej Nasz Polski Kraj lub coś w ten deseń.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Prawdopodobnie służby są bardzo aktywne w osłanianiu przestępców w rządzie.
  "Politycy opozycji o grupie trzymającej kamienice BZ WBK. "Kiedy sprawą zajmą się służby?""

  Dopiero wtedy, kiedy schowacie głęboko swoje fochy, zjednoczycie się, wygracie wybory, obalicie totalny nierząd i przywrócicie prawo i sprawiedliwość, takie dosłowne a nie w cudzysłowie. Nie wcześniej, drogie matołki.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @parazydek
  Jak Zjednoczona Opozycja osiągnie 35-40% poparcia, wtedy możliwe będą śledztwa ws PIS-u.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @ganbare
  Wg ostatniego sondażu Zjednoczona Opozycja, gdyby powstała, miałaby 50% poparcia. PiS góra 35%. Tylko kto to wytłumaczy Hołowni, Kosiniakowi i Czarzastemu...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Polska w ruinie ale folwark w rozkwicie
  już oceniałe(a)ś
  21
  1
  Polską rządzą agenci wpływu Putlera. Niech nikt nie daje się zwieść słowom naczelnych kaczystów ze Szczujem na czele. To piasek w oczy. Powiem więcej: ta czcza gadanina i sankcje w wykonaniu kaczystów są na rękę Moskwie, dają bowiem raszystom zasłonę dymną dla prawdziwej działalności kaczystów w Polsce, czyli do rozbijania UE w aureoli "patologicznych rusofobów". Cała ta maskarada wielkiej szkody RoZji nie uczyni ale pozwoli jej zachować prorosyjskich kaczystów w samym sercu antyrosyjskiej Unii a to jest - strategicznie - o wiele ważniejsze, niż te dwadzieścia starych czołgów, które oddaliśmy Ukraińcom.
  Może co poniektórzy pamiętają tu artykuł tego naszego speca od wywiadu, który dowodził, że wszystkie zachodnie służby z pewnością mają nagrania rozmowy braciszków z tupolewa ale by się nie kompromitować podsłuchiwaniem sojusznika, trzymają te nagrania pod kluczem. Dlaczego zatem mielibyśmy sądzić, że nie mają tych nagrań w Moskwie? Moim zdaniem - mają. I za pomocą groźby ich ujawnienia sterują małym nienawistnikiem z Żoliborza. Teoria spiskowa? Może. A może wcale nie
  @kollesio
  Może spiskowa, ale uknułem dokładnie to samo jakiś czas temu. Great minds think alike ;-)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Sibiej, to policja polityczna pis dzielców I chronić ma mafię, nie ścigać.
  Mafijne państwo pis dzielców na licencji putlera
  @bra-tanki
  Licencje to otrzymają jak poproszą o bratnią pomoc narazie podpatrują i się uczą
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Służby to tymi złodziejami zajmą się gdy w Wolnej Polsce powstaną . Na razie bandyctwo , złodziejstwo ,alkoholicy i narkomani rządzą Polską a widmo kryminału determinuje ich do co raz większych przekrętów aby zabezpieczyć się na przyszłość .
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  A co tam w TBS?
  już oceniałe(a)ś
  9
  2